Przyspieszone wybory samorządowe? Raczej pewne

Ci, którzy uważają, że PiS zgarnął już wszystkie przyczółki niezbędne do władania państwem, są w błędzie, albowiem pozostały jeszcze samorządy, których, po wyborach samorządowych w 2014 roku Prawu i Sprawiedliwości nie udało się zdominować.

Obecnie sytuacja jest taka, że w skali ogólnopolskiej koalicja PO-PSL ma zdecydowaną przewagę, co – zrozumiałych względów – nie odpowiada partii Jarosława Kaczyńskiego i jego totalitarystycznym zapędom.

Politycy PiS nie zapowiadali wprost przedterminowych wyborów, ale sugerowali, że powołanie nowych województw równać się będzie skróceniu kadencji samorządów, a to wymusi rozpisanie nowych wyborów.

O prawdopodobnych zakusach PiS mówiono już wcześniej, zaraz po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych głównie w kręgach polityków PO i PSL, później sprawa na chwilę ucichła, ale nic dziwnego -działo się tyle i Trybunałem Konstytucyjnym i z mediami, że kwestia wyborów samorządowych poszła, na krótko, w zapomnienie. Na krótko, bo już w lutym na mityngu SLD w Rzeszowie ogłoszono, że PiS twardo zmierza, do celu, podobnie rzecz się ma w kręgach PO i PSL, tam również ożyły spekulacje, często graniczące z pewnością, że w maju należy spodziewać się nowych wyborów.

Politycy, z którymi – nieoficjalnie – rozmawialiśmy na ten temat, uważają, że jest to bardziej możliwe, niż niemożliwe.

O wydzielaniu nowych województw na razie cisza, ponadto zdaniem takich konstytucjonalistów, jak prof. Marek Chmaj, czy prof. Andrzej Piasecki, utworzenie jednego, czy nawet dwóch województw nie skutkowałoby przedterminowymi wyborami na terenie całego kraju, lecz ograniczyłoby się jedynie do nowych jednostek terytorialnych. W grę wchodzi, więc ustawa o skróceniu kadencji sejmików wojewódzkich, z tym, że według ekspertów byłaby również nie zgodna z konstytucją, podobnie jak zmiana ordynacji wyborczej. PiS jednak udowodniło, że takie drobiazgi, jak przepisy prawa niewiele znaczą i uchwalenie ustawy z pominięciem wymogów konstytucyjnych nie stanowi problemu, tym bardziej, że sprowadzony do roli wydmuszki Trybunał Konstytucyjny nie jest obecnie w stanie wydać orzeczenia w kwestii konstytucyjności, bądź niekonstytucyjności jakichkolwiek aktów prawnych.

 Skąd ten pośpiech? Właściwie po „blitzkriegu” dokonującemu się na naszych oczach, nic nie powinno już dziwić – samorządy, to ostatni bastion demokracji w Polsce zawłaszczonej przez PiS, to fundament demokratycznego państwa, tym samym jest to przeszkoda w przeprowadzaniu „dobrej zmiany”. Samorządy to również kopalnia pieniędzy i stanowisk – wysokich i pośledniejszych, którymi w zależności od zasług można nagrodzić dziesiątki tysięcy tych, co byli wierni i pracowali na sukces PiS, a jest ich jeszcze multum do obdzielenia.

Ów pośpiech wynika również z tego, że PiS chce wykorzystać czas, w którym jeszcze dysponuje poparciem, bo w przyszłym roku, w którym mija czteroletnia kadencji i na który wyznaczono kolejne wybory, akcje PiS mogą zlecieć na łeb, na szyję.

 Czy PiS dokona zamachu na samorządy? Obawiam się, że tak i dowodem na to może być niedawno uchwalone zwiększenie budżetu Państwowej Komisji Wyborczej, z 50 mln zł do 90 mln złotych. Ta właśnie kwota „ekstra” pozwoliłaby na przeprowadzenie wyborów w tym roku, czyli wyborów też „ekstra”.

Janusz Młynarski

polish_review_100

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!