Rzeczy, których raczej nie wiesz o Królowej Elżbiecie

Ciekawostki o monarchini Wielkiej Brytanii, która nie je czosnku, a pieniądze nosi w torebce tylko w niedziele.

Królowa Elżbieta II, zazwyczaj kojarzona z kolekcją kapeluszy, panuje miłościwie od 6 lutego 1952 roku. Wyspiarze ją kochają, przez całe życie raczej unikała skandali, ma nienaganną fryzurę i kolorowe stroje na każdą okazję. 

Mimo, iż bardzo ceni swoją prywatność, pewne fakty o niej są znane. Niektóre z nich uznawane są za zabawne, inne uznawane jako dziwactwa starszej pani.  Jedno trzeba przyznać – Królowa Elżbieta II jest postacią nietuzinkową i z pewnością najbardziej popularną monarchinią na całym świecie.

Fakty z przeszłości

Mała Elżbieta Windsor nie chodziła do szkoły. Nie znaczy to, że jest niewykształcona. Podobnie jak jej siostra, Małgorzata, brała lekcje historii i geografii od prywatnych korepetytorów. Ponadto studiowała Biblię, musiała jednak sporo nauczyć się o polityce, gdy została królową.

Nawet monarchini zdarzyło się raz „imprezować” na ulicy. Wraz z siostrą świętowały zakończenie II Wojny Światowej wraz ze świętującym z tej okazji tłumem.

Jest spokrewniona ze swoim mężem, Filipem – są kuzynostwem w trzeciej linii, a przed ceremonią zawarcia małżeństwa pękła jej tiara, która na szczęście szybko została naprawiona.

Na 18 urodziny dostała od ojca psa rasy corgi, w późniejszym czasie wymyśliła krzyżówkę tej rasy z jamnikiem, psem jej siostry – nosi on nazwę dorgi. Królowa miała w sumie 20 psów rasy corgi, obecnie posiada tylko dwa.

Mając 14 lat zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej, tam nauczyła się naprawiania i jazdy ciężarówkami.

Królowa Elżbieta była jedną z pierwszych użytkowników internetu. Swojego pierwszego maila wysłała w 1976 roku.

„Dziwactwa” Królowej

Monarchini w ogóle nie je czosnku, a kucharze na jej dworze mogą używać tylko małe ilości cebuli podczas przygotowywania potraw. Nie wiadomo co jest tego powodem – czy Królowa nie lubi czosnku, czy powód jest inny. Natomiast uwielbia ona truskawki, ale tylko w lecie. Jest fanką owoców i warzyw sezonowych. Natomiast  jeśli ktoś dostarczy jej truskawki w zimie, potrafi się nieźle zdenerwować – nie toleruje ona genetycznie modyfikowanych owoców na swoim stole.

Królowa spożywa alkohol kilka razy dziennie. Do jej ulubionych trunków należą: drink z ginu lub Dubonneta z plasterkiem cytryny i mnóstwem lodu     (przed lunchem), wino ( podczas lunchu),  Martini oraz lampka szampana (wieczorem).

Okazuje się, że monarchini nosi przy sobie pieniądze schowane w torebce, ale tylko w niedziele. Wtedy to wybiera się na nabożeństwo do kościoła, więc pieniądze potrzebne jej są na datki. Zazwyczaj jest to 5 funtów, jeśli akurat nie posiada takiego nominału, bierze ze sobą 10 funtów.

Ciekawostki

Królowa Elżbieta II obchodzi swoje urodziny dwa razy w ciągu roku. Ponieważ urodziła się ona 21 kwietnia, czyli w zimnym miesiącu, obchodzi swoje święto 11 czerwca. Tak aby poddani mogli uczestniczyć w defiladach zorganizowanych z okazji urodzin swojej królowej.

Od  XII wieku rodzina królewska ustanowiła prawo, w myśl którego wszystkie łabędzie należały do niej.  Wówczas były one  przysmakiem, dlatego często lądowały na królewskim stole. Królowa Elżbieta jest także właścicielką delfinów, wielorybów i morświnów pływających w wodach przybrzeżnych – prawo dotyczące kwestii tych zwierząt istnieje od 1324 roku.

Królowa posiada swój własny bankomat. Znajduje się on w Pałacu Buckingham i należy on do prestiżowego banku – Coutts.

Pomimo, iż monarchini nie musi płacić podatków, robi to od 1993 roku.  Jest bardzo bogata, jej majątek szacuje się na około 340 milionów funtów. Co ciekawe, z taką kwotą nie należy do grona 300 najbogatszych Brytyjczyków.

Teraz coś dla pań – Królowa Elżbieta od lat używa tego samego lakieru do paznokci. W 1989 roku na życzenie monarchini, zostały jej wysłane próbki lakierów i spośród nich wybrała bladoróżowy lakier. Jego cena to około 9 dolarów. Od tego czasu Królowa używa tylko tego lakieru.

Jak się okazuje, ma ona nie tylko poczucie humoru, ale również doskonale naśladuje różne rzeczy.Według pewnego biskupa, Królowa wspaniale i zabawnie naśladuje dźwięk lądującego samolotu Concorde, który niegdyś latał z Europy do Stanów Zjednoczonych.

Królowa Elżbieta nie używa swojego nazwiska, jej tytuł to  „Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”. Nie posiada też prawa jazdy, pomimo iż potrafi prowadzić samochody. Nie ma również  paszportu.

Open Magazyn | Redakcja

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

17 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

11 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

27 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

25 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Nowa data Brexitu to 31 października!

11 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Settled status” na stronie rządowej UK po polsku!

5 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

31 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

NO!, NO!, NO!… Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

28 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

27 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Odwołać Brexit”. Brytyjczycy masowo podpisują petycję

23 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

21 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

14 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

May zapowiada koniec Brexitu? „Możemy nigdy nie opuścić UE”

9 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

3 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach”

1 marca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

25 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit może nastąpić później

4 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

4 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.