Praca nie zając

» Marcin Kuna

Wraz z napływem taniej siły roboczej z Europy Wschodniej, rynek pracy w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej konkurencyjny, a znalezienie zatrudnienia – wyzwaniem. Na Wyspach Polacy cenieni są za pracowitość i solidność w wykonywaniu zawodu. Wyostrzony instynkt przetrwania, oraz nawyki wyniesione z kraju pozwalają nam również żyć i funkcjonować o wiele bardziej oszczędnie niż niejeden Brytyjczyk. Z uwagi na problemy ze znalezieniem pracy, Polacy często decydują się na stanowiska poniżej swojego wykształcenia czy kwalifikacji. Oto kilka porad, jak skutecznie szukać zatrudnienia lub nowej pracy?

_____________________________________________________________________________________________________________

Istnieje szereg instrukcji, które przedstawiane są bezrobotnym w firmach pośredniczących w znalezieniu pracy w Wielkiej Brytanii. Są to między innymi, systematyczność w wypełnianiu aplikacji i składaniu ich przez Internet i szeroko zakrojone poszukiwania w środowisku lokalnym. Niestety skuteczność takiego podejścia zakrawa o efekt „strzelby śrutowej”, gdzie osoba wysyła dziesiątki, setki, czasami nawet tysiące aplikacji do całej gamy firm. Aplikacje te często są wypełniane niedbale „bo trzeba” i wysyłane jedna po drugiej.

Skuteczne poszukiwanie pracy, nie sprowadza się jedynie do wysłania aplikacji. Każda wysłana wiadomość powinna być zapisana, a przebieg procesu rekrutacyjnego w danej firmie monitorowany przez samego aplikanta poprzez rozmowy telefoniczne z biurem HR wykonywane w stosownych odstępach czasowych. Takie podejście pokazuje pracodawcy, że danej osobie zależy na stanowisku i samorozwoju.

Kolejnym istotnym aspektem sukcesu w poszukiwaniu zatrudnienia jest fizyczne stawienie się w firmie (czy agencji) i wyrażenie zainteresowania stanowiskiem. Następnie zaleca się wstąpienie do firmy co jakiś czas by sprawdzić stan przebiegu procesu rekrutacyjnego. Warto też zapytać w jaki sposób można poprawić swoje szanse na zdobycie stanowiska i nawiązać kontakty z obecnymi pracownikami danej firmy.

Nie marnuj czasu! Jeżeli masz trochę wolnego czasu, przeznacz go na poprawę swoich kwalifikacji poprzez kursy doszkalające i uzyskiwanie certyfikatów i licencji. Istnieją firmy zajmujące się podnoszeniem kwalifikacji dla inżynierów czy pracowników sektora sprzedaży. Jeżeli uważasz, że Twoja znajomość języka nie jest wystarczająca – znajdź szkołę językową w twojej okolicy lub poproś kogoś o korepetycje.

Nie trudno się domyślić, że sekret całego procesu polega jedynie na zaangażowaniu i chęci do działania. Mawia się, że szukanie pracy jest jak zawód sam w sobie i właśnie w ten sposób należy ten proces traktować poświęcając na niego 8 godzin dziennie. Takie podejście, połączone z determinacją do samodoskonalenia i nauki, mogą szybko zmienić tor kariery zawodowej. Powodzenia!

Sharing is caring!