Radykalny imam Anjem Choudary przez lata otwarcie popierał ISIS i chwalił ekstremistów. Ława przysięgłych orzekła: Winny!

Działający w Wielkiej Brytanii radykalny imam Anjem Choudary, którego dziennik „Guardian” nazwał „kaznodzieją nienawiści”, został uznany za winnego wspierania Państwa Islamskiego (IS) i nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakr al-Bagdadiemu.

Ława przysięgłych uznała Choudary’ego za winnego w lipcu, jednak jej decyzja, jak i sam fakt, że odbył się taki proces, były do wtorku utajnione. Wyrok w sprawie imama ma zapaść we wrześniu; grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

„Choudary to jeden z najbardziej osławionych kaznodziei nienawiści w Wielkiej Brytanii (…), któremu przez wiele lat udawało się uniknąć aresztu mimo manifestowanej sympatii dla ekstremistów i powiązań z niektórymi z najgroźniejszych brytyjskich terrorystów” – pisze „Guardian”.

Imam złożył przysięgę wierności IS i w serii publikowanych na YouTubie apeli wzywał do tego swych wiernych.

W rozmowie z „Guardianem” szef londyńskich sił antyterrorystycznych Dean Haydon przyznał, że od dawna „środowisko antyterrorystów nie miało wątpliwości, że (Choudary) szerzy nienawiść i zachęca ludzi do wstępowania do organizacji terrorystycznych”.

Haydon dodał, że zgromadzony w ramach śledztwa materiał dotyczący imama dokumentuje 20 lat jego działalności i zawiera 12,1 terabajtów danych. Choudary nie przyznaje się do winy i przedstawia się „jako wykładowca szariatu”, który oferuje jedynie „islamską perspektywę”.

Open / Redakcja na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!