Setki milionów euro na ukrytych kontach w Watykanie

» Patrycja Marucha | Fot. i źródło: wallstreetitalia.com

„Trzeba podkreślić, że Watykan nie bankrutuje…, co więcej odkryliśmy, że stan jest o wiele bardziej zadowalający niż się wydawało, a wszystko z powodu kilku setek milionów euro ukrytych na szczególnych kontach, które nie figurowały w bilansie.”

______________________________________________________________________________________________

Ukryte oszczędności ujrzały światło dzienne podczas prac nad reformą finansów watykańskich zarządzonych przez papieża po tym jak zamknięcie bilansu za rok 2013 wykazało straty w wysokości 24,5 mln euro. Straty w wysokości około 14 mln euro zostały wyjaśnione przez niekorzystne wahania wartości złota na rynku.

To szczególne odkrycie podaje serwis internetowy „The Spectator” przedstawiając wypowiedz Georga Pella, australijskiego kardynała nominowanego przez papieża Francesco do wyjaśnienia spraw finansowych Watykanu. „Za wyjątkiem funduszu emerytalnego, który potrzebuje wzmocnienia, Stolica Apostolska idzie naprzód będąc w posiadaniu dziedzictwa i solidnych inwestycji”- mówi Pell.

„Do chwili obecnej poszczególne podmioty wchodzące w skład rzymskiej kurii, a w szczególności Sekretariat Stanu, korzystały z zachowanej niezależności. Problemy aż do niedawna były rozwiązywane odśrodkowo w większości departamentów, zarówno laickich jak i religijnych, poza wyjątkami kiedy to potrzebowały dodatkowej pomocy”- dowiadujemy się dalej z wypowiedzi kardynała.

Oświadczenie potwierdza oficjalnie nie tylko brak przejrzystości w bilansach sporządzanych przez poszczególne podmioty Watykanu, ale również wystarczająco samowolne zarządzanie nimi, co ułatwiało nadużycia a w szczególności pranie brudnych pieniędzy. Pell dodaje, że przez wieki różne osoby bez skrupułów wykorzystywały naiwność finansową i tajne procedury Watykanu. Dla kardynała, finanse Stolicy Apostolskiej ignorując zasady nowoczesnej rachunkowości, nie były dostosowane do prawidłowego funkcjonowania. Jednak od tej chwili, jak obiecuje Pell, rzecz ulegnie zmianie: „Nowe struktury i organizacja wprowadzą finanse Watykanu w XXI wiek i uczynią operowanie nimi przejrzyste i odpowiedzialne.”

Sharing is caring!