Polskie i brytyjskie zwyczaje świąteczne

Święta Bożego Narodzenia przypadają w grudniu, co roku w tym samym czasie.

 W Polsce świętowanie rozpoczyna się 24 grudnia, zaś w Wielkiej Brytanii – dzień później, mimo że to właśnie dobę wcześniej dzieci przygotowują specjalne skarpety na prezenty (ang. Christmas socking) oraz poczęstunek dla Santa Clausa i jego reniferów. 

W Polsce Boże Narodzenie to najważniejsze i najuroczyściej obchodzone święto. Dawniej Wigilia stanowiła przygotowania do świąt.

W tym czasie sprzątano domy oraz je dekorowano snopkami zboża, co miało symbolizować pomyślność i dostatek. Jednak po reformie kalendarza dzień 24 grudnia stał się częścią uroczystych obchodów świątecznych. Co ciekawe, zwyczaj ubierania choinki, który również według tradycji przypada na ten dzień, przywędrował z Niemiec w XVIII wieku. Według zwyczaju przed przystąpieniem do postnej kolacji, należy przeczytać fragment Ewangelii Łukasza lub Mateusza w części dotyczącej narodzin Jezusa, a następnie przełamać się opłatkiem, składając życzenia.

To bardzo ważny element podczas wigilii, który nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy i dzielenia się chlebem Jezusa z uczniami. Rodzaj potraw na polskich stołach może się różnić, w zależności od regionu. Jednak nie zmienia to faktu, że powinno ich być dwanaście. Do najpopularniejszych należą: barszcz czerwony z uszkami, zupa rybna, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, makiełki, kulebiak oraz kutia. Wszystkie powinny być bezmięsne. Również tego dnia, polskie domy odwiedza święty Mikołaj, który obdarowuje prezentami grzeczne dzieci. Dzień kończy się pasterką, czyli uroczystą mszą św. w kościele o północy.

Dla Brytyjczyków prawdziwe świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia, nazywany Christmas Day, podczas którego rodzina lub przyjaciele spotykają się na uroczystym obiedzie w restauracji. Ten zwyczaj może nieco dziwić Polaków, którzy przyzwyczajeni są do rodzinnych świąt w domu. Nieodzownym elementem dla kraju jest uroczyste przemówienie Królowej o godzinie 15:00, nadawane przez radio i telewizję.

W Wielkiej Brytanii przygotowania do świąt rozpoczynają się nieco szybciej niż w Polsce, bo już pod koniec listopada. To właśnie wtedy mieszkańcy dekorują swoje domy i ogrody, by po Sylwestrze zakończyć ten wyjątkowy okres. Uwielbiają wszystkie możliwe ozdoby w kształcie bałwanków, reniferów oraz lampki, które w niesamowity sposób tworzą świąteczny klimat.

Zwyczaj ten przywędrował na Wyspy z Niemiec w XIX wieku za sprawą księcia Alberta von Sachsen-Coburg- Gotha, który obdarował ozdobioną choinką królową Wiktorię. Podczas Christmas Day, Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem, ale za to można znaleźć na ich stołach tzw. Christmas Crackers, czyli duże, ozdobne papierowe cukierki. Rozrywają je dwie osoby, pociągając każda jedną część do siebie. W środku znajduje się zazwyczaj karteczka z wróżbą, papierowa korona na głowę lub kość do gry. Ich historia sięga połowy XIX wieku. A co spożywają? Przede wszystkim nadziewanego indyka, który jest tradycyjnym daniem i bardzo pracochłonnym, ponieważ czas jego przygotowania może zająć nawet 5 godzin. Ponadto, nie może zabraknąć Christmas pudding – ciemne ciasto z bakaliami nasączone alkoholem, mince pie – to małe babeczki wypełnione słodką masą bakaliową oraz Christmas Cake. To właśnie tego dnia dzieci rozpakowują prezenty, które w nocy zostawił w skarpecie święty Mikołaj.

Narodziny Jezusa Chrystusa chrześcijanie świętują 25 grudnia, mimo że w ewangeliach nie ma mowy o konkretnej dacie. Jedynie w komentarzu do księgi Daniela, datowanego na 204 rok, można wyczytać: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”, czyli 25 grudnia. Tego dnia odbywają się msze święte, ale jest to także czas spędzany w gronie rodzinnym. Polacy odwiedzają swoich najbliższych, zasiadając do stołu pełnego pysznych smakołyków, szczególnie mięsnych, które są już „dozwolone” po zakończonym okresie adwentowym.

Tak samo wygląda ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia. Mówi się, że świętuje się wtedy pamięć o świętym Szczepanie, Pierwszym Męczenniku, który około 36 roku zginął za wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa. Został skazany na śmierć przez ukamienowanie. Gdy w Jerozolimie zasypywał go grad kamieni, ten modlił się za swoich zabójców i ukazał mu się blask chwały Bożej.

Natomiast na Wyspach odbywa się w tym czasie słynny Boxing Day. Nazwa tego święta pochodzi od tradycyjnego, średniowiecznego zwyczaju wręczania służbie lub biednym podarunków, zapakowanych w pudełka. Niektóre źródła podają, że tego dnia bogaci ludzie rozdawali pieniądze lub prezenty, zaś inny przekaz mówi, że Boxing Day pochodzi od lockbox – skarbonki na datki w kościele, które 26 grudnia były rozdawane najuboższym parafianom. Obecnie to dzień, podczas którego w Wielkiej Brytanii panuje prawdziwy szał zakupowy ze względu na ogromne obniżki cen w  wielu sklepach.

Zamiast spędzać ten czas w domu, Brytyjczycy wybierają się z całymi rodzinami na zakupy. Co ciekawe, to szaleństwo trwa aż do Nowego Roku, a niektórzy by skorzystać z promocji, koczują w nocy przy wejściu do upatrzonego sklepu. Warto też zaznaczyć, że jeżeli święto przypadnie w weekend, to dzień wolny przechodzi na pierwsze dni po niedzieli, co sprawia, że Brytyjczycy mają dodatkowy, ustawowy wypoczynek od pracy.

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Czeka nas sześć miesięcy koszmaru?!

8 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

le prawdy zawierają ciążowe mity?

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

25 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Unia Europejska zatwierdziła umowę rozwodową z Brytyjczykami. Co dalej?

25 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Po brexicie porządku na ulicach w Anglii może pilnować wojsko

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Szef MSZ Hiszpanii dopuszcza akcesję Szkocji do UE

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Przez Brexit może zniknąć Mars!

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Theresa May: „Brexit to koniec uprzywilejowania dla migrantów z UE”. W tym dla Polaków

20 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

17 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

17 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czy mięso zostanie opodatkowane?

8 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

8 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.