Śmierć w słuchawce

Gdy zadzwonił telefon, Daniel wciąż był w pracy. Odebrał. Jego wystraszona żona zdołała powiedzieć tylko kilka słów – ktoś włamał się do ich domu. Przeraźliwy krzyk, a potem głuchy odgłos ciała opadającego na podłogę. Daniel słyszał wszystko. Słyszał jak zabójca morduje jego żonę.

Nicola i Daniel pobrali się w czerwcu 2013 roku. W białej sukni wyglądała czarująco. Długie, kręcone blond włosy, które opadały na ramiona, tamtego dnia przykrywał welon. Niebieskie oczy, szeroki uśmiech, smukła twarz. Szczupła, bardzo ładna. Na zdjęciu wygląda na szczęśliwą. Niewątpliwie był to najpiękniejszy dzień w jej życiu. Razem z Danielem wychowywali 6-letniego Stanley’a oraz 3-letnią Isabellę. Zamieszkali w dwupiętrowym domu z ogrodem przy Dunlin Road w Hemel Hempstead, mieście na płn. zachód od Londynu. 37-letnia Nicola, poza wychowaniem dzieci, prowadziła niewielki interes – sprzedawała kartki z życzeniami. Rok starszy od żony Daniel pracował jako informatyk w oddalonym o trzy godziny jazdy samochodem na północ Hull. Tamtej feralnej nocy został w pracy do późna. To co usłyszał, gdy odebrał telefon od żony zupełnie go złamało. Tamten poniedziałek był najgorszym dniem w jego życiu.

Podejrzany typ

Od jakiegoś czasu zdarzały się w okolicy włamania do mieszkań. Nieco wcześniej, kiedy rodzina C. pojechała na wakacje, ich dom został okradziony. Kilka dni temu w sąsiedztwie włamywacze uderzyli po raz kolejny, toteż mieszkańcy bardziej niż zwykle zwracali uwagę na podejrzane osoby kręcące się na ulicach wokół ich domów. W poniedziałek 14 września  około 22:30 policja otrzymała zgłoszenie o dziwnie zachowującym się mężczyźnie. Patrol szybko odnalazł odpowiadającego rysopisowi człowieka. Okazał się nim Marcin P., 23-latek o ciemnych włosach przystrzyżonych po bokach, dużych brwiach, niewielkim nosie i uszach. Całkiem postawny, choć niewysoki. Funkcjonariusze spisali chłopaka i właściwie na tym zakończyli procedurę, bo okazało się, że Polak mieszka niedaleko, dlatego jego obecność w okolicy nie wydała się im podejrzana. Policjanci odjechali w swoją stronę, a P. pomaszerował w swoją.

Marcin pochodzi z Kielc. Rok temu wyjechał z Polski, a do Hemel Hempstead sprowadził się w maju. Zamieszkał przy Claymore Avenue, zaledwie ulicę dalej od mieszkania Nicoli i Daniela. Pokój dzielił z innym Polakiem, 19-letnim Robertem D. Po przyjeździe na Wyspy Marcin znalazł zatrudnienie w magazynie amerykańskiej firmy dystrybucyjnej Martin Brower, która szczyci się między innymi tym, że od 50 lat współpracuje z siecią restauracji McDonald’s. Podobno od jakiegoś czasu już tam nie pracował. Nie wiadomo czym się zajmował od tego momentu. Współlokator Robert podczas wyjaśnień na posterunku zezna później, że od jakiegoś czasu martwił się o Marcina, bo ten wyglądał jakby potrzebował pomocy. Choć nie przypuszczał, że może stać się coś takiego. Robert zostanie aresztowany w związku z serią włamań do mieszkań, ale za kaucją opuści areszt wkrótce po zatrzymaniu.

Kamienna twarz

Przed sądem w Luton odbyła się w piątek rozprawa otwierająca proces w sprawie morderstwa Nicoli C., na której jedynemu podejrzanemu postawiono zarzut włamania, próby porwania dwójki dzieci i ten najpoważniejszy – morderstwa. Oskarżonego nie dowieziono do sądu, posiedzenie odbyło się w formie wideokonferencji. Kiedy prokurator czytał akt oskarżenia Marcin, ubrany w żółtoszarą koszulę więzien   ną, stał nieruchomo przed ekranem w sali konferencyjnej więzienia w Bedford. Milczał niemal przez cały czas. Odezwał się tylko raz, gdy tłumacz zapytał go o imię, nazwisko, wiek i adres. Nie próbował nic tłumaczyć – ani przyznać się do winy, ani zaprzeczyć. W którymś momencie dłońmi zakrył twarz, ale za chwilę znów spojrzał przed siebie z takim samym kamiennym wyrazem. Gdy tylko poczyniono wstępne ustalenia co do terminów kolejnych rozpraw, ekran telewizora zgasł, a strażnicy odprowadzili P. z powrotem do celi.

Dochodzenie w tej sprawie trwało już od kilku dni. Przez cały ten czas przed mieszkaniem C. stały zaparkowane radiowozy. Technicy kryminalni w białych kombinezonach zbierali ślady i dowody oraz ustalali przebieg zdarzeń. Śledczy natomiast zajęli się przepytywaniem świadków. Obok mieszkania co jakiś czas przystawali sąsiedzi, wciąż jeszcze zszokowani wiadomością o horrorze, jaki niedawno się tu rozegrał. Niebawem pojawiły się pierwsze kwiaty, z czasem coraz więcej. – Wspaniała kobieta, kochająca matka, miła rodzina – ludzie pochylali się nad tragicznym losem sąsiadów. Policja wydała komunikat, w którym uspokajała mieszkańców i prosiła o cierpliwość, póki nie ustali wszystkich okoliczności zabójstwa matki dwójki dzieci.

Niemal równolegle rozpoczęło się odrębne śledztwo, które ma zbadać czy funkcjonariusze, którzy tamtej poniedziałkowej nocy pozwolili odejść Marcinowi P., a krótko potem otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące włamania do mieszkania w tej samej okolicy, mogli zapobiec tragicznym zdarzeniom.

Głuchy telefon

Ustalenie, co zaszło nocą 14 września to kwestia czasu. Póki co policja ucina wszelkie spekulacje. Wiadomo, że Marcin P. po spotkaniu z policjantami nie wrócił do domu. Wkrótce jeden z sąsiadów wezwał policję, bo zauważył mężczyznę, który włamał się do mieszkania rodziny C. Około 23:30 funkcjonariusze nie mogąc się dostać do wskazanego domu frontowymi drzwiami, zapukali do sąsiadów. W ten sposób przedostali się do ogrodu, gdzie odnaleźli Marcina P. z dwójką dzieci. Wyglądało to tak, jakby mężczyzna próbował uprowadzić chłopca i dziewczynkę. Sprawcę udało się zatrzymać, a Stanley’owi i Isabelli nic się nie stało. Natomiast kiedy policjanci weszli do mieszkania, odnaleźli na podłodze ich matkę. Nie żyła. Z dwóch ran w klatce piersiowej Nicoli zadanych nożem sączyła się krew. Obok leżał telefon. Sąsiedzi widzieli, jak oficerowie wyprowadzili Marcina P. z rękami zakutymi w kajdanki. Niebawem pojawiły się kolejne radiowozy i karetka.

Na 4 grudnia zaplanowano kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie. Właściwy proces ma rozpocząć się dopiero w marcu 2016 roku. Do tego czasu Marcin pozostanie w więzieniu w Bedford. Rodziną Nicoli zajęli się psychologowie.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!