RADIO

POLSKA AUDYCJA POLISZ CZART

SŁAWEK ORWAT

Muzyki słuchał wcześniej niż potrafił mówić. W dojrzałość wprowadził go stan wojenny. Przez półtora roku był redaktorem muzycznym tygodnika Wizjer oraz współorganizował dwie edycje WOŚP w Luton, gdzie także prowadził polskie programy w internetowym radio Flash i brytyjskim Diverse FM. W roku 2010 założył kabaret 3 x P, który wystąpił m.in w imprezie poprzedzającej zawody strongmanów Polska – Anglia. Z londyńskim magazynem Nowy Czas współpracuje od marca 2011. Od 2-go stycznia 2012 prowadzi autorską audycję Polisz Czart na antenie brytyjskiego radia Verulam w położonym niedaleko Londynu St. Albans. W roku ubiegłym program ten był emitowany również na nieistniejącej już platformie radiowej Fala FM z siedzibą w kanadyjskim Toronto. Od lipca 2012 związał się z warszawskim magazynem JazzPRESS, a od października tego samego roku z wychodzącym w Sosnowcu muzycznym kwartalnikiem Lizard. Tłumaczenie jego wywiadu z Leszkiem Możdżerem ukazało się w prestiżowym brytyjskim magazynie LondonJazz. Pojedyncze publikacje jego tekstów pojawiły się się m.in. w londyńskim magazynie Lejdiz oraz na łamach toruńskich Nowin. Poza działalnością dziennikarską, od czasu do czasu można go także spotkać w roli konferansjera. Największą imprezą, jaką miał okazję zapowiadać dla blisko 2,5 tysięcznej widowni, był zorganizowany przez Buch IP w dniu 8-go marca tego roku londyński koncert, na którym wystąpiły Nosowska, Brodka i Maria Peszek. W styczniu tego roku po raz trzeci współorganizował – tym razem w Hull – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Od marca 2013 audycja Polisz Czart poza Radiem Verulam, ukazuje się także w powołanym niedawno do życia przez Bogumiła Skoczylasa. internetowym Radio Alter Ego.

SŁUCHAJ

KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 21:00 DO 22:00

RADIO POLISZ CZART

WŁĄCZ RADIO I SŁUCHAJ! Audycja dostępna jest w każdy poniedziałek od godziny 21:00 do 22:00 (na terenie UK). Na terenie Polski 22:00 do 23:00. Zapraszamy. Polisz Czart to nadawana w poniedziałkowe wieczory cotygodniowa dawka muzyki tworzonej przez artystów mieszkających w Polsce jak i poza jej granicami. Nasze programy staramy się prowadzić z dużym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości i układów rządzących czymś, co gdyby realnie istniało, nazywane byłoby zapewne Rynkiem Muzycznym. Na naszej antenie można usłyszeć wykonawców bardzo znanych obok takich, którzy właśnie nagrali swój pierwszy, często jeszcze surowo brzmiący kawałek bądź też pierwszą płytę demo. Pragniemy dać szansę tym wszystkim polskim artystom, którzy tworzą muzykę od ostrych odmian heavy metalu i punk rocka, poprzez reggae, jazz, blues, pop-rock i inne wartościowe nurty, aż po poezję śpiewaną i piosenkę kabaretowo-aktorską. Polisz Czart nie jest i nigdy nie będzie miejscem dla muzyki dance i disco polo oraz dla tak zwanej piosenki namolno-celebryckiej i komercyjno-nieszczerej, po emisji której u naszych Słuchaczy mogłyby być zaobserwowane uciążliwe dolegliwości gastryczne. Dla wyżej wymienionych gatunków – naszym zdaniem – miejsca w eterze jest dziś już i tak zdecydowanie wystarczająco, a dodatkowo jednym z naszych głównych założeń jest nieskrywana walka z kiczem i muzyczną tandetą, którą prowadzimy za pomocą wszelkich dostępnych nam środków i komunikatorów. Podczas naszych programów prezentujemy artystów mieszkających w Polsce, a także tych którzy z niej wyjechali oraz takich, którzy urodzili się poza jej granicami i przynajmniej w połowie posiadają polskie korzenie. W składzie kapel, których muzyka płynie z naszych odtwarzaczy wymagany jest przynajmniej jeden muzyk pochodzenia polskiego. Chcemy dać szansę zwłaszcza tym wszystkim artystom, dla których w dobie przewagi niepohamowanego muzycznego obciachu na play-listach mediów masowych, takie programy jak Polisz Czart stanowią jedyną szansę na zaistnienie ich twórczości w radio. Prezentowaną przez nas muzykę przeplatamy rozmowami, które łączą garść rzetelnych informacji z dowcipnymi przemyśleniami, które – jakże często – przychodzą nam do głowy gwałtownie niczym tsunami podczas programu i mają na celu oderwanie Słuchaczy od szarej rzeczywistości – tej polskiej i tej emigracyjnej. Pragniemy aby nasze audycje wzbudziły w Słuchaczach zainteresowanie wartościową polska muzyką i stajemy na głowie, aby gasząc światło, zasypiali z niewymuszonymi uśmiechami na twarzach, a wtorkowy poranek rozpoczynali dobrą „kawą” i radosnym oczekiwaniem na nasz kolejny poniedziałkowy program.

FOTO

FOTOREPORTER POLISZ CZART

MONIKA S. JAKUBOWSKA

Monika S. Jakubowska urodziła się w Suwałkach. Dzieciństwo spędziła w łazience, którą ojciec-artysta przy pomocy kuwet z wywoływaczem i utrwalaczem zamieniał w prowizoryczną ciemnię. Pierwsze zdjęcia DDR-owską lustrzanką Exakta Monika wykonała w wieku 4 lat. W brytyjskiej stolicy – jak sama mówi – znalazła swoje miejsce na ziemi. Oprócz fotografii jest pasjonatką muzyki, kaligrafii i odkrywania Londynu. Zafascynowana jest także przyrodą i codziennością ludzkiego życia. Dlatego też obok uwieczniania artystów, pochłania ją także fotografowanie ulicy. Zdjęcia Moniki łatwo zapadają w pamięć i od czasu do czasu przewijają się w umyśle ich odbiorcy niczym niekontrolowany pokaz wirtualnych slajdów. O życiu mówi: „Skoro życie jest ucztą, to chcę grzeszyć obżarstwem”. Monika S. Jakubowska – kiedyś wokalistka i anglistka. Dziś fotografka, dziennikarka i poetka. Zapytana czy jest coś czego nie robi, odpowiada: „Tak! Krawatów nie wiążę!” W podskokach gotuję się na koncert, wystawę, uroczyste otwarcie i huczne zamknięcie, zwykłe spotkania niezwykłych ludzi. Wszystko trzeba uwiecznić, skrzętnie w kadry pozamykać. Raz ląduję w redakcji, raz przed mikrofonem radiowym. Zdarza się też wylądować z gitarą na jakiejś miękkiej kanapce.

BLOG! MUZYCZNA PODRÓŻ

Weź udział w 2 edycji Konkursu Jubileuszowego Muzycznej Podróży na artykuł o tematyce muzycznej!
Najciekawsze prace zostaną opublikowane na Muzycznej Podróży, a trójka Autorów najwyżej ocenionych prac otrzyma nagrody w postaci płyt i książek o tematyce muzycznej. Tekst musi być wyłącznie autorski i nigdzie dotychczas niepublikowany, a stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje pracę z konkursu. Termin nadsyłania podpisanych imieniem i nazwiskiem oraz opatrzonych fotografią autora prac upływa z dniem 31 grudnia 2014 i może zostać przesunięty z uzasadnionych powodów. Prace proszę nadsyłać na adres: slaorw@wp.pl Więcej informacji na stronie Muzyczna Podróż. Zapraszamy!