Przemyt emigrantów (nie)kontrolowany

– Mi też się czasem zdarza w Calais, że podchodzą do samochodu. Wtedy, jak się widzi, że są to się jedzie do Francuzów, mówi, że się ma nielegalnych i oni ich zdejmują. Tylko najgorzej, jak nie znajdą, a znajdą Anglicy to są straszne kary do płacenia. Bo podejrzewają, że człowiek chce zarobić na tym, nie wiadomo jakie pieniądze. A tak naprawdę to nikt nie jest w stanie być kierowcą i stróżem w nocy

Choć trudno sobie wyobrazić, aby 68-u imigrantów podróżowało w 4 ciężarówkach bez wiedzy ich kierowców, to takie przypadki zdarzały się w przeszłości. Incydent w brytyjskim porcie Harwich wskazuje, że grupy zajmujące się przemytem nielegalnych imigrantów szukają innych niż Francja i Belgia dróg, którymi mogą dostać się do UK.

Między pralkami

Ciężarówki załadowane polskimi pralkami opuściły holenderski port Hook chwilę po drugiej popołudniu w czwartek 4-go czerwca. Po ponad pięciu godzinach prom Stena Hollandica, którym płynęły polskie tiry dobił do Harwich w hrabstwie Essex. Podczas rutynowej kontroli w środku czterech z nich znaleziono w sumie 68 osób. Aby dotrzeć do niektórych użyto skanerów. Kierowców zatrzymano pod zarzutem przemytu ludzi, ale po przesłuchaniu zostali warunkowo zwolnieni. Oddano im paszporty i wszyscy wrócili do Polski. Mają stawić się na komisariacie w Chelford w określonym terminie – takimi informacjami dysponuje polska ambasada. Zgodnie z doniesieniami prasowymi na 2 lipca wyznaczono pierwszą rozprawę. Wciąż nie ujawniono skąd dokładnie przyjechały ciężarówki oraz w jaki sposób dostali się do nich nielegalni imigranci. Trwa śledztwo, które ma ujawnić szczegóły przemytu. Na razie wiadomo, że wśród osób znalezionych w ciężarówkach 35 było narodowości afgańskiej, 22 chińskiej, 10 wietnamskiej oraz jeden Rosjanin; piętnaścioro dzieci oraz dwie kobiety w ciąży. Kilka osób, w tym przyszłe matki zabrano do szpitala, ale wszyscy wyszli po kilku godzinach.

Wspólny wysiłek

To co zszokowało brytyjską opinię publiczną to liczba imigrantów, którzy chcieli przedostać się do UK za jednym razem. Takich ilości nie wykrywa się nawet w Dover, do którego przypływają wypełnione ciężarówkami promy z Calais, gdzie w obozie imigrantów tysiące ludzi czeka na szansę przedostania się do Wielkiej Brytanii. Nie wykrywa się ich w Dover, ponieważ wpadają jeszcze we Francji albo Belgii. To dlatego, że zgodnie z umową zawartą między tymi krajami a Wielką Brytanią każdy kto podróżuje między Belgią i Francją a UK (i na odwrót) przechodzi kontrolę zanim dostanie się na pokład statku lub do pociągu. Chodzi o tzn. juxtaposed controls. W ten sposób spośród 41 tyś. imigrantów próbujących dostać się na Wyspy od kwietnia 2014 do kwietnia 2015 roku, prawie wszyscy zostali zatrzymani na kontynencie. Zatrzymani albo trafiają z powrotem do swojego kraju, albo zostają w obozie i czekają na kolejną szansę by przepłynąć kanał La Manche. Do widoku imigrantów krążących wokół tirów, które czekają w kolejce na prom lub do tunelu po francuskiej stronie zdążył się już przyzwyczaić czterdziestoletni Andrzej z białego Volvo, który na Wyspy przyjeżdża trzy razy w miesiącu z towarem z Polski: – Mi też się czasem zdarza w Calais, że podchodzą do samochodu. Wtedy, jak się widzi, że są to się jedzie do Francuzów, mówi, że się ma nielegalnych i oni ich zdejmują. Tylko najgorzej, jak nie znajdą, a znajdą Anglicy to są straszne kary do płacenia. Bo podejrzewają, że człowiek chce zarobić na tym, nie wiadomo jakie pieniądze. A tak naprawdę to nikt nie jest w stanie być kierowcą i stróżem w nocy – zauważa mężczyzna. Zapytany czy jest sposób, aby tego uniknąć odpowiada: – W Belgii robię pauzę, najlepiej na początku i potem jadę prosto na prom i się nie zatrzymuję. Najgorzej jak jest korek. Widać, że budują jakieś zasieki, płoty, policja stoi. Dodaje, że jego ciężarówka była kontrolowana wiele razy po obu stronach kanału.

Tymczasem Wielka Brytania, która dostrzegła skuteczność juxtaposed controls w praktyce, zaczęła wysyłać angielskich funkcjonariuszy straży granicznej, aby wspomóc Francuzów i Belgów. Połączone kontrole graniczne znajdują się w północnej części Francji i Belgii, bo to stamtąd najczęściej przypływają statki do UK.

Los na loterii

Takie porozumienie natomiast nigdy nie zostało zawarte z Holandią, co oznacza, że pierwszą i jedyną kontrolę graniczną wszyscy pasażerowie statków przechodzą dopiero na Wyspach. Często jest to właśnie port w Harwich. Tylko 6% ze wszystkich ciężarówek, które docierają do tego portu jest sprawdzanych. Pozostałe wjeżdżają do kraju bez żadnej kontroli. Problemem jest to, że intensyfikacja działań kontrolnych mogłaby sparaliżować port, a wzmocnienie personalne pograniczników nie wchodzi w grę, bo nie ma na to pieniędzy. Choć przy okazji tej sprawy, jak i poprzednich nielegalnych prób przedostania się do UK, pojawiają się głosy za rozszerzeniem strumienia pieniędzy płynącego na granicę, to jednak budżet Home Office’u, w którego strukturach pozostaje straż graniczna został ostatnio dość poważnie okrojony.

Wydarzeniom w Harwich w trybie nagłym poświecono część obrad Izby Gmin. Minister ds. migracji James Brokenshire przedstawił posłom stanowisko rządu w tej sprawie, które sprowadza się się do działań w celu uszczelnienia zarówno granic zewnętrznych Unii Europejskiej, jak i połączeń morskich z Holandią i innymi państwami z którymi UK ma bezpośrednie połączenia drogą morską.

Statek Stena Hollandica, podobnie jak jej bliźniacza siostra Stena Britannika jest w stanie pomieścić 230 samochodów osobowych i aż 300 ciężarówek, co doskonale wskazuje, co jest priorytetem transportowym operatora Stena Lines. W sytuacji całkowitego obłożenia promu do wybrzeży Wielkiej Brytanii dociera 300 ciężarówek, z których UK Border Force sprawdza tylko 18. Międzynarodowe gangi przemytników doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę. Aby uniknąć wzmocnionych partoli oraz dwóch kontroli granicznych wybierają drogę przez Holandię, gdzie ryzyko wpadki jest znacznie mniejsze. Taka sytuacja rzuca zupełnie inne światło na sukces UK Border Agency – jak w mediach określono incydent w Harwich – bo nikt tak naprawdę nie jest w stanie powiedzieć ilu nielegalnych imigrantów z pokładu Stena Hollandica przedostało się do Wielkiej Brytanii w poprzedni czwartek oraz ilu udaje się to każdego dnia.

Brzemię azylu

Sytuacja tych, którzy zostali znalezieni w Harwich jest skomplikowana i wcale nie oznacza końca ich podróży. Aby dostać się na Wyspy najprawdopodobniej zapłacili przemytnikom i to niemało. Często są to oszczędności życia albo inwestycja całej rodziny, która zacznie się zwracać, gdy tylko imigrant znajdzie pracę (oczywiście na czarno) i zacznie wysyłać pieniądze pozostałym w kraju pochodzenia. Wpadka na granicy oznacza katastrofę. Choć z drugiej strony bywa, że służby graniczne ratują życie, gdy odnajdują ludzi zamkniętych w kontenerach, odwodnionych, wygłodzonych, bliskich omdlenia. Czasem niestety także martwych. Mimo to dla imigrantów gra jest warta świeczki i ciężko o bardziej dramatyczny przykład desperacji niż dwie kobiety w ciąży znalezione w polskich ciężarówkach, które ryzykowały swoje życie oraz życie swoich przyszłych dzieci, aby te przyszły na świat i dorastały w lepszych warunkach.

Część z odnalezionych w brytyjskim porcie wystąpiła o azyl w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski są rozpatrywane przez urząd imigracyjny. Natomiast piętnaście osób zostało już wydalonych z UK najprawdopodobniej do innych krajów Unii. Konwencja Dublińska wprowadziła zasadę, że jeśli imigrant wystąpił o azyl w jednym z państw unijnych, nie może tego zrobić w żadnym innym. Zgodnie z procedurą odsyła się go do państwa, w którym po raz pierwszy wystąpił o azyl. W praktyce wygląda to tak, że nielegalni imigranci, aby uniknąć powrotu do kraju pochodzenia występują o azyl w państwie, w którym zostali zatrzymani po raz pierwszy na terenie Unii. Jeśli jednak to państwo nie jest ich celem podróży, ruszają dalej z nadzieją, że tym razem się uda, świadomie lub nie skazując się na pracę w szarej strefie oraz mizerne życie w cieniu urzędu imigracyjnego, gdzie każdy kontakt ze służbami publicznymi może skończyć się deportacją. Tyle, że nawet takie życie często okazuje się dużo lepsze, niż to od którego uciekają, jak choćby 35 Afgańczyków, dla których życie w kraju wyniszczonym woją to brak stabilizacji i bezpieczeństwa.

Życie bez wartości

Nie dziwi zatem, że podejmują desperackie wysiłki, aby dostać się do bogatej oraz stabilnej Europy, której prawo imigracyjne zmusza ich do nielegalnego przekraczania granic. Tu z pomocą przychodzą międzynarodowe gangi przemytników, dla których jednak życie ludzkie nie jest wiele warte. Widać to na południu Europy, skąd docierają informacje o kolejnych imigrantach, którzy zginęli po drodze z Afryki. Nowe szlaki, które wykorzystują przemytnicy oraz metody przemytu ludzi często kończą się śmiercią. W tym biznesie pieniądze są warte więcej niż ludzkie życie.

O tym czy polscy kierowcy są zamieszani w przemyt będzie wiadomo najwcześniej na początku lipca. Wtedy też poznamy szczegóły tej sprawy. Tymczasem w Wielkiej Brytanii toczy się proces w sprawie próby przemytu 35-u Afgańczyków w kontenerze brytyjskiej ciężarówki w sierpniu ubiegłego roku. Dla jednego z nich ta podróż skończyła się śmiercią.

» Paweł Chojnowski

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"
, , ,

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.