» js | Źródło: emito.net

Polska podlicza koszty emigracji swoich obywateli. A nie są one małe, jak wynika z doniesienia agencji Reuters.

_______________________________________________________________________________________________________

Jak podaje Wiktor Szary, piszący z Opola dla Reutersa, ostatnia lokalna kampania społeczna „Zostaję tutaj”, nie przyniosła rezultatów. Młodzi nadal wyjeżdżają za granicę.

W ciągu minionych 10 poakcesyjnych lat z Polski wyemigrowało ok 1,2 mln obywateli. Ich wyjazd ulżył starzejącym się społeczeństwom (i gospodarkom! – red.) Niemiec czy Wielkiej Brytanii; ojczyzna jednak zaczyna podliczać koszty.

Początkowo, emigracja Polaków przynosiła korzyści, pisze Szary. Młodzi i ekonomicznie aktywni przysyłali do polskich domów miliardy euro. Teraz jednak, w miarę jak Polacy przenoszą całe swoje życie za granicę, strumień gotówki zaczyna wysychać. Emigranci nie płacą także podatków ani składek na świadczenia społeczne. Jak pisze Szary, w rezultacie system świadczeń zaczyna w Polsce drżeć w posadach. W 2015 r. niemal jedna trzecia budżetu przeznaczona zostanie na emerytury. Proporcja ta będzie zaś prawdopodobnie rosła, gdyż populacja się starzeje, a wnuki owych emerytów rodzą za granicą.

Drugą stroną medalu jest zaś brak rąk do pracy, który stoi ością w gardle polskim przedsiębiorcom i przeszkadza w rozwoju czy nawet bieżącym przetrwaniu. Podobne problemy mają inne kraje byłego bloku wschodniego, pisze Szary.

Koszty społeczne zaś to podzielone rodziny – tzw. eurosieroty, ale i starzy rodzice, których dzieci wyjechały za granicę. Czy ci młodzi kiedyś wrócą i po co? Diagnozę możesz czytać w materiale Poland counts the cost of losing millions of its workers W. Szarego.

Źródło | Emito.net

emito_net_150

Sharing is caring!