Samolot nie taki straszny

Na początku tego miesiąca tuż przed startem zapalił się jeden z silników samolotu należącego do British Airways – miał na pokładzie 159 pasażerów i 13 osób załogi. Nikt poważnie nie ucierpiał. Choć wydawać by się mogło, że często słyszymy o wypadkach samolotów – wcale nie jest ich tak wiele.

Samolot miał lecieć z Las Vegas do Londynu. Na pasie startowym jeden z silników z nieznanych przyczyn zajął się jednak ogniem. Gaszeniem pożaru zajmowało się 50 strażaków, w tym czasie pasażerowie byli ewakuowani za pomocą zjeżdżalni. 14 osób zostało rannych. Pożar został ugaszony sprawnie, w rezultacie czego na pasie startowym szybko został wznowiony ruch.

Opisane wydarzenie to raczej incydent, który większość osób podróżujących samolotami uzna za niegroźny, ale będą też i tacy, którzy przy kolejnym starcie maszyny mogą odczuwać lekki dyskomfort. Sytuacje takie jak ta z Boeingiem British Airways lub gorsze – kiedy  maszyna rozbija się, zabijając dziesiątki ludzi – zdarzają się jednak nader rzadko.
Statystyki

Wg statystyk prawdopodobieństwo, że umrzemy podczas jednej z naszych podróży samolotem wynosi 1 do 29 mln. Zdecydowanie większe szanse na to, że zginiemy, są w samochodzie. W zeszłym roku w katastrofach lotniczych jak podało CNN zginęło 761 osób – 298 z nich na skutek zestrzelenia maszyny malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą. Z kolei w 2013 r. doszło do „zaledwie” 265 zgonów na skutek katastrof komercyjnych linii lotniczych. Choć wydawać się może, że w ostatnich latach przestrzeń powietrzna zrobiła się bardziej niebezpieczna, eksperci uspokajają i przytaczają dane z wcześniejszych lat, kiedy to mimo mniejszej liczby ogólnych lotów, ginęło więcej ludzi. Zgodnie z „Aviaton Safety Network” najwięcej pasażerów zginęło w 1972 r. – 2429 osób oraz w 1985 r. – 2331. Statystyki z 2014 r. są – zestawiając z poprzednimi latami – relatywnie niskie, zatem dużo mniej niepokojące. Aby pokazać skalę zjawiska – każdego roku na drogach w wypadkach samochodowych ginie ponad 1,3 mln ludzi!

Słabszy samochód

Porównajmy dalej – konstrukcja maszyny lotniczej i jej elementów jest dużo mocniejsza, a siedzenia pasażerów zamontowane zostały na tyle stabilnie, by w razie wypadku nie zrobiły krzywdy osobom na pokładzie. Wnętrze samolotu jest ognioodporne. Zwolennicy samochodów powiedzą, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przeżycia katastrofy lotniczej niż wypadku samochodowego, tutaj jednak statystyki znacznie się poprawiają, a wszystko to dzięki osobom dbającym o bezpieczeństwo lotów. Jak informuje „Newsweek”, zajmują się one dokładną analizą katastrof i wyciąganiem z tego wniosków. Takie działania przynoszą rezultaty – podczas gdy w latach 1962-81 ginęło nawet 54 proc. osób biorących udział w wypadku, w latach 1982-2009 było to już 39 proc.

Nie zawsze śmierć

W historii lotnictwa komercyjnego zapisały się dwa loty, podczas których śmierci nie poniósł nikt, dzięki doskonałym zdolnościom pilotów. Pierwszym jest osławiony lot Airbusa A320 należącego do przewoźnika US Airways z 2009 r. Udane lądowanie na rzece Hudson uratowało życie 155 pasażerów. Drugim – było lądowanie w 2011 r. na lotnisku Chopina w Warszawie – wtedy pilot Tadeusz Wrona awaryjnie (bez kół!) „posadził” na pasie Boeinga 767.

Na łaskę losu

Turbulencje – to zdarza się w powietrzu najczęściej. Tymczasem kierowca samochodu musi zmagać się z całą paletą zagrożeń. Nie tylko warunki atmosferyczne, ale też zdolności niektórych kierowców, zmiany w organizacji ruchu czy też nieprzewidywalne zachowania pieszych. Zagrożeniem na drodze możemy być też my sami – zmęczenie, nerwy, rozkojarzenie – to przyczyny wielu tragicznych w skutkach wypadków samochodowych.

Na ukojenie nerwów

Mimo wszystko są osoby, które nie wyobrażają sobie lotu bez wypicia kieliszka „czegoś mocniejszego”. Nie ma w tym nic złego, jeśli na małej dawce alkoholu się skończy. W mediach słyszymy jednak o incydentach, w których pijany osobnik urządza awantury na pokładzie, przysparzając dodatkowego stresu nie tylko załodze, ale i pozostałym pasażerom. W lutym tego roku pilot Boeinga 737 linii Ryanair awaryjnie lądował w Berlinie po tym, jak 33-letni Polak będący pod wpływem alkoholu chwalił się, że w torbie ma bombę i ją zdetonuje. Do incydentu doszło na trasie Kraków-Shannon w Irlandii. Po przeszukaniu samolotu okazało się, że nie było żadnego ładunku. W zeszłym miesiącu na pokładzie linii lotniczych EasyJet na trasie Gatwick-Belfast użyto paralizatora względem agresywnego mężczyzny, który nie chciał oddać torby wniesionej do samolotu jako drugi bagaż podręczny.

To najczęściej takie sytuacje sprawiają, że loty stają się naprawdę nieprzyjemne i stresujące, a nie świadomość samego niebezpieczeństwa – które jak mówią statystyki wcale nie jest tak duże.

Marta Łaczkowska | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!