Rzeczy, których raczej nie wiesz o Królowej Elżbiecie

Ciekawostki o monarchini Wielkiej Brytanii, która nie je czosnku, a pieniądze nosi w torebce tylko w niedziele.

Królowa Elżbieta II, zazwyczaj kojarzona z kolekcją kapeluszy, panuje miłościwie od 6 lutego 1952 roku. Wyspiarze ją kochają, przez całe życie raczej unikała skandali, ma nienaganną fryzurę i kolorowe stroje na każdą okazję. 

Mimo, iż bardzo ceni swoją prywatność, pewne fakty o niej są znane. Niektóre z nich uznawane są za zabawne, inne uznawane jako dziwactwa starszej pani.  Jedno trzeba przyznać – Królowa Elżbieta II jest postacią nietuzinkową i z pewnością najbardziej popularną monarchinią na całym świecie.

Fakty z przeszłości

Mała Elżbieta Windsor nie chodziła do szkoły. Nie znaczy to, że jest niewykształcona. Podobnie jak jej siostra, Małgorzata, brała lekcje historii i geografii od prywatnych korepetytorów. Ponadto studiowała Biblię, musiała jednak sporo nauczyć się o polityce, gdy została królową.

Nawet monarchini zdarzyło się raz „imprezować” na ulicy. Wraz z siostrą świętowały zakończenie II Wojny Światowej wraz ze świętującym z tej okazji tłumem.

Jest spokrewniona ze swoim mężem, Filipem – są kuzynostwem w trzeciej linii, a przed ceremonią zawarcia małżeństwa pękła jej tiara, która na szczęście szybko została naprawiona.

Na 18 urodziny dostała od ojca psa rasy corgi, w późniejszym czasie wymyśliła krzyżówkę tej rasy z jamnikiem, psem jej siostry – nosi on nazwę dorgi. Królowa miała w sumie 20 psów rasy corgi, obecnie posiada tylko dwa.

Mając 14 lat zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej, tam nauczyła się naprawiania i jazdy ciężarówkami.

Królowa Elżbieta była jedną z pierwszych użytkowników internetu. Swojego pierwszego maila wysłała w 1976 roku.

„Dziwactwa” Królowej

Monarchini w ogóle nie je czosnku, a kucharze na jej dworze mogą używać tylko małe ilości cebuli podczas przygotowywania potraw. Nie wiadomo co jest tego powodem – czy Królowa nie lubi czosnku, czy powód jest inny. Natomiast uwielbia ona truskawki, ale tylko w lecie. Jest fanką owoców i warzyw sezonowych. Natomiast  jeśli ktoś dostarczy jej truskawki w zimie, potrafi się nieźle zdenerwować – nie toleruje ona genetycznie modyfikowanych owoców na swoim stole.

Królowa spożywa alkohol kilka razy dziennie. Do jej ulubionych trunków należą: drink z ginu lub Dubonneta z plasterkiem cytryny i mnóstwem lodu     (przed lunchem), wino ( podczas lunchu),  Martini oraz lampka szampana (wieczorem).

Okazuje się, że monarchini nosi przy sobie pieniądze schowane w torebce, ale tylko w niedziele. Wtedy to wybiera się na nabożeństwo do kościoła, więc pieniądze potrzebne jej są na datki. Zazwyczaj jest to 5 funtów, jeśli akurat nie posiada takiego nominału, bierze ze sobą 10 funtów.

Ciekawostki

Królowa Elżbieta II obchodzi swoje urodziny dwa razy w ciągu roku. Ponieważ urodziła się ona 21 kwietnia, czyli w zimnym miesiącu, obchodzi swoje święto 11 czerwca. Tak aby poddani mogli uczestniczyć w defiladach zorganizowanych z okazji urodzin swojej królowej.

Od  XII wieku rodzina królewska ustanowiła prawo, w myśl którego wszystkie łabędzie należały do niej.  Wówczas były one  przysmakiem, dlatego często lądowały na królewskim stole. Królowa Elżbieta jest także właścicielką delfinów, wielorybów i morświnów pływających w wodach przybrzeżnych – prawo dotyczące kwestii tych zwierząt istnieje od 1324 roku.

Królowa posiada swój własny bankomat. Znajduje się on w Pałacu Buckingham i należy on do prestiżowego banku – Coutts.

Pomimo, iż monarchini nie musi płacić podatków, robi to od 1993 roku.  Jest bardzo bogata, jej majątek szacuje się na około 340 milionów funtów. Co ciekawe, z taką kwotą nie należy do grona 300 najbogatszych Brytyjczyków.

Teraz coś dla pań – Królowa Elżbieta od lat używa tego samego lakieru do paznokci. W 1989 roku na życzenie monarchini, zostały jej wysłane próbki lakierów i spośród nich wybrała bladoróżowy lakier. Jego cena to około 9 dolarów. Od tego czasu Królowa używa tylko tego lakieru.

Jak się okazuje, ma ona nie tylko poczucie humoru, ale również doskonale naśladuje różne rzeczy.Według pewnego biskupa, Królowa wspaniale i zabawnie naśladuje dźwięk lądującego samolotu Concorde, który niegdyś latał z Europy do Stanów Zjednoczonych.

Królowa Elżbieta nie używa swojego nazwiska, jej tytuł to  „Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”. Nie posiada też prawa jazdy, pomimo iż potrafi prowadzić samochody. Nie ma również  paszportu.

Open Magazyn | Redakcja

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Co wolno jeść w trakcie leczenia raka?

25 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Która antykoncepcja jest skuteczna? I dla kogo?

23 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polak uratował rodzinę z płonącego domu

22 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Szkocki parlament odrzucił ustawę dotyczącą warunków Brexitu

21 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Już za dwa dni wchodzą nowe zasady MOT

21 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Ryanair skraca czas na dokonanie darmowej odprawy online

21 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Prokrastynacja a ubezpieczenia na życie – czy szukamy wymówek?

21 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Wielka Brytania nie jest atrakcyjna dla emigrantów

18 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Tysiące Szkotów domagały się niepodległości

6 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Home Office odmówił obywatelstwa polskiemu weteranowi

5 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Komputer się pomylił. Prawie trzysta kobiet zmarło!

5 maja 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjski poseł bije w Polaków: Decydują się spać na ulicy zamiast płacić za nocleg

30 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Mój przyjaciel (lub wróg) – robot

30 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Muzułmanie chcieli zgwałcić Szkotkę, ale ta znała sztuki walki

26 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Alfie Evans: Prawda leży zazwyczaj pośrodku

26 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Patyczki do uszu, plastikowe słomki i patyczki do mieszania będą zakazane!

24 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy wśród najczęściej zgłaszanych ofiar handlu ludźmi

18 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy w Szkocji potrzebują wsparcia wobec Brexitu

15 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.