Skazani na publiczne środki transportu

W większych miastach, a już na pewno w Londynie, jesteśmy skazani na podróżowanie publicznymi środkami transportu. O wiele szybciej i sprawniej dostaniemy się z punktu A do punktu B metrem, niż samochodem, stojąc w korkach, zatrzymując się na światłach i szukając wolnego miejsca parkingowego.

Przyzwyczailiśmy się więc do tłoku w pociągach, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, do dziwnie ubranych „oryginałów“ w weekendowe wieczory, prasy pozostawianej na siedzeniach.

Nie dziwi nas kierowca autobusu, który stwierdza nonszalancko „Dalej nie jadę, jeśli facet w granatowej kurtce się nie uspokoi“. To jest nawet zabawne, gdy cały autobus zjednoczony krzyczy: „Uspokój się, bo on nie pojedzie!“. Kierowcy autobusów to istni bogowie – mają moc pedału hamulca i nie boją się jej użyć.

Niestety, jest też na co narzekać. Omijając już temat strajków pracowników metra (to dość częsty, a nawet za częsty proceder w Londynie), to najbardziej drażnią nas sami współpasażerowie.

Śmierdziele.

Ile by się nie mówiło o myciu, używaniu antyperspirantów, to i tak nie zadziała. Zawsze trafi się jakiś jegomość, któremu delikatnie mówiąc nie pachnie zbyt ładnie spod pachy. Pół biedy jeśli mamy możliwość, by przesiąść się i zaczerpnąć normalnego powietrza, jednak w tłoku nie mamy zbyt wielu opcji ucieczki. Pozostaje wtedy oddychanie ustami, odwracanie głowy, lub schowanie jej pod własną, pachnącą pachę. Jeszcze gorzej jest z bąkami. Jasne, że nie możemy mieć pretensji do osoby puszczającej gazy, przecież tego się nie wstrzyma zbyt długo, ale na litość boską – co ci ludzie jedzą? Czasami w metrze mam wrażenie, że umieram, lub zwrócę posiłek. Ohyda.

Zaglądacze.

Ludziom nudzi się w autobusach, czy pociągach. Wyciągają telefony, grają w gierki, czytają gazety i książki. I jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze trafi się obok nas ktoś, kto nie zabrał ze sobą „rozrywki“ więc czyni ją zaglądając w nasze czytadła, facebooki, gierki. Jakkolwiek by się nie odwrócić, wzrok chodzi za nami. Wracając jakiś czas temu z lotniska Heathrow, całą drogę przeglądałam zdjęcia samolotów wykonane przy Myrtle Avenue (jedno z najlepszych miejsc spotterskich). Fotografii było około dwóch tysięcy, a podróż metrem do domu trwała 1,5 godziny. Siedzący obok mnie mężczyzna mało nie usiadł mi na kolanach zaglądając w każde zdjęcie. I tak sobie podróżowaliśmy – aż do Finsbury Parku, gdzie wysiadł. Nawet gdy w wagonie zwolniło się mnóstwo miejsc, on nie przesiadł się tylko tykał głowę w aparat. Pasażerowie powinni mieć obowiązek zapewnienia sobie własnej rozrywki podczas długiej podróży.

Gaduły.

Nie ma nic bardziej męczącego niż głośne gadanie przez telefon, lub jazgotliwe debatowanie między nastolatkami. Ludzie nie mają w sobie za grosz kultury. Po jednorazowej podróży wiem kto z kim sypia, kto kogo zdradził, kto pokłócił się z mężem, kto kupił spodnie podkreślające tyłek. Jednak ludzie, którzy nie mają problemu z czynienia ze środków transportu istnego konfesjonału, wcale się tym nie przejmują. Czasami mam wrażenie, że owe szczebioczące kobiety robią swojego razu szoł – może celowo wsiadają do autobusu, czy pociągu i dopiero tam obdzwaniają przyjaciółki, matki, ciotki, które są jedynie efektem ubocznym przedstawienia dla nas, współpasażerów. Przecież to dla nas te informacje – że pani sobie nowe tipsy nakleiła, że na zakupach była, że wczoraj tyyyle wypiła…. Przy wejściu do środków transportu publicznego powinny być darmowe zatyczki do uszu.

OM / Dorota Kosko | Fot: Oskar Oraczewski

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!