Ponad milion osób w Wielkiej Brytanii żyje w nędzy. Jej granicę wyznaczono na 70 funtów tygodniowo

Nowe badania Joseph Rowntree Foundation pokazują, że ponad milion osób żyjących w Wielkiej Brytanii cierpi biedę, która nie pozwala im ogrzać mieszkania, kupić odzieży lub kosmetyków, posiadać dach nad głową i pełny żołądek.

Według wyników sondażu w Wielkiej Brytanii żyje 1,25 mln ludzi cierpiących nędzę. W tej liczbie jest nieco ponad 300 tys. dzieci. Nędza została w nim zdefiniowana jako niemożność zakupu co najmniej dwóch z sześciu rzeczy uznanych za niezbędne do prowadzenia godnego życia. To: dach nad głową, jedzenie, ogrzewanie, prąd, ubranie i podstawowe kosmetyki takie jak mydło i pasta do zębów.

Kiedy przełożono to na dochody, wyliczono, że o nędzy można mówić w wypadku samotnej osoby dorosłej, której po opłaceniu rachunków pozostaje 70 funtów tygodniowo i pary z dziećmi, której w kieszeni zostaje 140 funtów na tydzień życia.

3/4 ankietowanych biednych powiedziało, że ma problemy z zakupem żywności. Połowa skarżyła się, że nie stać jej na ogrzanie domu. Wielu mówiło, że omija posiłki, by nakarmić dzieci lub mieć pieniądze na podstawe rachunki. Spora liczba podkreślała, że zależy od pomocy rodziny lub stowarzyszeń oraz fundacji charytatywnych, co powoduje, że czują się „zdegradowani”.

Przedstawiciele Joseph Rowntree Foundation podkreślają, że bieda odbija się na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym, i często jest dziedziczona przez dzieci. Dlatego, mówią, tak wysoki poziom skrajnego ubóstwa jest niedopuszczalny w rozwiniętym kraju w XXI wieku i wzywają rząd do działania. Jego rzecznik odpowiedział jednak, że nie jest źle, bo jest lepiej niż w latach 80.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!