Premier nie uruchomi procesu wyjścia z Unii, bez zgody Szkocji?

Premier Theresa May spotkała się z pierwszą minister Szkocji Nicolą Sturgeon w Edynburgu, by porozmawiać o dalszych losach Wielkiej Brytanii i opuszczaniu przez nią Unii Europejskiej.

Szkocja jest dla mnie bardzo ważna. Kiedy w środę przemawiałam na schodach Downing Street, jasno zadeklarowałam, że wierzę w Zjednoczone Królestwo. (…) Jestem gotowa wysłuchać wszelkich propozycji i jasno dałam znać pierwszej minister, że chcę by szkocki rząd w pełni uczestniczył w rozmowach. Już mówiłam, że nie uruchomię Artykułu 50, dopóki nie będę miała poczucia, że całe Zjednoczone Królestwo ma wspólne cele i plany w negocjacjach. Myślę, że trzeba wszystko ustalić zanim podejmiemy najważniejszy krok.

Sturgeon poinformowała brytyjską premier, że chce chronić interesy Szkocji, które są jej zdaniem zagrożone od czasu ogłoszenia Brexitu. Theresa May zdeklarowała pełne zaangażowanie w sprawy tego regionu i zaangażowanie Szkocji w negocjacje dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Zapewniła też, że polityka, którą pragnie prowadzić jako premier ma również na celu ochronę szkockich obywateli.

Sekretarz Szkocji, David Mundell zapytany o spotkanie obu kobiet odpowiedział, że wiąże duże nadzieje jeśli chodzi o dalsze negocjacje, ponieważ nie widzi Szkocji bez Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Theresa May zastrzegła też, że nie zgodzi się na przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.  Zdaniem Stephena Gethinsa, członka parlamentu z ramienia Narodowej Partii Szkocji, można znaleźć rozwiązanie na to, aby Szkocja pozostała w Unii, a niezależność jest tylko jedną z rozważanych możliwości.

Sturgon szczególnie chce chronić handel, badania naukowe, prawa pracowników, oraz politykę globalną. Dodaje, że najlepszym sposobem na ochronę praw mieszkańców Szkocji jest rozważenie jej większej niezależności, choć nie wyklucza też innych rozwiązań.

(olz) / Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA