Przemyślenia filozoficzne w dniu Święta Wojska Polskiego

Muszę Państwu wyznać, że dla mnie to bardzo bolesne święto. Historia mojej Ojczyzny tkwi gdzieś tam we mnie, jak cierń, który w dzieciństwie wbił się pod skórę i już pozostał.

Nie jest to dobra historia, ale ja jestem jak odkurzacz – wchłonęłam w siebie wszystko, co zdołałam przeczytać i zrozumieć na temat martyrologii narodu polskiego. Obawiam się, że chwilami wchłonęłam tej wiedzy za dużo, bo nie mam bezkrytycznego stosunku do naszych narodowych uniesień. Głównie dlatego, że mam zbyt dużo wiedzy wojskowej i policyjnej, jeżeli to połączyć ze sobą i dodać do tego na przykład powstanie styczniowe, to ręce człowiekowi opadają.

Powstanie styczniowe może być wyjątkowym przykładem strategii jak nie walczyć, receptą na to, jak przegrać. Dokładnie tak. I przykro mi to mówić, bo po tym powstaniu matka mojej prababci osiwiała kompletnie w wieku 25 lat. Cóż, takie były czasy.

I tym stwierdzeniem wykręcamy się od odpowiedzialności za własne czyny. Budujemy przepiękną historię o tym, jak to Polacy walczyli na wszystkich frontach za wolność naszą i waszą, a zapominamy o tym, jak to Polak miał w d… pospolite ruszenie, bo szlachcic na zagrodzie był równy wojewodzie i liberum veto poprzez złotą szlachecką wolność uwalniało od obowiązku bronienia Rzeczypospolitej. Można było się spóźnić na wojnę. Niczemu to przecież nie szkodziło, prawda? A potem były trzy zabory i w 39 roku poszliśmy z szabelkami na czołgi, bo ledwie co odzyskaliśmy państwowość. I poszliśmy nie tylko z szabelkami na czołgi. Pakt Ribbentrop-Mołotow załatwił nas na cacy. Daliśmy się wykrwawić, pozbyliśmy się inteligencji, którą spokojnie wymordowano, nasze okręty podwodne zostały odcięte od dowództwa, i musiały walczyć na własną rękę, a dowództwo, jak to dowództwo udało się na emigrację, żeby chronić własny tyłek. O, nie, przepraszam, bo przemawia przeze mnie brak szacunku. Dowództwo udało się na z góry ustalone pozycje strategiczne.

Przepraszam za gorycz, która zabrzmiała w tym stwierdzeniu, ale tak właśnie było. I nikt mi nie zapłaci, za życie powstańców warszawskich. Żadne dowództwo polskie i żadnymi przepięknymi słowami nie są w stanie wynagrodzić mi bólu, jaki odczuwam raz do roku w rocznicę powstania. Jak każdy żołnierz staję w tym dniu, w godzinie W, na baczność i oddaję cześć bohaterom. To nieważne, że zginęli barbarzyńsko wymordowani, z góry przeznaczeni na rzeź przez przeciwstawne siły polityczne walczące o władzę. Po siedemdziesięciu latach to powstanie odżyło, zaczyna nabierać ponownego sensu. Ale, jak to mądrze powiedziałby Jacek Kaczmarski, gdyby mógł teraz przemówić, historia ma inne oblicze, niż widzi je tłum (proszę posłuchać jego protest songu – „Mury”) I ja się z tym zgadzam.

Dlatego bardzo niepokoi mnie duma nowego prezydenta RP. Mówił bardzo patriotycznie, ale w momentach, kiedy trzeba było nawiązać do Unii Europejskiej, do sojuszu z NATO był tak skąpy w słowach, że prawie się dławił, choć to jest niezły mówca.

I to mnie właśnie niepokoi, bo trzeba być politycznym idiotą, żeby tak otwarcie lekceważyć partnerów, dzięki którym posiada się niezłą broń. To już było chyba ze dwa lata temu, może być i trzy, bo mnie czas szybko ucieka, jak dosyć mocno zirytowany oficer brytyjskiego wywiadu wypomniał mi w dyskusji dosyć kontrowersyjnej, że Wielka Brytania musiała w ramach NATO przezbroić Polskę, bo nasze siły zbrojne dysponowały tylko sprzętem radzieckim. To akurat wiedziałam i bez brytyjskiego wywiadu, tyle tylko, że miałam nadzieję, że w tak zwanym międzyczasie postaraliśmy się uzbroić we własnym zakresie. Niestety, najwyraźniej nadal podoba nam się wojenka w stylu polskim, czyli z kozikiem przeciw dronom. No cóż, można je ostatecznie zabijać za pomocą machnięcia mokrą ścierką pod warunkiem jednakże, że doskoczy się wystarczająco wysoko. Tego typu walki nie polecam jednak niedoświadczonym wojownikom. Można zginąć na miejscu, co jest bardzo mało śmieszne.

Równie mało śmieszne jest to, że po agresji Putina na Ukrainę Polska poprosiła Niemcy o ochronę, ale przyznać się do tego nie chce. Bo przecież Polak jest samowystarczalny, prawda? Nikogo i o nic nie musi prosić i sam zbawi Europę, bo jest jej katolickim przedmurzem.

Proszę Państwa, ja umiem czytać między wierszami i bardzo patriotyczne i budujące przemówienie pana Dudy mnie w ogóle nie podbudowało i nie natchnęło nadzieją na lepsze jutro dla Polski.

I przepraszam, ale dowcipu na zakończenie nie będzie, bo jakoś ostatnio nie jest mi do śmiechu. Pozdrawiam Państwa serdecznie i życzę owocnych przemyśleń.

» Joanna Goldberg

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!