Ponad 2 miliony Brytyjczyków marznie we własnych domach. Nie stać ich na ogrzewanie

W 2000 r. rząd UK obiecał skończyć z „ubóstwem energetycznym” w ciągu sześciu lat. Problem miał zostać rozwiązany do 2016 r., ale statystyki pokazują, że wciąż ponad 2 miliony Wyspiarzy zmaga się z zimnem we własnych domach. Według nieoficjalnych danych rozmiary zjawiska mogą być znacznie większe.

W najgorszej sytuacji są emeryci. Według oficjalnych statystyk co dziesiątą starszą osobę w UK nie stać na odpowiednie ogrzanie swoich „czterech kątów”. Dochodzenie przeprowadzone przez dziennikarzy BBC wykazało jednak, że problem niedogrzanych mieszkań może obejmować nawet większą liczbę Brytyjczyków, niż wynikałoby to z rządowych danych.

Do roku 2013 władze klasyfikowały gospodarstwo domowe jako cierpiące na ubóstwo energetyczne, jeśli domowe wydatki przeznaczone na ogrzewanie lokalu do „akceptowalnej temperatury” wynosiły co najmniej 10 proc. wpływów domowników.

Później sposób wyliczania ubóstwa uległ zmianie – stał się bardziej skomplikowany, co poskutkowało „dyskwalifikacją” niemal miliona gospodarstw domowych jako cierpiących na ubóstwo energetyczne. Rząd podrasował statystyki na swoją „korzyść”, ale nie rozwiązał problemu. Według starego kryterium liczba gospodarstw domowych w UK cierpiących na ubóstwo energetyczne w 2011 r. wyniosła 3,2 miliona. Według aktualnej miary – „jedynie” 2,4 miliona.

Ubóstwo energetyczne to poważny problem dotyczący nie tylko komfortu życia, ale przede wszystkim zdrowia. Wiąże się z nim także poważne obciążenie budżetu państwa. Szacuje się, że leczenie Wyspiarzy chorujących z powodu chłodu panującego w ich mieszkaniach kosztuje NHS około miliarda funtów rocznie.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

/Autor

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.