Skąd tyle skrajności u młodych?

Dlaczego wśród ludzi młodych rosną tendencje do radykalizacji – skrajnie prawicowej lub islamistycznej – i jak można im przeciwdziałać – to główne pytania, na które ma odpowiedzieć rozpoczęty właśnie program badawczy Komisji Europejskiej DARE. Czteroletni projekt, w którym uczestniczy 13 krajów, ze strony polskiej realizują socjolodzy z Collegium Civitas.

Jak poinformował PAP dr Łukasz Jurczyszyn z Zespołu Centrum Interwencji Socjologicznych Collegium Civitas (CIS), kierownik polskiej części projektu, DARE przewiduje zebranie i analizę danych jakościowych i ilościowych dotyczących środowisk radykalnych w Europie na niespotykaną dotąd skalę. Program ma również poddać analizie polityki bezpieczeństwa i programy przeciwdziałania radykalizacji w całej Europie, a w efekcie – pomóc w usprawnieniu tych narzędzi.

Rozmach projektu badawczego polega na tym, że obejmie ono jednocześnie dwa typy radykalizacji – islamistyczną, w tym terroryzm, oraz konserwatywno-nacjonalistyczną. Naukowcy zweryfikują, w jakiej mierze te dwa typy radykalizacji oddziałują na siebie nawzajem.

W pierwszej części badania zespół CIS przeanalizuje istniejące w Europie polityki bezpieczeństwa (w tym antyterrorystyczne) i sposoby jej przeciwdziałania, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. W tej fazie polscy socjolodzy zaplanowali m.in. przeprowadzanie 25 wywiadów z ekspertami w tej dziedzinie.

W ramach drugiego filaru programu socjolodzy z Collegium Civitas zaplanowali indywidualne i grupowe wywiady z działaczami i sympatykami polskich środowisk skrajnie prawicowych i antymuzułmańskich.

„Te rozmowy z różnymi środowiskami patriotyczno-narodowo-konserwatywnymi w Polsce będą dla nas najważniejsze. Mało kto się tym zajmuje badawczo. Przeprowadzimy kilkadziesiąt wywiadów z osobami z przedstawicielami kilkunastu organizacji nacjonalistycznych, patriotycznych, konserwatywnych. Mówiąc w skrócie – to spektrum poglądów od środowisk ONR (Obozu Narodowo-Radykalnego) do sympatyków +Frondy+. Analiza obejmie też część środowiska kibiców infiltrowanego przez organizacje skrajnie prawicowe” – powiedział PAP Jurczyszyn. Wśród rozmówców polskich socjologów będą również byli członkowie grup nacjonalistycznych, którzy opuścili przed laty szeregi tych organizacji z różnych powodów.

„Ważne dla zrozumienia zjawisk radykalizacji młodych w Polsce jest to, aby widzieć je w kontekście całej Europy. W wielu krajach różne ruchy skrajnie prawicowe stają się coraz bardziej aktywne jako siły kontestujące porządek” – dodał Jurczyszyn. Podkreślił, że socjolodzy chcą zrozumieć i opisać ten fenomen w sposób empiryczny i „wolny od uprzedzeń”, co wciąż należy do rzadkości.

Jak zauważył badacz, socjolodzy chcą także uchwycić rolę religijności w tego typu organizacjach – na ile jest ona autentyczna, a na ile instrumentalizowana przez przywódców grup.

Interdyscyplinarne konsorcjum realizujące DARE, pod egidą Uniwersytetu w Manchesterze, składa się z badaczy i praktyków, skupionych w 15 instytucjach z 13 krajów. Są to, oprócz Polski: Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Grecja, Chorwacja, Malta, Norwegia, Turcja, Tunezja oraz Federacja Rosyjska. Jak zaznaczają twórcy programu, jest on wspólną inicjatywą badaczy, przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej oraz sektora pozarządowego.

PAP – Nauka w Polsce
Źródło / http://naukawpolsce.pap.pl/

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA