Są pieniądze dla szkół

W Wielkiej Brytanii polskie szkoły uzupełniające mogą starać się o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aby otrzymać pieniądze należy wypełnić aplikację i przedstawić komplet wymaganych  dokumentów. Proces trwa, termin upłynie za trzy tygodnie. Z Moniką Kmiecik, asystentem ds. dofinansowań Polskiej Macierzy Szkolnej, rozmawia Małgorzata Bugaj-Martynowska.

Po co szkołom tak naprawdę jest potrzebna Macierz?

– Bycie szkołą zrzeszoną w Polskiej Macierzy Szkolnej daje polskim szkołom sobotnim szereg korzyści. Najważniejszą jest możliwość korzystania z szeregu form wsparcia, jakie Macierz oferuje placówkom. Ważny jest też inny aspekt: przynależność do Polskiej Macierzy Szkolnej potwierdza „znak jakości” danej szkoły. Jest to szczególnie ważne dla rodziców zapisujących dzieci do szkoły sobotniej. Wiemy o tym z licznych od nich telefonów. Podobnego potwierdzenia szukają u nas również konsulaty, organizacje polskie i brytyjskie mogące oferować szkołom granty. Przynależność do PMS wspiera szkołę w byciu rozpoznawalną i wiarygodną placówką.

Zatem Macierz afirmuje polskie placówki?
– Polskie szkoły uzupełniające to niezależne organizacje społeczne. Polska Macierz Szkolna nie sprawuje nadzoru nad szkołami w takim sensie jak Ministerstwo Edukacji Narodowej czy kuratorium, jest natomiast organizacją stowarzyszającą szkoły. Zaufało jej już ponad 130 placówek i liczba ta stale rośnie. Celem organizacji jest wspieranie inicjatyw zakładania i prowadzenia uzupełniających szkół przedmiotów ojczystych. PMS zarządza takimi projektami jak: organizacja cyklu konferencji szkoleniowych dla nauczycieli polskich szkół sobotnich oraz dla ich kadry zarządzającej, organizacja warsztatów dla kandydatów przygotowujących się do egzaminu A-Level z języka polskiego, czy organizacja międzyszkolnych konkursów i festiwali.

To m.in. dzięki PMS szkoły mają szansę otrzymać w tym roku pieniądze.
– Od ubiegłego roku PMS współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska przy projekcie dofinansowań dla Polskich Szkół Społecznych „Wsparcie dla szkół nauczających języka polskiego, w języku polskim i o Polsce w Wielkiej Brytanii” finansowanym ze środków MSZ w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 i 2015 r.”. W ramach tego projektu szkoły mogą uzyskać częściową refundację kosztów funkcjonowania placówki.

O jakie koszty konkretnie chodzi?
– Opłata za wynajem lokalu, opłaty eksploatacyjne, zakupy podręczników i pomocy dydaktycznych, koszty transportu oraz koszty zakupu wyposażenia dla szkół. Największą część budżetu szkół pochłaniają opłaty za czynsz i na tę kategorię refundacji kosztów została przyznana największa część funduszy w programie grantów. Szkołom często brakuje również funduszy na zakup wyposażenia dla szkoły. By wyjść naprzeciw potrzebom szkół w tym roku, kategorie refundacji w ramach dofinansowania zostały poszerzone o zakup wyposażenia dla szkół tj. np. komputerów, skanerów, sprzętu audio-video itp. Fundusze otrzymane w ramach wsparcia dla szkół z funduszy MSZ nie pokrywają wszystkich kosztów ponoszonych przez szkoły.

Aby otrzymać pieniądze trzeba umieścić szkołę w rejestrze PMS?
– Niekoniecznie. Projekt ten jest otwarty dla wszystkich polskich szkół społecznych działających w Wielkiej Brytanii, zarówno tych zrzeszonych w PMS, jak i niezrzeszonych. Jednak zachęcamy wszystkie polskie szkoły uzupełniające do kontaktu z nami i rejestracji. Projekt ten, oprócz doraźnej finansowej pomocy szkołom, przyczynił się do zapewnienia większej dostępności i lepszych warunków nauczania języka polskiego dla dzieci i młodzieży polskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Polska Macierz Szkolna dokłada wszelkich starań, aby projekt dofinansowań dla polskich szkół uzupełniających był również dostępny w kolejnych latach.

Jednak, aby otrzymać pieniądze należy spełniać kryteria.
– Tak. Szkoła musi mieć charakter społeczny, posiadać konto bankowe na nazwę placówki oraz udokumentować minimum jeden rok działalności.

Jeśli kryteria te są spełnione, co dalej?
– Jeśli te kryteria są spełnione, zapraszamy polskie szkoły na Wyspach do nadsyłania drogą mailową zgłoszeń do udziału w projekcie na adres e-mail Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie. W odpowiedzi na zgłoszenie szkoła otrzyma mailem komplet dokumentów aplikacyjnych. Wypełniając dokumenty, należy bardzo dokładnie przeczytać „Instrukcję uzyskania refundacji” i według niej przygotować dokumenty aplikacyjne. Większość błędów w przesyłanych dokumentach wynika właśnie z niedokładnego zapoznania się „Instrukcją uzyskania refundacji”, co skutkuje błędnym opisem dokumentów.
Istotne jest również to, że refundacji podlegają tylko i wyłącznie faktury wystawione w roku 2015, a rozliczana kwota musi dotyczyć roku 2015.  W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zachęcam szkoły do kontaktu ze mną, pod numerem telefonu biura Polskiej Macierzy Szkolnej, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Służę również pomocą w przypadku wątpliwości, co do poprawności przygotowywanych dokumentów.

Ile szkoły mają czasu?
– Wypełnione dokumenty aplikacyjne można składać do 30 września, przesyłając skany na adresy e-mailowe podane w instrukcji, a dokumenty pocztą na adres Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu dokumentów, a nie data stempla pocztowego.

Małgorzata Bugaj-Martynowska
Fot: Monika Kmiecik, asystent ds. dofinansowań Polskiej Macierzy Szkolnej

goniec_150

Wrzuć pieniążka ._

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.