Strzeż się polskich pseudoksięgowych w UK!

Nie tylko szkodzą. Narażają swoich klientów na stres, poważne kary finansowe, a nawet kary więzienia. O kim mowa? O polskich pseudoksięgowych w UK, którzy działają bez kwalifikacji, nie mając często nawet podstawowej wiedzy z zakresu księgowości i systemu podatkowego.

Nie będziemy tu podawać konkretnych nazwisk takich pseudofachowców czy nazw firm. Chcemy przedstawić problem szerzej, pokazując przykłady błędów i nadużyć, a nawet przestępstw podatkowych, aby ustrzec klientów, otworzyć im oczy i pokazać, po czym poznać prawdziwego księgowego.

Zaznaczamy, że wszystkie opisane niżej przykłady pochodzą od pokrzywdzonych klientów, którzy kontaktowali się bądź to z redakcją portalu Twój Sukces UK, bądź to z firmą Polish Matters Consulting Ltd. i jej doradcami biznesowymi.

Spóźnione zeznania

Dla samozatrudnionych w UK najważniejszym terminem jest dzień 31 stycznia, który jest ostatecznym terminiem złożenia zeznania Self Assessment online i zapłaty podatku oraz składek National Insurance class 4 (teraz również class 2) za wcześniejszy rok podatkowy. Wielu samozatrudnionych powierza to zadanie swoim księgowym, dostarczając z wyprzedzeniem i na czas wszystkie potrzebne dokumenty. Tymczasem nieraz już otrzymaliśmy sygnały, że księgowa wzięła pieniądze z góry za rozliczenie, a z samym zeznaniem się spóźniła. W takiej sytuacji podatnik otrzymał początkową karę 100 funtów za spóźnienie, nawet jeśli był to dzień czy dwa spóźnienia. Nie chodzi tylko o finansowy wymiar kary, która może być dużo większa (CZYTAJ:http://twojsukcesuk.co.uk/index.php/biznes-i-finanse/biznes-i-finanse-nowe/podatki-i-zasilki/3259-ostatni-dzien-na-rozliczenie-samozatrudnionego), ale także o stres podatnika, który był przeświadczony, że wszystko zrobił w stosownym czasie i żadnej kary się nie spodziewał.

Bałagan w dokumentacji

Księgowość to profesja, wymagającą drobiazgowości i dbałości o każdy dokument. Tymczasem dowiadujemy się o takich sytuacjach, gdy księgowy, po rozliczeniu podatnika, oddaje mu albo tylko część dokumentów, albo nawet faktury, rachunki i wyciągi bankowe innych osób i firm. To już nie tylko bałagan, ale złamanie zasad poufności i ochrony danych osobowych!

Podatek dla siebie

Księgowy powinien nas rozliczyć, a następnie poinformować o tym, ile podatku mamy do zapłaty czy zwrotu. Tymczasem zdarzyło się i tak, że pewien księgowy pobrał od podatnika opłatę za rozliczenie roczne, ale także kwotę podatku, który miał opłacić za swojego klienta. Nietrudno zgadnąć, że wkrótce okazało się, że HMRC podatku nie otrzymał, a księgowy „wsiąkł”.

Wpędzanie klienta za kratki

Firma zleca księgowemu prowadzenie spraw finansowych po to, żeby nie tylko płacić jak najmniej podatku, ale być w zgodzie z wszystkimi przepisami. Biznesmen nie musi przecież znać się na wszystkim i wszystkiego robić sam. Tymczasem docierają do nas sygnały o księgowych, którzy robiąc rozliczenie roczne firmy i widząc obroty wymagające rejestracji firmy jako płatnika VAT, nie tylko nie informują swoich klientów o sytuacji, ale nawet są zaskoczeni, że to klient znał próg, od którego obowiązuje rejestracja VAT. Co więcej, zamiast jak najszybciej zgłosić fakt do HMRC, próbują to tuszować i proponują karkołomne rozwiązania. Konkretnym przykładem jest tu propozycja założenia drugiej firmy na partnera, zarejestrowanej pod tym samym adresem i oferującej rzekomo inne towary czy usługi, żeby uciec przed rejestracją firmy VAT i przed płaceniem tego podatku. Może i w niektórych przypadkach można w ten sposób zamydlić oczy kontrolerom HMRC, ale jak możliwe jest rozbicie działalności gastronomicznej na dwa podmioty gospodarcze? Musiałoby to oznaczać w praktyce na przykład dwóch różnych kelnerów, obsługujących tego samego klienta i wystawiających dwa różne rachunki – jeden na przykład za jedzenie, a drugi za alkohol. A jak rozbić koszty takiej działalności na dwie firmy? Co z czynszem, prądem, gazem itp.?

Warto wiedzieć, że za próby uniknięcia płacenia podatku VAT można trafić do więzienia nawet na siedem lat, a kary finansowe są już dużo bardziej dotkliwe – nawet i pół miliona funtów. (O karach możesz przeczytać tu:http://www.cps.gov.uk/legal/s_to_u/sentencing_manual/fraud/ ).

Jak wybrać księgowego?

Zanim więc wybierzesz osobę lub firmę, która zajmie się Twoją księgowością, sprawdź opinie klientów – popytaj znajomych w „realu” lub na Facebooku.

Zajrzyj na stronę internetową tego księgowego/firmy i sprawdź, czy księgowy legitymuje się kwalifikacjami jakiejś organizacji księgowych: AAT, ACCA, ACA, AIA, CIMA, CIFPA, CPA, IIA, ICAS, ICAEW lub CCAB. Jeśli wymienia taką organizację, możesz w internecie sprawdzić, czy rzeczywiście jest jej członkiem. Pamiętaj, że kwalifikacje przyznawane są na osobę, nie na firmę.

Jeśli odwiedzasz księgowego w biurze, sprawdź, czy na ścianach wiszą takie certyfikaty i kto je wystawił. Zastanów się, czy nie warto skorzystać jednak z usług firmy angielskiej/brytyjskiej, z długą tradycją i wieloma wyspecjalizowanymi pracownikami, a która często oferuje usługi nawet taniej niż Polacy.

Kiedy powinno Ci się zapalić „czerwone światełko”?

Jeśli księgowy doradza Ci w jakiejś poważnej sprawie i robi to tylko ustnie, bez świadków i bez potwierdzenia na piśmie lub zapisu w emailu, powinieneś zwiększyć swoją czujność. Nie wierz bezkrytycznie w słowa księgowego – jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź na stronach internetowych HMRC lub u innego księgowego. Jeśli otrzymujesz do podpisania dokumenty, sprawdzaj, czy nie są to przypadkiem oświadczenia, że dane zeznanie czy wyliczenie zrobiłeś samodzielnie. Jeśli bowiem podpiszesz się pod zeznaniem sporządzonym przez księgowego, w którym nie ma informacji, że to on je sporządził, to cała odpowiedzialność spadnie za Ciebie.

Nie bądź za chytry – księgowy może Cię przekonywać, że pewne posunięcia są po to, żebyś zapłacił mniej podatku, gdy tymczasem najwięcej korzysta na tym sam księgowy, „kasując” Cię za kolejną usługę. Na dodatek takie kombinacje mogą wyjść na jaw i co wtedy? Za kilka lat nie tylko będziesz musiał zwracać z nawiązką zaległy podatek, ale też staniesz się oszustem podatkowym. Zastanów się, jak to może wpłynąć na Twoje życie w Wielkiej Brytanii, przykładowo na Twoje starania się o obywatelstwo brytyjskie.

es | Twój Sukces

Twoj Sukces_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.