Skok na dom za milion z Polką w roli głównej

„W ciągu 30 lat odkąd mamy to mieszkanie byliśmy obrabowani trzykrotnie. Nigdy jednak nie próbowano nam ukraść całego domu. O sprawie dowiedzieliśmy się, gdy żona odebrała telefon od nabywcy, który dopytywał ją o szczegóły transakcji”. Oto historia mieszkania, które niemalże zostało sprzedane za milion funtów.

monika-brzezińska

Zwyczajne mieszkanie w angielskim stylu. Czerwona cegła, duże okna w białej ramie, czerwone drzwi. Piętrowe, trzy sypialnie, kuchnia, łazienka. Dawno temu były tu stajnie, ale potem przerobiono je na mieszkania. Dom jest położony w wąskiej, cichej alejce, a w linii prostej znajduje się kilkadziesiąt metrów na północ od Hyde Parku i ze względu na lokalizację jest niezwykle atrakcyjny.

Jego historia zaczyna się w 1982 roku, kiedy londyński bankier Hugo kupuje mieszkanie przy Clarendon Mews. Wraz z żoną Georginą pracowali wtedy w centrum Londynu, ale mieszkali poza miastem. Stąd wynikła potrzeba posiadania drugiego mieszkania w centralnej części Londynu. Pomieszkiwali zatem trochę tu, trochę tam. I tak aż do 2006 roku kiedy przeszli na emeryturę, i wizyty w Londynie nie zdarzały się już tak często.

Czasami Georgina spędzała tu kilka nocy, gdy wolontaryjnie poświęcała się pracy w szpitalu nieopodal. Ale kiedy wiek nie pozwalał już na aktywność społeczną, mieszkanie miesiącami stało puste. Zdarzały się włamania i dlatego małżeństwo zdecydowało się na wynajem. W międzyczasie nieruchomość przeszła na wyłączną własność Georginy. Ostatnio mieszkanie wynajmował niejaki pan Big, ale podobno nigdy się tam nie wprowadził. Pan Big, jak później się okazało, był postacią dość enigmatyczną. Zaraz po wynajęciu zniknął, a nazwisko i dowód, którymi się posłużył okazały się fałszywe.

Interes życia

Pod koniec 2014 roku mieszkaniem z czerwonymi drzwiami zaczęli interesować się ludzie z branży obrotu nieruchomościami. Nieznajomi przychodzili i oglądali budynek. Zaglądali do środka, zadawali pytania, a to o system ogrzewania, a to o własność gruntów. Czasem pytali o sąsiadów i czy okolica bezpieczna. 26-letni Benjamin z Hackney w dobrze skrojonym garniturze uprzejmie i z przejęciem odpowiadał na wszystkie pytania zainteresowanych. Oprowadzał ich, demonstrował, zapewniał i naturalnie zachęcał do kupna. Za każdą wizytę – jak przystało na profesjonalistę pośrednika – inkasował 50 funtów. On też, w imieniu właścicielki, podjął się przygotowania wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedaży nieruchomości.

Na chętnych nie trzeba było długo czekać. Już w listopadzie przyszli nabywcy, właścicielka z córką i Benjaminem spotkali się w biurze notarialnym, aby omówić szczegóły transakcji. Owszem, nieco dziwne było to, że właścicielka nie mówi ani trochę po angielsku, a córka tłumaczy jej zawiłości prawniczego języka, ale najważniejsze to ubić interes. Wszyscy się uśmiechali, podawali sobie ręce i wymieniali uprzejmości, bo wystarczy spojrzeć na to co dzieje się na londyńskim rynku nieruchomości, aby zrozumieć, że taka sprzedaż to góra pieniędzy dla wszystkich. Każdemu zależy na czasie, bo przecież takie oferty nie zdarzają się często. Cenę za nieruchomość ustalono na 950 tys. funtów. Sprzedawcy i nabywcy umówili się na spotkanie za kilka dni, aby sfinalizować zakup.

Przekręt życia

W międzyczasie niedoszli kupcy dzwonią do właścicielki, aby dopytać o szczegóły umowy. Ale Georgina, która odbiera telefon jest zaskoczona pytaniami. – Tak, to ona jest właścicielką. Nie, nie sprzedaje mieszkania przy Clarendon Mews – odpowiada. Wymieniają jeszcze kilka zdań i w końcu do rozmówców dociera, że ktoś próbuje ich wykiwać.  I znowu wokół mieszkania z czerwonymi drzwiami pojawiają się ludzie. Oglądają, zadają pytania, tyle, że tym razem są ubrani w mundury i policyjne czapki.

Klika dni później, podczas umówionego spotkania w biurze notarialnym policja zastawia pułapkę i zatrzymuje trzy osoby. Kobieta, która podawała się za Georginie to 56-letnia Tamara – Polka mieszkająca w Croydon, jej córka, która w rzeczywistości jest jej synową, to 34-letnia Monika, także Polka. Obie, wraz z Benjaminem – rzekomym pośrednikiem, trafiają za kraty. Opuszczają areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego.

Podczas śledztwa wychodzą na jaw szczegóły przekrętu. Tamara u notariusza pokazała podrobiony paszport oraz prawo jazdy i w ten sposób podszyła się pod prawdziwą właścicielkę mieszkania. A ponieważ jej zdolność komunikowania się w języku angielskim nie gwarantowała sukcesu, razem z nią na spotkanie u notariusza przyszła jej synowa, która angielskim władała. Przynajmniej na tyle, aby przetłumaczyć starszej kobiecie, że wszystko idzie w dobrą stronę. Reszty dopełnił Benjamin, u którego w domu policja znalazła sfałszowane dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania.

Przetrącone słupy

Z początku obie kobiety wszystkiemu zaprzeczały. W końcu cała trójka przyznała się do próby wyłudzenia, choć Tamara utrzymywała, że została wynajęta przez kobietę o imieniu Amisha Singh. Za 3 tys. funtów miała odegrać rolę właścicielki mieszkania. Tego oraz tożsamości tajemniczej kobiety nie udało się potwierdzić. Kilka razy zwrócono uwagę w sądzie, że cała operacja była dokładnie przygotowana, dokumenty starannie podrobione i tylko przypadek sprawił, że wszystko wyszło na jaw. Ciężko sobie wyobrazić, aby ta trójka potrafiła tak skrupulatnie przygotować całe przedsięwzięcie.

Choć brak na to dowodów, to na procesie pojawiły się opinie, a nawet sugestie, że w procederze miały swój udział osoby trzecie. Najprawdopodobniej to one zaplanowały i przygotowały cały przekręt i to do nich popłynęłyby pieniądze, gdyby się udał. Plan miał tylko jeden słaby punkt: ktoś musiał pojawić się u notariusza z podrobionym paszportem i dokumentami własności mieszkania. Istniało ryzyko wpadki, dlatego potrzebne były tzw. słupy, czyli osoby, które za wynagrodzeniem zgodzą się uczestniczyć w przestępstwie i w razie czego wezmą na siebie odpowiedzialność. I w ten oto sposób Tamara, Monika i Benjamin wylądowali na początku tego roku na ławie oskarżonych Southwark Crown Court.

Łzy oszusta

To były trzy rozprawy. Na pierwszej w lutym sąd uznał winnym Benjamina z Hackney, bo ten od początku przyznawał się do winy, a jego udział w procederze był bezsporny. Na drugiej rozprawie w marcu za winną uznano Monikę, która, mimo że z początku wszystkiemu zaprzeczała, na rozprawie przyznała się do fałszerstwa i oszustwa. A na trzeciej sprawie w kwietniu sąd uznał Tamarę winną fałszerstwa, oszustwa i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Obie kobiety podczas procesu często płakały, przepraszały za swój postępek i oczekiwały litości. Dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata, grzywna w wysokości 250 funtów oraz prace społeczne – na ostatniej sprawie, 27 kwietnia, cała trójka usłyszała taki dość pobłażliwy wyrok.

Wokół domu z czerwonymi drzwiami zrobiło się spokojnie. Ludzie przestali się nim interesować. Tylko właściciele wciąż zachodzą w głowę, jak to możliwe, że ktoś im sprzed nosa prawie ukradł dom wart milion funtów.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.