Przebudzenie. Szwedzi deportują tysiące uchodźców

Śmierć 22-letniej Szwedki, zabitej przez Somalijskiego uchodźcę z pewnością nie jest przyczyną deportowania 80 tys. uchodźców ze Szwecji, jednak z pewnością Skandynawia mówi stanowczo, dość.

Śmierć z rąk uchodźcy

Według brytyjskiego dziennika „Daily Mail” zabójcą 22-letniej Szwedki jest 15-letni Somalijczyk zidentyfikowany jako Jussuf Kalif Nuur. Do tragedii doszło w ośrodku dla uchodźców pod Goeteborgiem. Szwedka próbowała rozdzielić dwóch bijących się nastoletnich uchodźców. Jeden z nich miał doznać „załamania nerwowego” i rzucił się na innego młodocianego uchodźcę, a gdy Szwedka próbowała interweniować otrzymała dwa ciosy nożem. Według policji 15-letni Somalijczyk Jussuf Kalif Nuur, dźgnął kobietę w udo i w plecy. Niestety kobieta po przewiezieniu do szpitala zmarła.

Czas deportacji

Kryzys trwa, uchodźców przybywa, a za kilka tygodni, gdy pogoda poprawi się, do Europy przypłynie kolejne kilkaset tysięcy osób. Polska nie chce uchodźców, nie chcą ich także Węgrzy, Czesi oraz kilka innych państw. Dość mówią Niemcy, Dania, Austria i Wielka Brytania. Jednak to Skandynawia w najbliższych dniach podejmie zdecydowaną reakcję. W Szwecji po niespodziewanej zmianie polityki kraju ma zostać deportowanych 80 tysięcy uchodźców.

Szwecja deportuje uchodźców

Tę drastyczną dla uchodźców decyzję ogłosił minister spraw wewnętrznych Szwecji, który powiedział: – „Damy sobie radę z goszczeniem 160 tysięcy azylantów z ubiegłego roku, ale nie mamy możliwości przyjęcia kolejnych 160 tysięcy w tym roku. Nawet my mamy swoje granice”. – powiedział Anders Ygeman.

Warto przypomnieć, że Szwecja to stosunkowo mało liczebny kraj z zaledwie 10 milionami obywateli. Jednak to Szwecja przyjęła tylko w zeszłym roku 163 tys. podań o azyl, czyli proporcjonalnie najwięcej spośród wszystkich krajów europejskich. Jednakże deportacja tak ogromnej liczby uchodźców nie będzie należała do łatwego zadania, i według władz może potrwać nawet kilka lat.

Norwegia rozpoczęła deportacje

Według doniesień medialnych Norwegia deportowała we wtorek pierwszych 13-stu uchodźców. Ciekawostką jest fakt, że niektórzy uchodźcy przekroczyli granicę kraju za kołem podbiegunowym, przybywając z Rosji. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ciekawy fakt, a raczej lukę prawną, którą wykorzystali uchodźcy przy przekraczaniu granicy rosyjsko-norweskiej. Okazało się, że do przekraczania granicy służyły rowery. Użycie przez uchodźców niezwykłego w takich przypadkach środka transportu było legalnym sposobem na wjazd bez okazania dokumentów. Jednak już wkrótce autobusami na przejście graniczne z Rosją mają wrócić tysiące osób z Afryki i Bliskiego Wschodu, które właśnie przez Rosję trafiły do Skandynawii.

Początek końca

Nie da się ukryć, że fala uchodźców podzieliła Europę na co najmniej dwa obozy: zwolenników i przeciwników. I choć na „początku” kryzysu decyzje węgierskich władz wzbudzały oburzenie a nawet politowanie to dzisiaj, choć w różnym stopniu, okazuje się że „węgierski gulasz” w wielu europejskich krajach przyjął się znacznie lepiej niż niemieckie kiełbaski z piwem. Choć tutaj za kiepski wizerunek Niemiec winę ponosi – co ciekawe – moralna postawa Angeli Merkel, a nie jej rozsądek. Chociaż z tym rozsądkiem u pani Kanclerz podobno jest różnie. Niektórzy podpowiadają nawet chorobę.

Jednak zamiast plotkować, debatować i udawać, że Grecja poradzi sobie z Turecką granicą, Europa powinna zabrać się do natychmiastowych działań. Jeśli tego nie uczyni przypłyną kolejni uchodźcy, w takiej liczbie, która nie śniła się nigdy ani Merkel ani Tuskowi ani innym przywódcom państw europejskich. Efektem kolejnej fali, będzie zamknięcie się niektórych państw np.: Włoch przed Grecją, Austrii przed Włochami, Niemców przed Austrią, i jak w efekcie domino wszystko skończy się humanitarną katastrofą dla Grecji właśnie. Niestety w zabawie w domino ostatecznie skończy się pozamykaniem wszystkich wewnętrznych europejskich granic, czyli krótko mówiąc skończy się strefa Schengen, a wraz ze strefą wielki sen o otwartej kulturowo ale co najważniejsze, zjednoczonej Europie.

Spóźnione przebudzenie bywa bolesne…

OM | Damian Biliński
Fot | za PAP/EPA

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Twój sukces jest naszym wspólnym sukcesem.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!