Starsi panowie z nudów zrobili skok stulecia!

W czwartek, 21 maja, kolumna policyjnych furgonetek, pilnowanych przez uzbrojonych funkcjonariuszy Scotland Yardu przekroczyła bramę Westminster Magistrates’ Court. Na czas przejazdu część ulic wzdłuż trasy od aresztu do sądu zostało zamkniętych. Nad konwojem krążył policyjny helikopter. Policja nie mogła pozwolić sobie na więcej błędów, dlatego tym razem zachowano wszelkie środki ostrożności. Tak „armia tatusiów” dotarła przed oblicze sprawiedliwości.

Miesiąc wcześniej Craig Turner, szef specjalnego oddziału Scotland Yardu, który rozpracowuje sprawę rabunku w Hatton Garden Safe Deposit pojawił się w programie BBC Crimewatch. Zaoferował 20 tys. funtów nagrody za informacje, które mogłyby doprowadzić do wykrycia sprawców. Pokazał zdjęcie profesjonalnej wiertarki użytej przez rabusiów, a nawet zwrócił się do członków światka przestępczego o pomoc w ustaleniu właścicieli maszyny. Na końcu zaapelował do żon oraz partnerów ludzi, którzy potrafią posługiwać się takim sprzętem o kontakt, jeśli zauważyli coś dziwnego albo jeśli ich partnerzy nie byli z rodziną na święta wielkanocne. To pokazuje, jak bardzo zdesperowana była policja, która trzy tygodnie po zuchwałej kradzieży nie miała najmniejszego pojęcia, kto to mógł zrobić.

Jakby tego było mało, od samego początku Scotland Yard znalazł się w ogniu krytyki, gdy okazało się, że policja mogła zapobiec kradzieży. Kiedy firma ochroniarska powiadomiła funkcjonariuszy policji o uruchomieniu alarmu w skarbcu, ta nie wysłała nikogo, by to sprawdzić. Scotland Yard zarządził wewnętrzne śledztwo w tej sprawie i w końcu przeprosił za brak reakcji. Mimo to presja opinii publicznej zamieniła śledztwo w koszmar, a prasa czujniej niż zwykle patrzyła policji na ręce.

Diamentowa dzielnica

Ale to nie jedyny kłopot detektywów. Do tej pory bowiem nie udało się określić co dokładnie zostało skradzione. W 56 skrytkach, które padły łupem złodziei lokalni sprzedawcy biżuterii trzymali swój bezcenny towar oraz pieniądze. Problem w tym, że nie do końca było wiadomo, co jest w skrytkach, bo nie jest tajemnicą, że pewne przedmioty, które tam trzymano nie widniały na żadnej liście. Co do zasady nie ma obowiązku podawania, co jest zdeponowane w skrytce, a poufność w tym interesie to podstawa.

Hatton Garden Safe Deposit to sejf dla ponad 300 sklepów i firm jubilerskich upchanych na kilku ulicach w dzielnicy Holborn w centrum Londynu. Z niewielkich sklepów wąskie korytarze prowadzą w dół do piwnic, gdzie kiedyś mieściły się warsztaty rzemieślników. Według niektórych są one połączone w sieć podziemnych korytarzy. Tutaj od XIX wieku handluje się diamentami oraz innymi drogocennymi kamieniami i z tego względu od początku istnienia Hatton Garden towarzyszy aura tajemniczości. Obcy nie mają tu czego szukać, traktowani są z nieufnością. Zupełnie inaczej niż handlarze, których przedsiębiorstwa pozostają w rodzinie od wielu pokoleń. Ci dobrze się znają, a charakter interesów, które prowadzą ukształtowało hermetyczną społeczność opartą na zaufaniu. Zaufaniu, które właśnie zostało wystawione na ciężką próbę.

Koronkowa robota

Wszystko zaczęło się we wtorek, 7 kwietnia, kilka minut po ósmej, gdy policja otrzymała telefon o włamaniu do skarbca. Przybyli na miejsce funkcjonariusze znaleźli łomy, wiertarkę oraz inne narzędzia porzucone przez złodziei, a także stertę pustych pudełek, w których trzymane były kosztowności. Właśnie skończył się długi weekend wielkanocny. Przez cały ten czas skarbiec przy Hatton Garden był zamknięty. Złodzieje zatem mieli cztery dni na rozpracowanie zabezpieczeń i włamanie się do sejfu. Co więcej, w tym czasie odbywało się święto Pashy. Duża część jubilerów z Hatton Garden to Żydzi, więc okolica była szczególnie wyludniona. W czwartek wieczorem po zamknięciu, gang włamał się przez biura w górnej części budynku, zablokował windę i szybem dostał się do piwnicy, gdzie znajduje się skarbiec.

Dwadzieścia minut po północy włączył się alarm, ale zawiadomiona przez agencję ochroniarską policja nie wysłała patrolu. Najprawdopodobniej mężczyźni opuścili budynek w piątek rano, ponieważ w sobotę, która była zwykłym dniem, ruch na ulicy wokół budynku był większy. Gang wrócił wieczorem. Złodziejom udało się otworzyć grube metalowe drzwi, po czym zabrali się za dwumetrową betonową ścianę. Mieszkańcy, którzy słyszeli odgłosy wiercenia byli przekonani, że chodzi o podziemne roboty, które zapowiadano w okolicy. W niedzielę rano biały ford transit zaparkował przed budynkiem. Przebrani za robotników mężczyźni zaczęli ładować kosztowności do samochodu. Dokładnie o 6:41 ford odjechał.

Różne scenariusze

Całe zajście w istocie przypomina scenariusz filmowy. Zuchwały gang złodziei, który pozostaje nieuchwytny, nieudolna policja, teorie spiskowe, a w tle niewyobrażalne pieniądze. Nic dziwnego zatem, że w mediach przestępstwo nazwano „kradzieżą w stylu Ocean’s Eleven”. Szybko też pojawiły się przypuszczenia, że za skokiem stoi gang ze Wschodniego Londynu. Stara szkoła – nikt nie został ranny, a ci których okradziono i tak są bogaci, więc nie ma kogo żałować. Z drugiej strony podejrzewano, że to gang z Europy Wschodniej, a kosztowności już dawno wywieziono z Wielkiej Brytanii. Policja długo nie mogła trafić na żaden trop, więc w mediach przewijały się najróżniejsze hipotezy. Mądre głowy w telewizji opowiadały, że mężczyźni byli doskonale przygotowani, zaplanowali wszystko w najdrobniejszym szczególe i dysponowali dokładnymi informacjami co do budynku, rozmieszczenia kamer oraz sejfu. Szybko więc pojawiła się teoria, że ktoś z „wewnątrz” pomógł w skoku.

Właściciele skrytek załamywali ręce, bo policja długo nie informowała, które skrytki zostały zgrabione, tłumacząc to dobrem śledztwa. Część z nich nie miała ubezpieczenia, a każdy już dawno porzucił nadzieję na to, że odzyska skradzione przedmioty. Sprawa wydawała się beznadziejna.

Starsi panowie

Tymczasem, we wtorek rano, 19 maja, oficerowie Scotland Yardu weszli do dwunastu mieszkań w północnym Londynie oraz Kent. Aresztowano siedmiu mężczyzn. Dwóch następnych policja zatrzymała później tego samego dnia. W jednym z mieszkań oficerowie znaleźli część zrabowanych kosztowności. W ciągu następnych dwóch dni do aresztu trafił kolejny mężczyzna z Essex. Wszyscy okazali się Brytyjczykami w wieku od 42 do 76 lat, a wśród nich trzech emerytów, z których dwóch ma problemy ze słuchem, hydraulik, taksówkarz oraz sprzedawcy używanych samochodów. Grupa staruszków pojawiła się przed sądem, aby potwierdzić swoją tożsamość oraz usłyszeć zarzuty. Kolejną rozprawę sąd wyznaczył na 4 czerwca.

Śledztwo jest w toku. Nadal nie udało się ustalić, gdzie znajduje się część skradzionej biżuterii, co stało się z białym wanem oraz jak dokładnie wyglądała kradzież. Policja nie ujawnia także, jak wpadła na trop rabusiów. Wygląda jednak na to, że Scotland Yard może teraz odetchnąć. Wyjaśnienie do końca jednego z największych skoków w historii może potrwać, ale w końcu nastąpi, co jeszcze kilka dni temu nie było takie oczywiste.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

PAYWALL

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”