Single – sami czy samotni? Oto jest pytanie!

Single na ogół budzą współczucie. – Nie ułożyło im się życie – wzdychamy nad nimi z żalem. Z okazji urodzin czy świąt życzymy im znalezienia „drugiej połowy” i z ulgą wracamy do swoich rodzinnych spraw – partnera, dzieci, kota i psa. Ale czy na pewno oni wszyscy też się uważają za pokrzywdzonych przez los?

Za nic w świecie nie oddałabym swojej wolności – mówi 42-letnia świeżo rozwiedziona Marta z Hammersmith. – Moje małżeństwo okazało się pomyłką i cieszę się, że tę pomyłkę w końcu naprawiłam. I na razie wolę być sama – zaznacza. 29-letni Wojtek Madejski z Ashford chciałby natomiast być już z kimś „na stałe”. – Moi rodzice tworzą zgrane małżeństwo i chciałbym powtórzyć ich sukces. Do tej pory nie spotkałem tej jedynej i robię dobrą minę do złej gry, tłumacząc, że cenię wolność – przyznaje Polak.

Kto to jest singiel?

Jak widać dzisiejsi single to nie homogeniczna grupa: to zarówno młodzi, skupieni na karierze i realizujący się poza związkiem, to osoby rozwiedzione, zwykle w średnim wieku, na ogół dzielący się opieką nad potomstwem, a także wdowy i wdowcy, którzy prowadzą pojedyncze gospodarstwo po śmierci małżonka. Mówiąc ogólnie słowo „singiel” oznacza osobę żyjącą w pojedynkę z własnego wyboru lub z przyczyn losowych. Słowo to, pochodzące z języka angielskiego, pojawiło się pierwotnie w gwarze młodzieżowej, z której przeszło do języka potocznego i analiz socjologicznych. Uważane jest za bardziej neutralne niż określenia budzące pejoratywne skojarzenia jak np. „stara panna” czy „stary kawaler”. – Cieszę się, że takie sformułowanie się przyjęło, bo etykietka „starej panny” absolutnie do mnie nie pasuje – podkreśla 42-letnia Aśka z Elbląga, tłumaczka, właścicielka firmy wydawniczej.

Jak pisze dr Julita Czernecka w „Wielkomiejscy single”: [w przeszłości] negatywny wizerunek dotyczył przede wszystkim niezamężnych kobiet, ponieważ określenie „stara panna” przez wieki budziło zdecydowanie negatywne konotacje, związane nie tylko z jednoznaczną oceną nieprzydatności dla rodziny, ale także dla innych grup i całego społeczeństwa.

Dziś w społeczeństwach zachodnich życie w pojedynkę traktowane jest często jako alternatywa dla związku małżeńskiego. Przykładem takich osób są tzw. quirkyalone, czyli osoby, które wolą życie w pojedynkę od szukania partnera tylko po to, aby żyć w związku i uniknąć samotności. Quirkyalone to osoby cechujące się indywidualizmem, dużą aktywnością i nastawieniem na autoekspresję. Uważają, że we współczesnych społeczeństwach istnieje „tyrania bycia w związku”, narażająca osoby żyjące w pojedynkę na nieprzychylne komentarze czy krępujące pytania. Z tego powodu nad życie rodzinne przedkładają spotkania towarzyskie w grupie znajomych (najczęściej innych singli).

Polska vs Anglia

Badania statystyczne podają, że w Polsce jest ok. 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Statystyki pokazują podobne liczby osób pozostających w stanie wolnym w przypadku obu płci. Jednak kobiety są lepiej wykształcone, mieszkają w wielkich miastach, bo podejmują częściej decyzję o migracji z mniejszych miejscowości. Singli płci męskiej jest więcej w małych miejscowościach i na wsiach. Polskie kobiety nie chcą byle kogo. Wymagająca większość szuka mężczyzn z ambicjami, przystojnych, zaradnych życiowo, wykształconych. Mężczyźni nie mają motywacji do dalszego kształcenia. – Często mam do czynienia z mężczyznami po trzydziestce, którzy zostają przy rodzicach, prowadzą z nimi wspólne gospodarstwo lub są pod wpływem matek, które mają własną koncepcję „ułożenia życia synowi” – tłumaczy 37-letnia Diana Krzemińska, rozwódka. Dlatego te miejskie zaradne singielki z wiejskimi, uzależnionymi od rodziców singlami nie mają szans na stworzenie rokującego związku.

W 2010 r. CBOS przeprowadził badanie dotyczące planów i dążeń życiowych Polaków. Wynika z nich, iż cele życiowe Polaków skupione wokół rodziny zajmują drugie miejsce w hierarchii ważności celów życiowych badanych i plasują się tuż za celami związanymi z finansami i pracą. W grupie ludzi młodych (18-34)  na pierwszym miejscu pojawiły się cele związane życiem zawodowym (66 proc. ankietowanych), tylko 19 proc. podawało założenie rodziny jako najważniejszy cel. Tego typu przewaga celów materialnych i finansowych w hierarchii wartości młodych ludzi może wiązać się z, podkreślaną przez wielu psychologów, obawą przed porażką na polu materialnym i związaną z tym niemożnością zapewnienia bytu rodzinie.

A jak to wygląda w UK? Teoretycznie warunki do założenia rodziny są tu o wiele bardziej sprzyjające. Stabilny rynek pozwala na znalezienie pracy pozwalającej utrzymać rodzinę. Świadczy o tym fakt, że z roku na rok obniża się średnia wieku par kupujących dom. Dziś jest to 26 (!) lat. A jednak i w Anglii rośnie liczba singli

Tak jak dla USA symbolem singla czy singielki są bohaterowie „Seksu w wielkim mieście” czy „Allie Mc Bill”, tak dla Wielkiej Brytanii jest nią kultowa Bridget Jones rozpaczliwie pragnąca udanego związku, ponieważ boi się, że „umrze samotnie i zostanie zjedzona przez owczarka alzackiego”. Ale i u niej pojawiają się wątpliwości dotyczące związku. Kiedy Bridget marzy o partnerze i rodzinie, słyszy od koleżanki: „Boże, tak bym chciała być wolna jak ty, Bridge, i móc mieć romans. Albo leżeć dwie godziny w wannie w niedzielę rano. Albo nie wrócić na noc do domu i nie musieć się tłumaczyć”. – Na pewno w Anglii jest mniejsza presja, by brać ślub, rodzić dzieci i pielęgnować wielopokoleniową rodzinę – podkreśla Diana Krzemińska, której były mąż jest Brytyjczykiem. – Tu nikt nie wymaga od młodej dziewczyny, by koniecznie została matką. Jest to opcja, a nie konieczność. Tu otaczają nas sami single: koledzy, rozwiedzeni rodzice, owdowiali dziadkowie. W Anglii łatwiej się rozstać, gdy jest nam nie po drodze – przyznaje.

Przyczyny zjawiska

– Choć nie prowadzę badań naukowych na ten temat, przyglądam się z uwagą temu zjawisku. Jest wiele przyczyn tego, że liczba jednoosobowych gospodarstw domowych w Europie Zachodniej, a także w Polsce, rośnie – tłumaczy Przemysław Staroń, psycholog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP. – Przede wszystkim zmienia się model rodziny. Dziś już nie jest on taki oczywisty jak 100 lat temu. Dzięki dostępowi do internetu mamy dostęp do wiedzy i nasza świadomość rośnie. Widzimy, że są „inne opcje” niż tradycyjne małżeństwo: pary homoseksualne, poliamoria czy właśnie życie w pojedynkę. Zmieniają się nam też warunki życia. Dziś dużo mniej osób pracuje w godzinach 8-16. Wielu osobom obowiązki zawodowe uniemożliwiają funkcjonowanie w rodzinie – podkreśla ekspert. Dobrze wie o tym Magda, która pracuje w city 6-7 dni w tygodniu, zaczyna o 7 i kończy o 19, a czasem i o 22. – Miałam trzech chłopaków w ciągu ostatnich 4 lat. Żaden nie wytrzymał tempa mojego życia. A ja chcę osiągnąć swój cel – mówi 31-letnia Polka. – Tylko, że to absolutnie nie służy relacjom. Ponieważ praca jest dla mnie ważna, na razie to jej podporządkowuję życie prywatne, a raczej godzę się z faktem, że ono nie istnieje, choć chciałabym, by było inaczej – przyznaje.
Czasem za życiem w pojedynkę stoi lęk przed związkiem.

– Podczas moich 40. urodzin mama wybuchnęła płaczem, że się już nie doczeka mojego męża i wnuków – wspomina Asia. – Wtedy się wściekłam i zapytałam przy gościach, czy na pewno chce, bym miała dokładnie takie życie jak ona: mąż alkoholik, wykolejeni synowie i cały czas stać przy garach. Już nie pyta mnie, kiedy sobie życie ułożę – podkreśla.

A niekiedy po prostu jesteśmy samotni, bo tak zadecydowało życie. Józefa Lech ma 74 lata. – Od śmierci męża minęło już kilka lat i rodzina mnie zachęca, bym pomyślała o nowym partnerze, bo martwią się, że jestem sama. Ale mnie wystarczy grupa przyjaciół, których mam. Z jednymi chodzę do teatru i do kina, z innymi jeżdżę do Rabki, z kolejnymi spotykam się na działce. Mam z kim pogadać. Gdybym teraz miała się uczyć kogoś od nowa, przyzwyczajać do jego rozkładu dnia, dostosowywać  do niego i skupiać na jego potrzebach… Nie, dziękuję bardzo – opowiada.

Rzadko kiedy osoby bez partnera twierdzą, że są naprawdę szczęśliwe. Choć zdarzają się i takie jak Sławek. – Stabilniej się czuję bez „drugiej połówki” – zwierza się 27-latek z północnego Londynu. – Mam swoje plany życiowe i na razie nie ma w nich miejsca na związek. Kończę praktyki w kancelarii prawniczej, uprawiam wspinaczkę, działam w jednej z polskich fundacji, pomagam młodszej siostrze. Tak się realizuję – przyznaje.
Przemysław Staroń jednak nieco powątpiewa w życie w pojedynkę „z wyboru”. – Sądzę, że gdyby głębiej zbadać motywy kierujące takimi osobami, to dotarlibyśmy albo do lęku przed ewentualnym rozczarowaniem, odrzuceniem, albo do poczucia niemożności realizowania się w rodzinie – wyjaśnia.
Konsekwencje

– Widzimy, że ścierają się tu dwie wizje świata. Pierwsza, która podkreśla, że człowiek realizuje się tylko w rodzinie, najlepiej międzypokoleniowej, gdzie są dzieci i wnuki. Druga mówi o tym, że człowiek jest niezależny, jest kreatorem własnego życia i nie ma obowiązku mieć partnera czy dzieci, by żyć szczęśliwie i wartościowo – wyjaśnia Przemysław Staroń. Sam badacz nie uważa, żeby te wizje świata się wykluczały. – Wolność nie oznacza samotności. Można wspaniale się rozwijać i jednocześnie mieć u boku drugą, wspierającą osobę – dodaje.

Warto zauważyć, że jest coraz mniej związków „na całe życie”. Raczej przeważa seryjna monogamia, co oznacza, że jesteśmy z kimś, powiedzmy 20 lat, a po rozstaniu poznajemy kogoś nowego, z kim spędzamy resztę życia. – Czasem się zastanawiam, dokąd nas doprowadzi ten kult wolności – zastanawia się Asia. – Człowiek jest zwierzęciem rodzinnym i potrzebuje bliskich – mówi.

– To prawda – podkreśla psycholog z Uniwersytetu SWPS. – Osoby w związkach żyją dłużej i są zdrowsze. Oczywiście ważne jest, aby nie były to relacje toksyczne. Niekorzystnie jest tkwić w związku, który trwa tylko dlatego, że przyzwyczailiśmy się do partnera, choć go nie kochamy, albo wiąże nas kredyt hipoteczny. Ale zrywać udany związek zamiast odkurzyć nieco zaniedbane relacje lub poradzić sobie z kryzysem – to nie jest dobre rozwiązanie. Widzę jednak, że dzisiejszym młodym ludziom, żyjącym w kulturze „instant”, nie uśmiecha się ewentualna praca nad związkiem, wolą sięgnąć po kolejny obiekt, ekscytować się kolejnym zauroczeniem. Dobrze oddaje to pewien tekst krążący po internecie. Wnuczka pyta babci, jakim cudem spędzili wspólnie z dziadkiem 50 lat życia. A babcia na to: kochanie, bo w naszych czasach, kiedy coś się psuło, to się to naprawiało – a nie wyrzucało do kosza. Jest w tym wielka mądrość, bo rozstania często nie oznaczają tego, że żyliśmy dotąd z niewłaściwą osobą, tylko są wyrazem potrzeby silnego odczuwania miłości. A ona tak naprawdę zaczyna się w momencie, kiedy całe to zakochanie się kończy… – wyjaśnia.

Ekonomiczna siła singla

– Gdy przyjechałam do Anglii 9 lat temu, nie mogłam uwierzyć, że paczuszki z trzema plasterkami sera czy dwoma pomidorami znajdują nabywców – wspomina Diana. – Przyzwyczajona do kupowania na kilogramy, nie widziałam sensu w dzieleniu żywności na tak małe porcje. Przecież to wychodzi strasznie drogo. Ale pomieszkałam tu dłużej i zrozumiałam. Jednej osobie wystarczą trzy jabłka na tydzień. Gdy kupi więcej, wyrzuci – tłumaczy.

– W Polsce, żyjąc w pojedynkę trudniej uzyskać kredyt niż będąc w związku małżeńskim – kontynuuje Polka. – Nie da się pojechać samemu na wakacje i nie dopłacać za jednoosobowy pokój. Nie da się zrobić zakupów żywnościowych dla jednej osoby bez obaw, że połowa jedzenia się zmarnuje. Nie zdawałam sobie z tego sprawy, dopóki po rozstaniu z mężem nie pojechałam do Polski – mówi.

Dlaczego Anglicy trafniej dostrzegają potrzeby singli? Tu życie w wolnych związkach jest ogólnie przyjętą normą. A poza tym, miliony imigrantów przyjeżdżają do UK najczęściej w pojedynkę. Product managerowie swoją ofertę bardziej wysublimowanych produktów: dizajnerskich mebli, odlotowej odzieży, wyszukanych kosmetyków czy egzotycznych wypraw, kierują zwykle do singli, którzy mają czas i ochotę, by dbać o siebie i zapewniać sobie atrakcje w życiu.

Ale czy na pewno single są tak bogaci jak się powszechnie myśli? Wojtek wylicza: – Nie mamy z kim podzielić rachunków za prąd, gaz czy wodę. Nie możemy się „zrzucić” na telewizor czy prezent dla przyjaciół biorących ślub. Nikt nas nie odbierze z imprezy, zawsze wzywamy taksówkę. Czyli to nie jest tak, że single wydają, „bo lubią”. Po prostu nie mamy innego wyjścia – dodaje.

Ciekawy obraz polskiego singla wyłania się z badania „Pokolenie wyżu”, przeprowadzonego w 2008 r. przez MB SMG/KRC. Wśród badanych aż 47 proc. singli widzi siebie w małżeństwie i 14 proc. w nieformalnym związku. Wynika z tego, iż bycie singlem nie stało się stanem bardziej pożądanym niż stworzenie związku partnerskiego. Jest raczej traktowane jako okres przejściowy, a nie cel ostateczny. Optymistycznie nastraja fakt, iż 51 proc. osób w wieku 24-34 lat wierzy w miłość do końca życia.

Garść liczb

  • Singlami w Polsce są osoby powyżej 25. roku życia, które żyją bez partnera. Przeważają wśród nich panie (60 proc.) oraz ludzie w wieku dojrzałym.
  • W 2013 r. w UK zarejestrowano 26,4 milionów gospodarstw. 29 proc. z nich składa się tylko z jednej osoby, 20 proc. tworzy cztero- i więcej osobowa rodzina.
  • Wyniki dotychczasowych spisów powszechnych oraz prognozy GUS (na lata 2008 –2035) wyraźnie wskazują na rosnącą liczbę gospodarstw jednoosobowych przy jednoczesnym spadku gospodarstw przynajmniej czteroosobowych.

Anna Dobiecka | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Zima w Wielkiej Brytanii? Szybciej niż myślimy!

Synoptycy ostrzegają przed nadchodzącą zimą. Według ich tez i badań, przyjdzie szybciej niż myślimy. Możliwe, że zimowy atak przyjdzie do Wielkiej Brytanii już za kilkanaście dni.

Donald Tusk: Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem, który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek. KE rozpoczęła takie przygotowania. Jednak nie oznacza to, że mamy zaprzestać starań w negocjacjach - napisał w liście do liderów UE szef RE Donald Tusk.

W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow

Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainaugurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

Czy po Brexitcie loty mogą być zawieszone?

Brytyjski rząd ostrzegł, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia ws. stosunków z Unią Europejską po Brexicie, może dojść do utrudnień w ruchu lotniczym.

WIZZ AIR ogranicza ilość operacji z polskich lotnisk

Wizz Air zapowiedział już, że w najbliższych latach nie będzie się tak szybko rozwijał w Polsce, co jest wiadomością bolesną przede wszystkim dla mniejszych portów lotniczych, które do tej pory łudziły się, że w jakiś sposób przyciągną linię do siebie.

190 odwołanych lotów Ryanair, Komisja Europejska ostrzega szefa linii

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały wczoraj, że w związku z zapowiedzianym na piątek, 28 września, strajkiem personelu kabinowego odwołały 190 lotów. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen wezwała z kolei prezesa tanich linii lotniczych Ryanair Michaela O'Leary'ego do przestrzegania prawa pracy.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Ostra odpowiedź Tuska ws. Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk odpowiedział wczoraj wieczorem na ostre przyjęcie w Wielkiej Brytanii rezultatu szczytu UE w Salzburgu ws. Brexitu. Wskazał, że Londyn od tygodni wiedział, jakie jest stanowisko UE i że się ono nie zmieni.

Szkocja wprowadza w szkołach darmowe podpaski i tampony

Projekt rusza z początkiem tego roku szkolnego (2018/2019) i obejmuje ok. 395 tys. uczennic i studentek w całym kraju. Wszystko po to – jak tłumaczą przedstawiciele rządu – żeby żadna młoda osoba nie straciła możliwości edukacji ze względu na brak dostępu do produktów higieny intymnej.

Jest wyrok w sprawie Polaka, który otwierał drzwi lecącego samolotu

Pijany Polak próbował otworzyć drzwi lecącego samolotu Wizzair. Leciał z Warszawy do Birmingham.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.

Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii wzywają do drugiego referendum w sprawie Brexitu

Królewskie Towarzystwo Pielęgniarskie, zrzeszające ponad 435 tys. pracowników służby zdrowia, wezwało w środę do organizacji drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ostrzegając przed konsekwencjami Brexitu dla tego zawodu.

INFORMACJE I BIZNES

Donald Tusk: Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem, który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek. KE rozpoczęła takie przygotowania. Jednak nie oznacza to, że mamy zaprzestać starań w negocjacjach - napisał w liście do liderów UE szef RE Donald Tusk.

W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow

Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainaugurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

Czy po Brexitcie loty mogą być zawieszone?

Brytyjski rząd ostrzegł, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia ws. stosunków z Unią Europejską po Brexicie, może dojść do utrudnień w ruchu lotniczym.

WIZZ AIR ogranicza ilość operacji z polskich lotnisk

Wizz Air zapowiedział już, że w najbliższych latach nie będzie się tak szybko rozwijał w Polsce, co jest wiadomością bolesną przede wszystkim dla mniejszych portów lotniczych, które do tej pory łudziły się, że w jakiś sposób przyciągną linię do siebie.

190 odwołanych lotów Ryanair, Komisja Europejska ostrzega szefa linii

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały wczoraj, że w związku z zapowiedzianym na piątek, 28 września, strajkiem personelu kabinowego odwołały 190 lotów. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen wezwała z kolei prezesa tanich linii lotniczych Ryanair Michaela O'Leary'ego do przestrzegania prawa pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

Dlaczego Social Service zabiera dzieci polskim rodzicom?

– W kwietniu dowiedzieliśmy się o 27 dzieciach, które zostały zgłoszone do „social services”. Ośmioro z nich trafiło już do rodzin zastępczych – mówi Agnieszka Przybyłek-Pieza, dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie Przystań. – Zaczął się sezon.

Johnson o Brexicie: "Bez cholernej paniki". "Może być zapaść"

Wyciekło nagranie, na którym szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson mówi, że efektem Brexitu może być "zapaść". "Może być zapaść. Nie chcę, by ktokolwiek panikował. Bez paniki. Pro publico bono - bez cholernej paniki. W końcu będzie dobrze" - stwierdził Johnson podczas prywatnej kolacji z członkami grupy wspierającej Partię Konserwatywną.

Dzieci dwóch narodów

Dorastają na Wyspach, przesiąkają zachodnią kulturą. Polskie dzieci. Na ile zachowają narodowego ducha w przyszłości? Czy mieszkanie na obczyźnie wynaradawia z korzeni przodków?

STYL I KULTURA

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Kobiety w Anglii wybierają nielegalną aborcję

BBC ujawniła, że wiele kobiet w Anglii nielegalnie kupuje tabletki aborcyjne przez internet. Prawo aborcyjne zakłada, że kobieta musi wziąć dwie tabletki w klinice.

U co trzeciej Polki z rakiem piersi choroba rozwija się do postaci zaawansowanej

Rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce już u 18 tys. kobiet. U co trzeciej choroba rozwija się do postaci zaawansowanej. Pacjentki chcą o tym mówić głośno, bo – jak podkreślają – stają się dla społeczeństwa i systemu niewidzialne.