Rolnik Adam Kraśko szuka szczęścia

Ma 43 lata i popularność, o jakiej nie śniło się jego sąsiadom – rolnikom z Hajnówki. W ciągu kilku miesięcy dzięki udziałowi w programach TV „Rolnik szuka żony” i „Celebrity splash” Adam Kraśko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich gwiazd. Kariera w Polsce już mu jednak nie wystarcza. Rozmawiali: Magdalena i Sergiusz Pinkwart.

Wyrwał się pan z Hajnówki już na zawsze?

– Wziąłem urlop bezpłatny w fabryce mebli, w której pracuję. Odkąd zacząłem swoją przygodę na planie programu „Rolnik szuka żony”, a potem „Celebrity splash”, wciąż gdzieś jeżdżę. To wciąga, poznaję w drodze wielu ciekawych ludzi. Ciągnie w różne miejsca. Staram się wykorzystać jak najlepiej szansę, którą dostałem od losu.

Wróci pan do swojego gospodarstwa czy ucieknie w świat?
– Z moich okolic sporo osób wyjechało do pracy za granicą. Ja też miałem takie propozycje, ale nawet nie pomyślałem o emigracji. Jestem patriotą.

Czy to znaczy, że wyjeżdżanie z Polski jest niepatriotyczne?
– To nie tak… Ci co wyjechali, często nie mieli innego wyjścia. W moich okolicach niemal zupełnie nie ma pracy dla młodych ludzi. Trzeba emigrować za chlebem. Szkoda. To dla mnie bardzo trudne jak widzę, że ludzie nie mają szans na utrzymanie rodziny w miejscu, w którym się urodzili. To trzeba koniecznie zmienić. Politycy powinni to zrobić.

Jak, skoro ci co wyjechali, w Liverpoolu zarabiają osiem funtów za godzinę?
– Dać im zarobić w Polsce. Oczywiście tak dużo nie dostaną, ale może warto zapytać, czy nie chcieliby zarabiać trochę mniej, ale tyle, by utrzymać rodzinę, kupić mieszkanie i żyć na poziomie w swojej ojczyźnie. Założę się, że większość by tego właśnie sobie życzyła. Gdyby podobne pieniądze mogli zarobić w Polsce, to co najmniej połowa by została w kraju. Wyjechaliby tylko ci, którzy mają żyłkę podróżniczą. To smutne, że wyjeżdżając można zarobić trzy, a czasem cztery razy więcej niż w Polsce. Ale jakim kosztem? Kosztem młodości i rodziny! Mam znajomych i członków rodziny na emigracji w Londynie. Siedzą tam, bo muszą utrzymać domy w Polsce. Wierzyłem, że chcą popracować rok, dwa, góra pięć i wrócą. Ale gdy z nimi rozmawiałem ostatnio, to powiedzieli mi: „my już nigdy nie wrócimy”. Drzewo się ukorzenia…

Porozmawiajmy o konkretach. Ile trzeba zarabiać, żeby godnie żyć w Hajnówce?
– Około dwa i pół tysiąca złotych miesięcznie. Oczywiście na osobę. Czyli małżeństwo miałoby do dyspozycji pięć tysięcy. Wtedy można żyć normalnie. Najwięcej zjada nam ZUS i podatki. Tu są możliwości, które politycy powinni wykorzystać.

Podatki i ZUS, to wielka polityka, a ludzie oczekują, że ich los poprawi burmistrz, radni.
– W Hajnówce, prawie 30-tysięcznym mieście nie ma pracy, choć pod bokiem jest atrakcja turystyczna na światową skalę – Puszcza Białowieska. Co z tego, skoro goście zimą praktycznie nie mogą do nas dojechać? Dwadzieścia kilometrów z Hajnówki do Białowieży, to kręta droga, wąska, bez ścieżki rowerowej.

Czemu nikt tej drogi nie poszerzy?
– Bo wszystkie inwestycje blokują ekoterroryści. Nie „ekolodzy”, a właśnie „ekoterroryści”.

Może pan powinien się zająć polityką i coś z tym zrobić?
– Jak byłem dzieckiem – a proszę pamiętać, że wychowałem się w PRL – to śniłem o tym, by zostać pierwszym sekretarzem PZPR. Chciałem być kimś takim jak Edward Gierek. Zresztą wtedy bardzo interesowałem się polityką. W małym palcu miałem nazwiska wszystkich światowych przywódców. Myślałem o tym, żeby zająć się polityką.

Mógłby pan wstąpić do partii chłopskiej, PSL, a potem…
– Moje sympatie polityczne są bardziej po lewej stronie. Wcześniej popierałem SLD. Teraz PO. Wiem, że to niepopularne, bo partia rządząca będzie płacić za to, że tyle ludzi wyjechało z Polski, czy za podniesienie wieku emerytalnego, ale jeżdżąc po Polsce widzę jak bardzo przyspieszyły inwestycje w gospodarkę, jak polepszyły się drogi…

Może jednak warto byłoby zakręcić się wokół polityki. Wykorzystać swoją popularność. Czy to, co się dzieje w pana życiu i karierze, w ogóle jest dla pana ważne?
– Mam spory dystans do siebie. Wiem, że teraz mam swoje pięć minut, które gwałtownie może się skończyć. Dziś jestem rozpoznawalny, a za chwilę na topie będzie ktoś inny.

Będzie bolało?
– Jak dalej będę miał dystans, to nie. Wielu ludzi się spodziewało, że szybko zrobią karierę i ta kariera będzie trwać wiecznie. A większą sztuką niż wejść na szczyt, jest utrzymać się tam dłużej. Ja mam luz, bo mam inną pracę, mam ziemię, mam gdzie wrócić. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, ryzykują znacznie więcej.

Gdzie pan będzie za parę lat?
– Nie wiem. Każdego dnia biorę to, co mi daje los. Czasem bywa ciężko, ale najlepsze są niespodzianki. Zaskoczyło mnie to, że w showbiznesie są ciekawi, otwarci i sympatyczni ludzie. To nie taki diabeł, jak go malują. Ważne, by umieć spojrzeć na siebie z boku, z dystansem i  humorem. Nie czuję się „gwiazdą”. Staram się być tym samym człowiekiem co wcześniej.

Nic się nie zmieniło w pana życiu?
– Zmieniło się sporo. Mam zdecydowanie mniej kompleksów. Przełamałem swoje lęki. Udowodniłem, że nawet jak ktoś ma trochę więcej wagi i wzrostu, to wciąż może zrobić coś szalonego. Na przykład skoczyć z siedmiometrowej wieży do wody. Odważyłem się marzyć…

O czym?
– Ciągnie mnie w kierunku mediów. Szukam ciekawych projektów. Chciałbym spróbować sił w konferansjerce. Poprowadzić jakieś imprezy. Poznawać nowe miejsca, ludzi. Teraz rozmawiamy w Tatralandii. To świetne miejsce. Piękny Aquapark, do którego zaproszono mnie na uroczysty początek sezonu.

Był pan już wcześniej za granicą?
– Tuż po przemianach demokratycznych w Polsce, na przełomie 1989 i 1990 roku pojechałem do Grodna na Białorusi. Pojechałem tam z rodziną i jak niemal wszyscy, chcieliśmy czymś pohandlować. Myśleliśmy, że przywieziemy stamtąd telewizory, ale na dzień przed naszym przyjazdem podniesiono ceny sprzętu RTV i już nie opłacało się go wozić do Polski. Kupiliśmy za to trochę złota na handel. Byłem ciekawy jak jest za granicą. Tymczasem na Białorusi było niemal tak samo jak u nas, tylko wszyscy mówili po rosyjsku… Pozostało we mnie marzenie o zobaczeniu wielkiego świata.

To znaczy…?
– Zwiedzić Nowy Jork. Przejść się po Trafalgar Square w Londynie. Zrobić sobie zdjęcie przy Białym Domu w Waszyngtonie. Czy chociażby pojechać na wakacje nad Adriatyk, do Dubrovnika.

Nie wybiera się pan na Wyspy Brytyjskie?
– Miałem pojechać do Dublina na koncerty z moim zespołem disco polo – XFort, ale jeszcze nic nie jest dopięte na ostatni guzik. Muzyka, to jedna z moich największych pasji. Uwielbiam przynosić uśmiech i radość ludziom. Jeśli będę mógł przyjechać na Wyspy, to będę szczęśliwy.

Źródło | Goniec.com
Fot: Agencja BE&W

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!