Są szczegóły STATUSU OSIEDLEŃCZEGO informuje brytyjskie MSW

Brytyjskie MSW przedstawiło w czwartek szczegóły planowanego systemu rejestracji ponad 3,3 mln obywateli państw Unii Europejskiej – w tym około miliona Polaków – w celu zagwarantowania ich praw po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

UBEZPIECZENIE DOCHODU

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Dowiedz się w jaki sposób otrzymywać nawet do 100% miesięcznego wynagrodzenia w momencie gdy nie jesteśmy zdolni do pracy przez Rok, 2 lata, 5 lat a nawet do 70 roku życia. Dowiedz się więcej…

Od jesieni imigranci z Unii Europejskiej będą mogli aplikować o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, czyli „settled status”. Aplikacja będzie polegać na wypełnieniu prostego formularza w internecie, załączeniu zdjęcia i dowodu tożsamości.

Za wniosek trzeba będzie zapłacić. 65 funtów za osobę dorosłą i 32 funty i 50 pensów za dziecko. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie niezbędne do pozostania na Wyspach po Brexicie. Będą o niego musieli wystąpić wszyscy obywatele Unii Europejskiej posiadający prawo stałego pobytu lub rezydenturę w Wielkiej Brytanii.

Home Office będzie nas sprawdzał na podstawie posiadanych danych, między innymi z urzędu skarbowego i policji. Statusu osiedlonego mogą nie dostać osoby, które popełniły poważne przestępstwo. Czas na rejestrację będzie do dwóch lat po Brexicie, czyli prawdopodobnie do czerwca 2021-go roku. Home Office spodziewa się 3,5 miliona aplikacji.

Wszyscy obywatele Unii będą musieli wypełnić wniosek, dostępny m.in. po polsku. Wniosek będzie można wypełnić na komputerze lub telefonie – informuje BBC

System od razu sprawdzi wstępnie czy wypełniający formularz może ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Ostateczne decyzje będą zapadały w ciągu dwóch tygodni, a urzędnicy zostaną poinstruowani, aby rozpatrywać wnioski z przychylnością wobec osób je składających – informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła w brytyjskim MSZ.

Ci, którzy wcześniej uzyskały już kartę stałego rezydenta, będą zwolnieni z opłaty, ale będą musieli i tak wypełnić cały formularz.

Zmieni się też procedura przyznawania obywatelstwa brytyjskiego – pierwszym krokiem będzie właśnie uzyskanie statusu osiedleńczego, a okres minimalnego pobytu w UK przy staraniu się o naturalizację, będzie wydłużony o rok do sześciu lat.

Nowy system ruszy już od marca przyszłego roku – wcześniej odbędą się jego próby na wybranych grupach społecznych. Wszyscy europejscy imigranci będą musieli zarejestrować się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Ci, którzy nie załatwią formalności do tego terminu będą prawdopodobnie uważani za nielegalnych emigrantów ze wszystkimi tego konsekwencjami – przedstawiciele MSZ unikają jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie.

Niektóre media piszą, że punkt informacyjny brytyjskiego rządu o Settled Status będzie zlokalizowany w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w londyńskiej dzielnicy Hammersmith.

Źródło | Cooltura24.co.uk | jotpe

Zobacz na jakie choroby można zabezpieczyć siebie i najbliższych; dlaczego warto mieć zabezpieczenie dochodu jak również polisę na życie. Dowiedz się więcej!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Sharing is caring!