Setki Irlandczyków na pogrzebie bezdomnego Polaka z Ennis

Mieszkańcy Ennis wspólnie zorganizowali pogrzeb dla Marka Skiby – bezdomnego Polaka, który zmarł samotnie w dzień Bożego Narodzenia, a którego pochówku nie miał kto opłacić. We wzruszającej ceremonii Katedrze Św. Piotra i Pawła wzięło udział blisko 300 Irlandczyków.

O śmierci bezdomnego 51-latka zrobiło się głośno, kiedy jego historię na antenie RTÉ Radio przedstawiła lokalna wolontariuszka, Josie O’Brien. To ona jako pierwsza opowiedziała o mężczyźnie, którego ciało od tygodni spoczywa w kostnicy, ponieważ brak funduszy na zorganizowanie mu godnego pochówku.

Los zmarłego wzruszył słuchaczy stacji.  Po programie rozdzwoniły się telefony z propozycjami pomocy w szlachetnym przedsięwzięciu: właściciel lokalnego domu pogrzebowego zaoferował wsparcie w zorganizowaniu uroczystości, aktor komediowy Brendan O’Carrol zadeklarował pokrycie kosztów pogrzebu, grupa muzyków zobowiązała się zagrać za darmo, a pragnąca zachować anonimowość kobieta zapłaciła za kwiaty.

W ceremonii, która odbyła się Katedrze Św. Piotra i Pawła w Ennis udział wzięło kilkaset osób. Mowę pożegnalną wygłosił dla Polaka Alan Cooke, pisarz i producent filmowy. 51-latek został pochowany niedaleko grobu swojego przyjaciela – zmarłego przed dwoma laty bezdomnego imigranta z Czech, Josefa Pavelki. „Myślę, że znów są razem i dobrze się bawią” – powiedział prowadzący uroczystość ksiądz Ger Fitzgerald.

Jak informują irlandzkie media, Marek Skiba żył na Wyspach już od jakiegoś czasu. „Długo pracował w Mallow, ale został zwolniony i stracił wszystko co miał” – wyjaśniają. Jak dodają, w ostatnim okresie życia Polakiem miała opiekować się Bernie – najprawdopodobniej Irlandka, którą poznał w Ennis.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

/Autor

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.