Sekrety pracy księgowego

– To dana osoba czy przedsiębiorca może trafić za kratki, gdy okaże się, że księgowy-amator źle coś rozliczył. Słychać historie o sytuacjach, gdy osoba korzystała z usług biura księgowego i wyobrażała sobie, że uczciwie rozlicza podatki w Anglii, a po roku czy dwóch dostawała list z ZUS z żądaniem wyjaśnień i dowiadywała się, że nie ma nawet numeru NIN.

Pracy dla księgowych stale przybywa. Powinni być oni jednak coraz ostrożniejsi, bo rząd planuje przyjrzeć się tym najbardziej „kreatywnym”.

Jest bardzo dużo pytań o zakładanie działalności gospodarczej na Wyspach – mówi 40-letnia Monika, księgowa pracująca od ośmiu lat w jednej z dużych, polskich kancelarii księgowych w Londynie. – Drugi temat to rozliczanie podatku. Niektórzy zaczynają planowanie przeprowadzki czy przeniesienia działalności od wizyty u księgowego. Prowadzimy ich później przez lata. Inni przychodzą tylko wtedy, gdy mają konkretny problem – dodaje. Podobne zapytania najczęściej dostaje 32-letni Paweł, pracujący u konkurencji. – Do tego dochodzą pytania o różnice podatkowe pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Gdzie rozliczać podatki, jak poradzić sobie z polskim urzędem skarbowym. Do tego po Brexicie ludzie zastanawiają się, co teraz będzie z ich podatkami i czy zmienią się zasady prowadzenia firmy – uzupełnia.

Wykształcenie?

Praca księgowego na Wyspach nieco różni się od tej w Polsce. Widać to już w momencie planowania takiej kariery. W Polsce konieczne jest ukończenie wieloletnich studiów wyższych, a przynajmniej rocznej lub dwuletniej szkoły policealnej. Tymczasem tu, do rozpoczęcia działalności właściwie wystarczy kilkudniowy kurs. Dzieje się tak, ponieważ odpowiedzialność za „porządek w papierach” i prawidłowe rozliczenie się z podatku leży tu w całości na przedsiębiorcy czy osobie prywatnej. Księgowy nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za błędy w zeznaniu podatkowym klienta. Podstawowe szkolenie z księgowości można też odbyć w całości lub w większości on-line, nie wychodząc z własnego domu. Ceny zaczynają się od ok. 100 funtów. Warto wybierać jednak szkolenia o dobrej renomie – szkoły zrzeszone w stowarzyszeniach zawodowych czy afiliowane przez collage, związki księgowych i uniwersytety.

Po drabinie kariery

Stanowisk w księgowości jest sporo, a każde z nich wymaga innych kwalifikacji. Jak podaje National Careers Service, do pracy jako „accounts clerk” albo „bookkeeper” wystarczy matura lub egzamin GCSE z matematyki i angielskiego. Do tego przyda się skrupulatność i cierpliwość. W takiej pracy można zarobić ok. 16 tysięcy funtów rocznie. Osoby, które chcą piąć się wyżej, mogą zdać wspomniany kurs, iść na dzienne lub wieczorowe szkolenie do collage’u  (NVQ Accounting) lub szkolić się pod okiem bardziej doświadczonych kolegów z pracy. Takie podniesienie kwalifikacji może się odbywać w ramach stażu lub szkolenia z Jobcentre Plus. Pozwala niekiedy podnieść zarobki nawet do 25 tys. funtów rocznie i to niekiedy za darmo, jeśli „dołoży” się do niego urząd pracy. Jeszcze więcej mogą zarobić księgowi zajmujący się spółkami limited i rozliczaniem podatków dużych przedsiębiorstw. To jednak wymaga zdobycia uprawnień Association of Accounting Technicians (polskiego odpowiednika tytułu technika rachunkowości). Wśród wymagań jest minimum trzy lata pracy pod okiem mentora, czyli starszego kolegi po fachu.

Najwyższe uprawnienia

„Olimp” uprawnień księgowego, który pozwala na najwyższe zarobki i zaufanie klientów, jest kurs w Association of Chartered Certified Accountants. Ten jednak wymaga już zdania 14 egzaminów i nakładu kilku tysięcy funtów. Plusy? Takie uprawnienia można zdobyć w każdym kraju (również po polsku czy on-line) a raz uzyskane dają dyplom ważny w większości krajów świata. Trudniej jest zostać księgowym po szkole ukończonej w Polsce. Te policealne nie mają dużej wartości dla tutejszych pracodawców. Studia można poświadczyć w urzędzie NARIC (trzeba przedstawić przy tym dyplom i listę zdawanych przedmiotów i stopni). Niektórym pracodawcom mogą one wystarczyć do zatrudnienia. Pamiętajmy jednak, że na Wyspach największą wartość ma doświadczenie praktyczne. Polski księgowy, który nie zna brytyjskiej rzeczywistości podatkowej, może pomagać głównie polskim klientom, a i ci w większości będą przecież pytali o brytyjskie zawiłości prawne.

To zawód, który potrafi dać dużą satysfakcję. – Często „stawiam ludzi na nogi”. Przychodzą załamani, z firmą na skraju upadku, a po paru tygodniach razem wychodzimy na prostą – wspomina chwile satysfakcji zawodowej Monika. Ma jednak też momenty wahania. – Są osoby, które wprost pytają mnie, jak oszukać polski ZUS. Czasem szefowie firm mówią mi jedno, a domyślam się drugiego. Dokumenty bywają niekompletne. Zdarza się, że nie mogę skutecznie pomóc, bo ktoś tak lawiruje, że trudno mi odpowiednio ocenić sytuację – przyznaje.

Przenoszą i „przenoszą”

Rzeczywiście, wśród polskich przedsiębiorców na dźwięk słowa „księgowość” często natychmiast pojawia się skojarzenie z przymiotnikiem: kreatywna. Wiele polskich biur księgowych wręcz specjalizuje się w zakładaniu fikcyjnych firm, często „w pakiecie” do usług rozliczeniowych, oferując wirtualny adres, czy pomoc w załatwieniu numeru NIN. – Tu trzeba rozróżnić bardzo wyraźnie firmy, które faktycznie choćby w niewielkim procencie działają na Wyspach, od osób, które nigdy tu nie były i chcą mimo to rozliczać podatki w Wielkiej Brytanii. Te drugie bardzo często łamią prawo – tłumaczy Paweł. Przestrzega, że korzystanie z usług takich „biur rachunkowych” może wydawać się opłacalne w krótkiej perspektywie, ale bardzo często kończy się dużymi problemami. – To dana osoba czy przedsiębiorca może trafić za kratki, gdy okaże się, że księgowy-amator źle coś rozliczył. Słychać historie o sytuacjach, gdy osoba korzystała z usług biura księgowego i wyobrażała sobie, że uczciwie rozlicza podatki w Anglii, a po roku czy dwóch dostawała list z ZUS z żądaniem wyjaśnień i dowiadywała się, że nie ma nawet numeru NIN. Dlatego trzeba prześwietlać doświadczenie i kwalifikacje księgowych i korzystać z usług biur, które na rynku są długo i cieszą się renomą – wyjaśnia.

Nieuczciwi odpowiedzą

Jak „prześwietlać” księgowych? Zarówno na stronie zrzeszenia techników rachunkowości (AAT; aat.org.uk), jak i stowarzyszenia wykwalifikowanych księgowych (ACCA; accaglobal.com) znajdują się rejestry certyfikowanych członków. Prowadząc firmę, warto korzystać tylko z usług osób, które znajdują się w takim spisie. Jednak również księgowi powinni być ostrożni. Rząd właśnie pracuje nad ustawą, która ma położyć kres „kreatywnej księgowości” w jej najgorszym wydaniu. Wśród propozycji jest znaczne zwiększenie kar dla księgowych, którzy inspirują klientów do niezgodnych z prawem działań. Do tej pory to na przedsiębiorcach spoczywała cała odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe. Teraz księgowi mają być zmuszeni zapłacić nawet do 100 proc. podatku, którego dana firma uniknęła dzięki ich podpowiedziom, przenosząc działalność do raju podatkowego. Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania już usprawniły wymianę informacji na temat właścicieli firm i funduszy, dzięki której ma być łatwiej złapać osoby, które z majątkiem uciekają za granicę. Wszystko to wynik głośnej afery Panama Papers, po której okazało się, że państwo straciło tylko w zeszłym roku przez kreatywnych księgowych od 3 do 10 miliardów funtów. To pokazuje, jak wielką władzę mają przedstawiciele tego pozornie mało ekscytującego zawodu.

Autor | Sonia Grodek

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

/Autor

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!