Porwali dziecko, ale stali się bohaterami. O chorobie, pomocy i terapii protonowej

Wrzesień 2014. Siedzą w hiszpańskiej celi, niepokoją się stanem zdrowia pięcioletniego syna imieniem Ashya, który za chwilę będzie poddany terapii protonowej, której odmówił brytyjski NHS. Co dalej stanie się z rodzicami, którzy desperacko szukali pomocy, gotowi na wszelkie konsekwencje, okupując swoją miłość strachem i stygmą „porywaczy”? – Tak było jeszcze przed rokiem. Dzisiaj dziecko ma się dobrze, a dzięki desperacji rodziców, wiele osób na świecie dowiedziało się o terapii protonowej w Pradze. Poniżej materiał Gosi Szwed składający się z dwóch części. Gorąco polecamy!

Ashya_King

Rodzice w celi, bo chcieli ratować dziecko!

Wrzesień 2014. Siedzą w hiszpańskiej celi, niepokoją się stanem zdrowia pięcioletniego syna imieniem Ashya, który za chwilę będzie poddany terapii protonowej, której odmówił brytyjski NHS. Co dalej stanie się z rodzicami, którzy desperacko szukali pomocy, gotowi na wszelkie konsekwencje, okupując swoją miłość strachem i stygmą „porywaczy”?

Brett i Nagmeh King zabrali syna Ashya ze szpitala w Southampton, Hampshire (UK), gdzie pięciolatek był leczony na wyjątkowo złośliwego guza mózgu. Wszelkie metody stosowane przez lekarzy jednak zawiodły i specjaliści zaczęli rodziców przygotowywać na najgorsze, dając chłopcu najwyżej 4 miesiące życia. Chłopiec był już po skomplikowanej operacji mózgu, pod stałą opieką medyczną, karmiony specjalnym płynem za pomocą specjalistycznego sprzętu. Kochający rodzic nigdy się poddaje. Podczas gdy syn leżał w szpitalnym łóżku, starannie zaplanowali „porwanie” i wywiezienie do Hiszpanii, gdzie chłopcu zaproponowano terapię protonową, która potencjalnie może uratować dziecku życie. Policja w całym kraju została postawiona w stan gotowości, rozsyłając wici po całym świecie. Wg brytyjskiego prawa Ashya został porwany i narażony na poważne zaniedbanie medyczne, co kwalifikuje się jako czyn karalny i potencjalnie naraża rodzinę na utratę praw do wychowywania syna.

30 sierpnia rodzina została odnaleziona w hiszpańskiej Maladze, gdzie chłopiec trafił pod opiekę doświadczonych lekarzy. Starszy brat opublikował krótki film, który wyjaśnił, że rodzice dobrze przygotowali się do podróży z chorym synem. Zaopatrzyli się w taki sam rodzaj płynnych posiłków, które dostawał do tej pory w szpitalu, zainwestowali w ładowarkę do medycznego sprzętu, który pomagał chłopcu i nawet specjalny wózek inwalidzki wart £1600. Zatem trudno im zarzucić zaniedbanie. Dziś staną przed sądem, który zadecyduje o ich losie, o tym, czy mieli prawo zabrać swojego syna bez niczyjej zgody, wywieść z kraju i czy dopuścili się okrucieństwa. Grozi im ekstradycja. Światło ujrzał także film nagrany w szpitalu, w którym ojciec dziecka tłumaczy swoją decyzję i zapowiada, że nie wróci do Wielkiej Brytanii do czasu kiedy Ashya nie zostanie poddany leczeniu, którego rodzice sobie życzą dla syna- terapii protonowej, której odmówiono im w szpitalu i mówi o tym co mieli ze sobą, żeby synowi zapewnić bezpieczeństwo. Jednocześnie oskarża lekarzy leczących syna, że stosowali metodę prób i błędów, doprowadzając dziecko do tragicznego stanu, w którym jedyne co mógł robić to patrzeć w sufit. Lekarze tłumaczyli stan chłopca jako normalny po operacji mózgu. Jednakże odkąd dziecko opuściło szpital, okazało się, że nagle chłopiec zaczął poruszać kończynami.

Nie zaoferowano mu terapii protonowej, która w Wielkiej Brytanii jest używana jedynie do leczenia skomplikowanych guzów oka. Terapia jest uznawana za skuteczniejszą i powodującą mniej skutków bocznych, o łagodniejszym przebiegu niż tradycyjna radioterapia. Wiązka protonów uderza bezpośrednio ze zwiększoną siłą w ognisko chorobowe, zamiast promieniować na cały organizm. W Wielkiej Brytanii wiadomo o przypadkach, które zostały wysłane poza granice UK na terapię protonową i zostały sfinansowane z NHS, inne rodziny musiały leczenie sfinansować same. Terapia protonowa to koszt około £100 000.00. Kilka ośrodków w Europie i w USA wykonuje zabiegi na guzach mózgu.

Państwo King zostali aresztowali pod zarzutem porwania i okrucieństwa wobec syna. Są przetrzymywani w więzieniu w Madrycie, gdzie odbędzie się proces sądowy. Jeśli nie zgodzą się na ekstradycję, rozpocznie się długotrwały proces. Nie wiadomo czy zostaną zwolnieni warunkowo i będą w stanie zobaczyć ukochanego syna, który może umrzeć w każdej chwili. Oskarżeni o okrucieństwo wobec syna, obecnie muszą znosić okrutne traktowanie ze strony służb publicznych, które pilnują przepisów. Policja tłumaczy się koniecznością podjęcia wszelkich środków wobec zagrożenia życia dziecka, o których zostali zaalarmowani przez służby medyczne. Pracownicy szpitala natomiast zapewniają, że ściśle współpracują z kolegami ze szpitala w Maladze w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów leczenia, sugerując także, że sugerowali rodzicom chłopca zasięgnięcie opinii innego specjalisty i asystę w pozyskaniu środków na ewentualne leczenie zagraniczne. Niestety tak się nie stało, rodzice podjęli decyzję o metodzie leczenia syna samodzielnie i bez informowania personelu, opuścili szpital. Nic jednak nie wskazuje na fakt, że rodzice zabierając syna ze szpitala, dopuścili się przestępstwa.

Do ludzi dobrej woli…terapia protonowa pilnie potrzebna!

proton center

Co kilka tygodni w Wielkiej Brytanii pojawia się apel zdesperowanych rodziców, którzy szukają środków na terapią protonową pomocną w leczeniu nowotworów mózgu w Pradze lub innym miejscu na świecie. Jak każda matka chciałabym pomóc każdemu dziecku, wylewam łzy, patrząc na nieszczęścia i empatycznie odczuwam ból każdego rodzica, który walczy o zdrowie swojego dziecka. Jeśli moje dziecko by zachorowało posunęłabym się do wszystkiego, żeby mu pomóc.

Jednak pomoc niejedno ma imię. Wpłacenie funta czy dwóch nie zaspokoi mojego sumienia. Dlatego rodzicom, pomagającym i lekarzom warto przytoczyć kilka faktów, które mogą pomóc w podjęciu odpowiednich kroków.

Po pierwsze terapia protonowa (tzw. beam therapy) w Wielkiej Brytanii jest w całości refundowana. Mniejsze guzki do 3cm, np. w oku można leczyć na miejscu w Wielkiej Brytanii, w The Clatterbridge Cancer Centre, Clatterbridge Health Park, Clatterbridge Road, Wirral, Merseyside CH63 4JY. Są to jednak zabiegi ukierunkowane głównie na leczenie nowotworu oka.

Terapia protonowa- co to jest?

proton center 01

Podstawowa różnica pomiędzy protonową terapią a tradycyjną radioterapią polega na precyzji wysyłanej fali, która trafia jedynie w uszkodzone komórki, zamiast rozchodzić się po całym organizmie, zwalczając przy okazji także zdrowe komórki i narażając pacjenta na więcej komplikacji. Protony to maleńkie części atomu, które same w sobie mają znacznie mniejszą siłę niż fale radioterapii. To terapia, która precyzyjnie rozprawia się z guzem i tylko z nim. Naświetlania zatrzymują się na poziomie uszkodzonej tkanki, nie ingerując dalej w organizm chorego, co w przypadku guzów najważniejszych organów ludzkich jest szczególnie istotne. Protony bowiem nie uszkadzają istotnych do funkcjonowania zdrowych komórek, które są odpowiedzialne np. za widzenie, mowę czy płodność.

Po drugie- od 2008 roku NHS zadecydował, że terapia protonowa będzie dostępna dla chorych z Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego konieczności podróży do jednego z ośrodków na świecie, które taką terapię oferują. Główne ośrodki, które proponują leczenie terapią protonową to: Praga, Madryt i w USA (Jackonville na Florydzie lub Oklahoma). Część przypadków była także leczona w Szwajcarii, w Villigen.

Dopóki terapia protonowa o wyższej częstotliwości nie będzie dostępna w UK, NHS w pełni refunduje koszty terapii, lotów i pobytu chorego w miejscu terapii. Obecnie w budowie są ośrodki w UK, które będą przyporządkowane tylko temu rodzajowi terapii. Najprawdopodobniej zostaną otwarte w 2018 roku w Manchesterze i w Londynie, i będą przyjmować około 1500 osób rocznie.

Po trzecie: jak odbywa się proces referowania na leczenie?

Odpowiedzialny za leczenie chorego onkolog ( przyjmijmy, że jest to dziecko) referuje pacjenta na leczenie protonowe poprzez panel medyczny, który decyduje czy dziecko w danym przypadku może być poddane tego rodzaju leczeniu i przyniesie mu oczekiwane korzyści. Po podjęciu decyzji, lekarze wysyłają dokumentację do ośrodków zajmujących się tego typu leczeniem. W porozumieniu z lekarzami z innych ośrodków podejmują działania na miejscu, które mogą pomóc w osiągnięciu najlepszych efektów. Może to być decyzja o dodatkowej operacji w celu usunięcia guza, chemoterapii bądź radioterapii.

Jeśli lekarze podejmą decyzję o leczeniu terapią protonową, w porozumieniu z rodzicami rozpoczynają proces, który może potrwać nawet 9 tygodni. Właśnie ten czas wydaje się dość istotnym czynnikiem zmuszającym rodziny do błagania o pomoc ludzi dobrej woli. Część dzieci jest po prostu w tak złym stanie, że rodzice robią wszystko, żeby przyśpieszyć leczenie.

Ashyas arrival

Wokół terapii protonowej jest sporo kontrowersji. Duża część lekarzy nie wierzy w jej skuteczność i po prostu blokuje decyzję o podjęciu leczenia dziecka w taki sposób. Wielu lekarzy twierdzi, że nie ma oczywistych dowodów, że terapia jest skuteczniejsza od tradycyjnej radioterapii i że powoduje mniej skutków ubocznych. Wg specjalistycznych ekspertyz części onkologów terapia protonowa jest wciąż terenem nieznanym i nie powinna być stosowana w leczeniu dzieci bo nie jest potwierdzona jest skuteczność, co jest natomiast potwierdzone w przypadku tradycyjnej radioterapii.

Innym aspektem szeroko omawianym jest koszt terapii. Wg wielu skuteczność leczenia tą metodą nie przekłada się na finansową korzyść ośrodków leczenia. Maszyny są niezwykle drogie, leczenie także (około 130tys. Funtów w USA), a dowodów na większą skuteczność wciąż brak. Powyższe powody skutecznie blokują powstawanie kolejnych ośrodków leczenia nowotworów tą metodą. Zwolennicy terapii natomiast donoszą o coraz większych sukcesach w leczeniu różnych form nowotworów, w tym glejaków, czy raka prostaty. Szczególnie zaawansowanym ośrodkiem jest w tym centrum z Florydy. Tam właśnie ląduje większość pacjentów NHS i zostaje poddanych leczeniu, które jest co najmniej dwukrotnie droższe niż europejskie.

Wielu rodziców, w tym kilkoro Polaków, preferuje ośrodek w Pradze, który jest położony najbliżej i oferuje najniższe koszty zakwaterowania dla rodziny towarzyszącej. Jednakże z jakiegoś powodu NHS 90% pacjentów wysyła do USA. Leczenie w Pradze zazwyczaj kosztuje do 40 tys. funtów a w USA ponad 100tys. więc różnica jest ogromna. NHS argumentuje wybór USA jako bardziej logiczny, ze względu na język większe doświadczenie medyczne i czas oczekiwania na leczenie. Zatem jako rodzic, rozumiem innych,którzy starają się za wszelką cenę zdobyć środki na drogą terapię i ratować dziecko, niezależnie od tego czy gremium lekarskie ich w tym popiera.

O sukcesie terapii może mówisz słynny Ashya King, który był poddany terapii protonowej w Pradze w zeszłym roku, po tym jak rodzina nieoczekiwanie zabrała chłopca ze szpitala w Southampton i wywiozła na własną rękę do Hiszpanii. Chłopiec w efekcie międzynarodowej akcji został poddany leczeniu sfinansowanym przez NHS i mimo licznych trudności, tj. aresztowanie jego rodziców w międzyczasie, chłopiec zniósł terapię bardzo dobrze, bez skutków ubocznych. Najnowsze doniesienia z 13 marca mówią, że Ashya ma się bardzo dobrze, choć rodzice zdecydowali się na medyczną opiekę w Hiszpanii.

Terapia Protonowa dla dzieci- zalety

Zobacz historie dzieci wyleczonych terapią protonową http://www.proton-therapy.org/addison_keegan_video.html

Koszty i finansowanie

Od 2008 roku NHS w pełni refunduje zabiegi terapii protonowej w ośrodkach, które zostały wskazane jako właściwe do tego typu leczenia przez panel medyczny. Refundacji podlegają także koszty podróży małego pacjenta i jego rodziców, zakwaterowanie i dodatkowe leczenie jeśli zachodzi taka potrzeba. Jednakże wszystko obwarowane jest warunkami wyszczególnionymi przez NHS. Transport zostanie sfinansowany jeśli będzie najtańszą możliwą opcją, uwzględniającą w dużej mierze lokalne transporty publiczne. Koszt zakwaterowania zostanie pokryty jeśli rodzice zdecydują się na mieszkanie w miejscach rekomendowanych przez ośrodek leczenia dziecka. Zazwyczaj do załatwiania tego typu spraw oddelegowana jest specjalistyczna pielęgniarka lub pracownik socjalny. W gestii rodziców pozostaje załatwienie dokumentów podróży, w tym upewnienie się, że rodzina ma ważne paszporty przez co najmniej pół roku, załatwienie wizy i zaopatrzenie dziecka w zapas lekarstw na trzy miesiące, medycznego oprzyrządowania jeśli takowego wymaga, załatwienie pozwolenia na transport np. aparatu tlenowego na pokładzie samolotu. Nie należy zapomnieć także o podstawowych rzeczach tj. adaptory do wtyczek czy poinformowanie banku o wyjeździe na dłuższy czas, żeby zapobiec ewentualnej blokadzie konta, która wbrew pozorom często się zdarza.

Pomoc finansowa w Wielkiej Brytanii

» Dissability Living Allowance – do 26 tygodni nieobecności w UK, choć w szczególnych przypadkach wypłata zasiłku może zostać przedłużona. O wypłacie zasiłku decyzduje The Department for Work and Pensions (DWP).

» Personal Independence Payment (PIP) – dotyczy osób powyżej 16 roku życia, wypłacany do 26 tygodni w przypadku pobytu za granicą, tylko w przypadku kiedy jeśli pobyt nie przekracza 52 tygodni.

» Carer’s Allowance – wypłacany rodzicom chorego dziecka przez 4 tygodnie pobytu za granicą w przypadku podróży poza EU, w ramach EU zasiłek wypłacany jest przez cały czas.

» Child Benefit – wypłacany przez pierwsze 8 tygodni nieobecności w UK, w przypadku planowanej nieobecności nie dłuższej niż 52 tygodnie. W przypadku specjalistycznej terapii, jak protonowa zasiłek wypłacany jest do 12 tygodni. Ograniczenia obowiązują tylko poza Unią Europejską, na dzień dzisiejszy w krajach EU zasiłek wypłacany jest przez cały czas, bez ograniczeń.

» Employment Support Allowance (ESA) – warunki jak w przypadku powyższych, płacony do 26 tygodni nieobecności w kraju, planowana nieobecność nie dłuższa niż 52 tygodnie, w przypadku leczenia specjalistycznego, choroby przewlekłej, niemożności podjęcia pracy z powodu niepełnosprawności bądź konieczności opieki nad dzieckiem. Warunkiem otrzymania zasiłku jest decyzja DWP na podstawie zaświadczeń NHS, że dziecko udaje się na specjalistyczne leczenie.

» Housing Benefit – jeśli twoja nieobecność spowodowana jest leczeniem specjalistycznym, zasiłek jest wypłacany be przerwy. W przypadku przebywania za granicą bez przedstawienia odpowiednich świadczeń NHS, zasiłek ustaje po 13 tygodniach.

» Income Support i Job Seeker’s Allowance – w przypadku opieki nad chorym dzieckiem można otrzymywać ww zasiłki przebywając za granicą. Decyzja jednak zależy od DWP, standardowo zasiłek wypłacany jest do 8 tygodni, w przypadku kiedy już był przyznany przed podróżą. W związku z tym, że warunkiem otrzymania zasiłków jest aktywne szukanie pracy, sprawa jest dosyć zawiła i w każdym przypadku należy szukać pomocy specjalisty.

» Tax Credits – wypłacane do 12 tygodni nieobecności w UK w przypadku choroby dziecka, do 8 w przypadku innej nieobecności niż leczenie NHS. Working Tax Credits może być wypłacany tylko w przypadku kiedy jeden z małżonków pozostaje zatrudniony.

Organizacje pozarządowe:

Cliscargent- charytawna organizacja, która oferuje wsparcie kliniczne, emocjonalne i praktyczno-finansowe w przypadku choroby dziecka. Oferuje grant w wysokości 250 funtów dla rodzin w potrzebie. Dla osób młodych (16-24) lub ich rodziców oferowany jest także grant w wysokości 170 funtów na pilne potrzeby wynikające z diagnozy nowotworu u dziecka. www.clicsargent.org.uk, tel:0300 330 0803

Kids Cancer- organizacja charytatywna pomagająca zdobyć środki na życie podczas terapii protonowej dla rodziny towarzyszącej: http://www.kidsncancer.org.uk/

Zdjęcia: Proton Therapy Centre Prague http://www.proton-cancer-treatment.com/

Materiał przygotowała Gosia Szwed

LOGOTYP_lejdiz

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

INFORMACJE I BIZNES

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.