» Tekst i fot: Przemysław Ozdowy

Wiedeń – Polska odpowiedź na fałszowanie historii, zamieszanie wokół obchodów 70 tej rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

____________________________________________________________________________________________________________________

Już od paru dni, a dokładnie od czasu ukazania się przekłamanych w prawdzie historycznej artykułów w austriackim dzienniku „Heute” autorstwa redaktora E. Nulera trwa wśród tu mieszkającej Polonii poruszenie.

28 stycznia 2015 w austriackim dzienniku „Heute”, ukazał się tekst autorstwa E. Nulera, w którym jednoznacznie mówi on o „polskiej współwinie” za wymordowanie 3 milionów polskich Żydów, a tym samym Holokaust. A następnie wytyka on Polakom rzekomy brak rozliczania się z tragicznych wypadków w relacji z Żydami podczas trwania niemiecko-sowieckiej okupacji.

Ponadto w swoim artykule oskarża on o zorganizowanie przeciwko niemu w internecie nagonki hejterskiej, która w jego wyłącznej opinii lub niespełnionych marzeniach miał miejsce.

Na całą sprawę nie pozostawiając jej bez echa, zareagował Ambasador Polski w Austrii wysyłając oficjalne listy żądające sprostowań. 4 lutego Ambasada Polska w Austrii poinformowała na Twitterze, że sprostowanie otrzymała.

sprostowanie

Poza dyplomatyczną formą protestu, spora grupa Polaków spotkała się na zorganizowanej wczoraj o godzinie 17:30 pod redakcją dziennika „Heute” pikiecie. Były polskie flagi, był dwujęzyczny transparent z hasłem „ Stop fałszowaniu historii”, byli dziennikarze filmujący i fotografując całe wydarzenie, a porządku pilnowała policja.

„Zgromadziliśmy się tutaj ponieważ, po raz kolejny w austriackich mediach ukazał się skandaliczny artykuł. Gazeta „Heute” sugeruje współwinę Polaków w Holokauscie i to dla nas jest nie do zaakceptowania” powiedział organizator protestu i prezes Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej Robert Koralewski.

Czy po wystosowanym sprostowaniu „Heute” możemy liczyć na ostateczne zakończenie tarć w Wiedniu? Wydaję się, że nie, bo żądni sensacji dziennikarze jeszcze tego samego dnia w dziale polityka, zapewne licząc na rozgłos medialny, publikują artykuł o polskich prawicowych ekstremistach.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

list_01

 

 

 

 

 

list_02
list_03

Sharing is caring!