Skąd wziąć pieniądze na biznes w UK?

Masz pomysł na biznes? Zastanawiasz się, skąd wziąć brakujące pieniądze. Podpowiadamy kilka rozwiązań. Jednym z największych problemów polskich biznesów w Wielkiej Brytanii jest brak środków na rozruch firmy. Z tego powodu wielu przedsiębiorców rezygnuje ze swoich ambitnych i oryginalnych planów, a szkoda.

Ile i na co?

Żeby rozpocząć działalność, trzeba dysponować pewną gotówką. Nie chodzi tu tylko o pieniądze na zakup potrzebnych maszyn, urządzeń, oprogramowania itp. ale również o środki na materiały i środki do produkcji, na benzynę na dojazdy do klienta czy hurtowni, na utrzymanie biura czy choćby na rachunki za komórkę. Chodzi też o pieniądze na utrzymanie przez te tygodnie czy miesiące, gdy przedsiębiorca nie będzie już pracował u kogoś na etacie, nie będzie więc otrzymywał regularnej pensji, a sama firma nie będzie jeszcze w stanie go utrzymać.

Oczywiście kwota potrzebna na start zależna jest od tego, jaki biznes chcemy otworzyć i gdzie. Tu przestrzegamy przed zbyt optymistycznym podejściem do problemu i niesprawdzaniem cen. Polacy w Wielkiej Brytanii często nie mają pojęcia, ile tak naprawdę kosztuje wynajem lokalu, jakie są koszty administracyjne lub też pomijają niektóre wydatki. Do naszej firmy zgłaszają się z prośbą o pomoc w założeniu firmy osoby planujące założyć na przykład sklep spożywczy i sądzą, że kwota 10 tysięcy funtów im na to z powodzeniem starczy. Ba! Mieliśmy nawet takie przypadki, gdy potencjalny sklepikarz nie miał nawet pełnego tysiąca i sądził, że ktoś mu te pieniądze wyłoży „na piękne oczy”, albo też, że zrobiwszy remont lokalu własnymi rękami i wyposażając go w regały własnej roboty znacząco zmniejszy koszty założenia takiego sklepu. Osoby takie nawet nie zdają sobie sprawy, ile kosztuje dotowarowanie sklepu. Może liczą na to, że hurtownik w przypływie dobrej woli lub solidarności z rodakiem, da im towar na kredyt.

Przestrzegamy przed takim podejściem do zagadnienia. Biznesmen musi przygotować całą listę potrzebnych sprzętów, narzędzi, mebli i przewidzieć swoje wydatki na minimum rok. Powinien dokładnie sprawdzić wszystkie ceny, poprosić o wyceny i uwzględnić nawet najmniejsze wydatki.

Granty

Najczęściej biznes finansuje się z własnej kieszeni, wykładając długo odkładane pieniądze. W Polsce wiele osób słyszało o znacznych grantach (finansowej pomocy bezzwrotnej) na założenie firmy. Większość tych grantów pochodzi z puli Unii Europejskiej. Niestety w Wielkiej Brytanii dostęp do tych grantów nie jest taki prosty.

Przede wszystkim od jakichś dwóch lat znacząco zmniejszył się zakres pomocy dla biznesów rozpoczynających działalność – tzw. start-upów. Kiedyś początkujący biznesmen mógł liczyć na bezpłatnego porady doradcy biznesowego z Business Linku. W wielu miastach i regionach funkcjonowały systemy grantów lokalnych dla start-upów właśnie. Często wartość grantu wynosiła 3 tysiące funtów, pod warunkiem, że sam biznesmen włożył w biznes swoje prywatne trzy tysiące funtów. Zasada „matchingu”, czyli właśnie przyznawania grantu w wysokości równowartości wkładu własnego biznesmena była podstawą w Wielkiej Brytanii. Nikt tu nie słyszał o takich grantach, gdy biznesmen miał tylko pomysł, a grantodawca wykładał pieniądze na realizację jego planów.

W Wielkiej Brytanii, żeby dostać dwa tysiące funtów w postaci grantu, trzeba było samemu włożyć w biznes swoje 2 tysiące. Oczywiście mogło to być w „towarze”, czyli w sprzęcie – np. komputer czy van, ale musiał być ten wkład własny.

W niektórych regionach maksymalna kwota grantu wynosiła 4 tysiące, w innych 1 tysiąc funtów. Jednak od czasu dojścia do władzy konserwatystów zmieniło się to jednak diametralnie. Wprowadzone cięcia budżetowe oznaczają, że na pomoc nie mogą liczyć już osoby dopiero startujące z biznesem.

Co więc zostaje? Wyjścia są dwa. Przedstawimy je jutro w drugiej części artykułu.

Źródło | Twój sukces

Twoj Sukces_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

/Autor

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.