Premier ostrzega Brytyjczyków przed Szkotami

Referendum w sprawie członkostwa W. Brytanii w Unii Europejskiej zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami premiera Davida Camerona powinno odbyć „najpóźniej do końca 2017 roku”. Niewykluczone jednak, że referendum mogłoby zostać przeprowadzone już niebawem, bo 23 czerwca bieżącego roku. Jeśli dojdzie do referendum wyborcy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy też żeby ją opuścił.

Jednakże, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, ostrzega, że jeśli w referendum Brytyjczycy opowiedzą się za opuszczeniem Unii Europejskiej, Szkocja odłączy się od Zjednoczonego Królestwa, w wyniku referendum, które najprawdopodobniej ponownie przeprowadzi.

Mam nadzieję, że Brytyjczycy wybiorą w nadchodzącym głosowaniu bycie w dalszym ciągu częścią 28-państwowej wspólnoty. (…) Myślę, że jeśli Wielka Brytania zagłosuje za opuszczeniem Europy, Szkocja opowie się za odłączeniem od Wielkiej Brytanii – powiedział Tony Blair w rozmowie z francuskim radiem.

Tydzień temu pisaliśmy o prawdopodobnych skutkach opuszczenia W. Brytanii, Unii Europejskiej.

Jeśli ogół Brytyjczyków zagłosuje za opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo, Unii Europejskiej, nacisk na nowe referendum w sprawie szkockiej niepodległości będzie nie do powstrzymania – powiedziała Nicola Sturgeon, lider SNP.

Przypomnijmy, że w przeprowadzonym we wrześniu 2014 referendum 45 proc. mieszkańców Szkocji, poparło ideę niepodległości, jednocześnie aż 55 proc., opowiedziało się za dalszym zjednoczeniem z Wielką Brytanią. Jednak sytuacja polityczna jest bardzo dynamiczna i od czasu przegranego przez obóz SNP referendum, systematycznie zwiększa się poparcie dla idei odłączenia, tym bardziej że nawet 70 proc. szkockiego społeczeństwa widzi swój kraj w strukturach Unii Europejskiej.

Niestety „polityczną zupę” podgrzewa sam premier David Cameron, który nie wyklucza, że referendum mogłoby zostać przeprowadzone już 23 czerwca bieżącego roku. Jednak premier Nicola Sturgeon, zdecydowanie się temu przeciwstawia i apeluje do Davida Camerona, aby ten nie wyznaczał terminu referendum w sprawie Brexitu na 23 czerwca, bowiem w tym terminie będą odbywały się lokalne wybory do parlamentu w Szkocji. Jak powiedziała Sturgeon, wyznaczenie takiego terminu byłoby brakiem szacunku dla szkockiego społeczeństwa.

Premier Szkocji, Nicola Sturgeon, w wywiadzie udzielonym stacji BBC ostrzegła Davida Camerona przed nieuzasadnionym pośpiechem. Premier Szkocji, powiedziała, że szefowi brytyjskiego rządu potrzeba więcej czasu na przygotowanie opinii publicznej do głosowania. Zdaniem Sturgeon renegocjacje wszystkich zasad uczestnictwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskie wciąż trwają, a obywatelom trudno na razie wyrobić sobie rzetelne zdanie, czy warto pozostać w Unii, czy nie warto.

Warto natomiast zastanowić się nad kilkoma faktami i opiniami. Według najnowszego sondażu ORB przeprowadzonego dla dziennika „The Independent”, czterech na pięciu Brytyjczyków uważa, że tzw. Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, byłby dla kraju ryzykowny, natomiast 52 proc. respondentów wyraziło zdanie, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE. I choć różnice między zwolennikami a przeciwnikami Brexit’u są niewielkie, to jak się wydaje, w tak fundamentalnej sprawie, warto byłoby się z referendum nieco wstrzymać, zamiast na „kolanie” przeprowadzać tak ważną dla całego Zjednoczonego Królestwa, zmianę. A jeśli do „politycznej zupy” (Brexitu) dodamy szczyptę wątpliwości Szkotów, garść ostrych słów premier Sturgeon oraz łyżkę dziegciu Tony’ego Blaira, z pewnością efekt tych wątpliwych kulinarnych rewolucji nie zasmakuje ani wyspiarzom ani europejczykom.

OM | Damian Biliński

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Twój sukces jest naszym wspólnym sukcesem.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!