Skutki wiosennego przesilenia

Ostatnie tygodnie zimy i początek wiosny to zazwyczaj ciężkie tygodnie dla naszego samopoczucia. Przesilenie wiosenne to czas, gdy drastycznie spada nam aktywność naszego organizmu, a wygląd pozostawia wiele do życzenia.

___________________________________________________________________________________________________________________

Aby zbytnio się nie przemęczyć

Wiele symptomów możemy u siebie zauważyć w czasie ostatnich tygodni zimy i już zaczynającej się wiosny. Męczy nas osłabienie, senność, bóle głowy. Zdarza się, iż włosy wypadają i skarżymy się na ciągłe zmęczenie.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Dla naszych prapraprzodków przednówek był najgorszym okresem ich życia. Cierpieli z powodu głodu i chłodu i nie pozostawało im nic innego jak wypatrywać zasobnego w żywność lata. Dla nas ostatnie tygodnie zimy i początek wiosny to także ciężki okres. Oczywiście nie dlatego, że nie dojadamy, ale z powodu drastycznego spadku aktywności naszego organizmu. Jeżeli ktoś akurat teraz czuje się nieustannie zmęczony, zestresowany, sam sobie tak na prawdę jest winien a dlaczego? Ponieważ nikt nie każe nam żyć wbrew zegarowi biologicznemu. A ten właśnie wskazuje na chwile, aby odpocząć. Najlepszymi miesiącami na krótki relaks zanim nadejdą wakacje są, prócz listopada, marzec i kwiecień, czyli czas przesilenia wiosennego.A co my robimy? Z uporem lepszej sprawy i wbrew naturze uznajemy, że latem jesteśmy mniej aktywni i dlatego akurat wtedy należy nam się wypoczynek. Jest oczywiście odwrotnie.

Lato to czas największej wydajności organizmu

A zatem abyśmy nie odczuwali zbyt silnego wiosennego przesilenia należy dla przykładu zapobiegać kłopotom, starć się nie przepracowywać. Dobrze się wysypiać, nie mniej niż 6 do 8 godzin i to najlepiej od około godziny 22:00. Kolejnym atutem jest lekkostrawne odżywianie się, picie dużej ilości soków owocowych, a także uzupełnianie diety preparatami wielowitaminowymi. Wskazane jest też dużo ruchu, ćwiczeń fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Zadbajmy o skórę

Teraz nie powinniśmy pozwalać sobie na jakiekolwiek zaniedbania pielęgnacji skóry i dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ mamy do nadrobienia sporo zaległości z zimy. To po pierwsze. Po drugie jest potrzebą, aby powoli zaczynać myśleć i przygotowywać się do lata. Możemy sami zasięgnąć informacji i podjąć się tego przedsięwzięcia, albo skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym by w sposób bardzo skuteczny zregenerować, ujędrnić i odświeżyć naszą skórę.

Najczęstsze skutki przesilenia wiosennego to:

– osłabienie
– senność
– częste bóle głowy i mięśni, które mogą się pojawiać z powodu niedoboru witamin i soli mineralnych
– osłabienie refleksu i mięśni np. za mało potasu
– rozdrażnienie, mniejsza odporność na stresy
– bolesne skurcze mięśni np. brak magnezu
– nagłe ataki zmęczenia np. niedobór żelaza

– wypadanie włosów np. brak cynku

Ella Porawska

magazyn_pl-logo

Sharing is caring!