Skąd wziąć pieniądze na biznes – część 2

To pytanie zadaje sobie wielu Polaków w UK, myślących o założeniu tu firmy. W pierwszej części naszego poradnika omówiliśmy konieczność dokładnego wyliczenia, ile pieniędzy naprawdę potrzebujemy oraz przedstawiliśmy granty, jako jedną z możliwości sfinansowania biznesu. Dzisiaj omawiamy dwa inne źródła. 

Skoro tak ciężko obecnie o granty na rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii, najpopularniejszym wyjściem wydaje się pożyczka. Ale jeśli już chcesz pożyczać, to rozważ pożyczkę biznesową.

Pożyczka biznesowa

Pożyczka, która z nazwy i funkcji ma być przeznaczona na biznes, to dużo rozsądniejsze rozwiązanie niż zwykła pożyczka konsumpcyjna, przyznawana klientowi prywatnemu. Dlaczego? Ponieważ oprocentowanie pożyczek biznesowych jest zwykle niższe niż pożyczek konsumpcyjnych.

Pożyczkę taką można zaciągnąć nie tylko w banku. Istnieją instytucje wspierające biznes, które oferują pożyczki biznesowe i to na przykład osobom, którym bank odmówił pożyczki, a nawet takim, które wcześniej ogłosiły bankructwo lub mają znaczne długi.

O przyznaniu pożyczki decyduje wtedy przede wszystkich porządnie przygotowany biznesplan, dokładnie omawiający, na czym dany biznes ma polegać, ile pieniędzy i na co potrzebuje, jak sie firma będzie rozwijać, jakie dochody i zyski osiągać i jak będzie w stanie spłacać zaciągniętą pożyczkę.

Często też decydujące znaczenie ma fakt skorzystania z usług doradcy biznesowego – we wnioskach pożyczkowych jest wymagane pole: BUSINESS ADVISER.

— Nasza firma pomogła już wielu polskim biznesom w zdobyciu pożyczek biznesowych – mówi Elżbieta Ślebzak, dyrektor firmy Polish Matters Consulting Ltd. — Niejednokrotnie składane przez naszych klientów wnioski były pierwszymi wnioskami od Polaków, rozpatrywanymi przez daną instutucję pożyczkową.

Pożyczek biznesowych udzielają też niektóre councile, oferując przykładowo oprocentowanie w wysokości 5,3% w skali roku. Jest to forma wsparcia lokalnego biznesu i mieszkańców danego councilu. Często jednak takie pożyczki wiążą się ze sporą biurokracją – przygotowaniem biznesplanu, wypełnieniem formularza aplikacyjnego, sporządzeniem Cashflow (prognozy gotówki), przygotowaniem wycen zakupów sprzętu i narzędzi itp.

— Często zdarza się, że ta papierkowa robota odstrasza polskich biznesmenów potrzebujących pieniędzy – komentuje dalej dyrektorka PolMC Ltd. — Kilkunastostronicowy wniosek pożyczkowy może zniechęcić nawet rdzennych Brytyjczyków, a co dopiero Polaków, którzy muszą składać wniosek w obcym dla siebie języku. Mogą jednak liczyć na naszą fachową pomoc w tym zakresie.

Inwestor

Jeszcze inną opcją zdobycia funduszy na rozruch firmy jest pozyskanie inwestora. Tej opcji nie biorą Polacy zwykle pod uwagę, obawiając się wchodzenia w spółki z innymi osobami. Często też Polacy nie chcą, żeby ktoś im wtrącał się w firmę i z góry przekreślają opcję inwestora.

Oczywiście – jak wszystko na świecie – opcja ta ma swoje dobre i złe strony. Dobrą stroną jest to, że wspólnik-inwestor wyłoży swoje pieniądze na realizację naszego pomysłu biznesowego. Najlepiej szukać takich inwestorów wśród Brytyjczyków i to tych prowadzących firmy. Zgodnie z powiedzeniem „pieniądz robi pieniądz” osoby takie wolą obracać pieniędzmi, inwestując w kolejne przedsięwzięcie niż trzymać zamrożone w banku, tym bardziej, że brytyjskie banki oferują bardzo niskie oprocentowanie oszczędności.

Minusem posiadania inwestora jest jednak to, że trzeba się liczyć ze zdaniem innej osoby oraz to, że wraz z rozwojem firmy wartość udziałów firmy rośnie i z roku na rok coraz trudniej będzie wykupić udziałowca.

— Z naszego doświadczenia wynika jednak, że brytyjski inwestor to więcej plusów niż minusów – mówi Ślebzak. – Cały czas otrzymujemy też nowe zgłoszenia od Brytyjczyków, którzy chcieliby wejść w rentowne spółki z Polakami i za naszym pośrednictwem szukają takich.

Jeśli więc masz świetny pomysł na biznes, który będzie bardzo rentowny, a brakuje Ci jedynie pieniędzy, zaproś do współpracy Brytyjczyka, który nie tylko sfinansuje przedsięwzięcie, ale też – dzięki swoim kontaktom biznesowym, a także doświadczeniu na rynku – gwarantuje sukces Twojej (a raczej: Waszej) firmy.

Aby pozyskać takiego inwestora nie wystarczy jednak świetny pomysł i dobra „gatka”. Twój wspólnik będzie chciał mieć wszystko „czarno na białym”. Porządny biznesplan to podstawa.

Zespół doradców biznesowych firmy Polish Matters Consulting Ltd. 
pod kierunkiem Elżbiety Ślebzak Tel. 01670 33 65 44

Twoj Sukces_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!