Polska bestia z dożywociem

– Co robiłeś w moim domu? – krzyknął i wtedy zobaczył krew na jego twarzy. Andrzej K. nie odpowiedział. Rzucił się do ucieczki. W końcu sterroryzował kobietę w przejeżdżającym samochodzie i zniknął. Gdy Trajce wrócił do mieszkania, znalazł swoją córkę na podłodze. Zrozpaczony próbował zerwać sznur z jej szyi, ale był zbyt mocno zaciśnięty. Według raportu z sekcji zwłok dziewczynka umarła w ciągu trzech minut. Nie miała szans.

Ojciec Kateriny ruszył za intruzem ulicami Hammersmith. W pewnym momencie stanął twarzą w twarz z „Bestią”. – Co robiłeś w moim domu – krzyknął i zauważył krew swojego dziecka na twarzy mordercy.

Więzienie Frankland w północno-wschodniej części Anglii. Tu trafiają mordercy, gwałciciele i terroryści. Tylko kategoria A. Za murami tego więzienia 23 września 2009 roku zmarł na serce Andrzej K. Z dożywocia, które dostał za zgwałcenie i zamordowanie 12-letniej Kateriny odsiedział pięć lat. Od dawna miał problemy z sercem. Kilka lat wcześniej przeszedł operację wstawiania bajpasów. O jego śmierci pisały wszystkie brytyjskie gazety, podobnie zresztą jak polskie. Ta wiadomość to ulga dla ponad trzydziestu dziewczynek i kobiet, które padły ofiarą „Bestii”. Umarł w wieku 53 lat, a pierwszy raz zgwałcił, gdy miał 17. Mimo to londyńska policja wciąż szuka śladów łączących go ze zniknięciem dwóch kobiet: Elizabeth Chau w 1999 oraz Loli Shenkoya w 2000 roku.

Przed sprawiedliwością

Warszawa, maj 1995 roku. K. idzie za 10-letnią dziewczynką, kiedy ta wraca do domu ze szkoły. Wchodzi do mieszkania. W środku nie ma nikogo poza nim i dzieckiem. Mówi, że ma interes do jej ojca. – Umiesz dotrzymać tajemnicy? – pyta nagle dziewczynkę. Chwilę później łapie ją za gardło, zaciąga jej dziecięcą bluzeczkę na głowę, a potem wiąże. Zanim jednak zdąży zgwałcić, krzyki dziewczynki zwrócą uwagę dwóch mężczyzn, którzy stali wtedy obok okna mieszkania. Mężczyźni łapią gwałciciela. Andrzej K. trafia do aresztu. Pojawiają się dowody na to, że zgwałcił w tym okresie jeszcze jedną nastolatkę. Mimo to, trzy tygodnie przed procesem w 1996 r. komisja lekarska stwierdza u K. niedrożność tętnicy, a sąd uchyla areszt ze względów zdrowotnych. „Bestia” wychodzi na wolność.

Jeszcze w październiku tego roku udaje mu się dostać do Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje fałszywy paszport na portugalskie nazwisko Marco Dadias. Szybko znajduje pracę, jako pomoc w pralni chemicznej. Niespełna rok później policja w Londynie aresztuje go za kradzież, ale ma szczęście, bo nikt nie pobrał wtedy jego odcisków placów, ani materiału DNA. Tymczasem K. wpada w ręce urzędu imigracyjnego. Prosi o azyl, ale zanim angielskie władze zdążą mu go odmówić, mężczyzna znów zniknie.

Życie z potworem

Andrzej K. miał 37 lat, gdy poznał o dziesięć lat młodszą kobietę. Przypadli sobie do gustu. Nie przeszkadzało mu, że ona ma syna. Wkrótce wprowadzili się do jego mieszkania w jednym z pastelowych bloków na osiedlu w Mławie. Na początku była sielanka. K. był miły, kulturalny, kupował kwiaty swojej konkubinie. Po kilku miesiącach jednak związek zaczął trzeszczeć. Sześcioletni syn najprawdopodobniej bał się K., bo coraz więcej czasu spędzał u sąsiadów. Mława to niewielkie miasto. Trudno tu o anonimowość, więc kobieta w końcu dowiedziała się, że K. siedział za gwałt na dziecku. Przerażona zabrała syna i uciekła. Wkrótce okazało się, że jest w ciąży. Mimo to nigdy więcej nie skontaktowała się z ojcem swojej córki. Niedługo po jej odejściu K. został aresztowany, a kiedy sąd wypuścił go na leczenie, sprzedał mieszkanie w Mławie i uciekł do Anglii.

Narodziny „Bestii”

Co tak bardzo przeraziło konkubinę K.? Mroczna i brutalna przeszłość mężczyzny, która zaczyna się w 1973 roku. Za gwałt na szesnastoletniej sąsiadce dostaje trzy lata. Zaciągnął ją w krzaki. On sam miał wtedy 17 lat. Wychodzi po roku. W ciągu kolejnych sześciu lat zaatakuje 25 razy. Gwałt, gwałt ze szczególnym okrucieństwem, usiłowanie zabójstwa, rozbój, gwałt kwalifikowany, usiłowanie gwałtu – prokurator czyta akt oskarżenia przed sądem w Ciechanowie. Najstarsza z kobiet, które zaatakował miała 30 lat, najmłodsza 11. Za każdą z tych historii kryje się dramat i cierpienie. K. dostaje 15 lat. Wcześniej w areszcie, gdy czekał na proces, zmusił do seksu oralnego i analnego 19-letniego współwięźnia. Lata osiemdziesiąte Andrzej K. spędził za kratami. Wyszedł w 1991, choć zostały mu jeszcze trzy lata odsiadki. Powód? Dobre sprawowanie oraz szansa, że skazany nie wróci na drogę przestępstwa.

Ale wrócił, gdy kilka miesięcy później zwabił 11-latkę do swojego samochodu. Dostał cztery lata. W styczniu 1995 wyszedł na wolność. Miesiąc później zgwałcił ponownie, a potem jeszcze w maju. Kiedy znów wpadł w ręce policji wydawało się, że już nigdy nikogo nie skrzywdzi, ale sąd uchylił areszt i K. uciekł z kraju.

Interpol kontaktuje się z polską policją w sprawie Andrzeja K., gdy toczy się już jego proces w Londynie. Wtedy też budzą się polskie sądy i występują o ekstradycję zbiega. Akta spraw gwałciciela, do których przez sześć lat nikt nie zaglądał, wracają. Poza polskimi sądami, interesuje się nimi sąd brytyjski, bo gdy pojawiły się sygnały, że K. może być seryjnym gwałcicielem, Brytyjczycy zlecili ekspertyzę co do kryminalnej przeszłości „Bestii”. To co odkryli wprawiło ich w osłupienie.

Trzy minuty

Rodzina Konev’ów to imigranci z Macedonii. Schronili się w UK przed wojną na Bałkanach. Zamieszkali w londyńskim Hammersmith. Ich córka Katerina chodziła do szkoły w Holland Park. 22 maja 1997 r. kiedy wracała ze szkoły, do domu wślizgnął się za nią Andrzej K. Zablokował drzwi. Nie miał dużo czasu, ktoś z domowników mógł wrócić w każdej chwili. Zacisnął sznur na szyi 12-latki z taką siłą, że ta przestała oddychać. Ojciec Kateriny, Trajce wrócił do domu kilka minut później, ale nie mógł dostać się do mieszkania. Przez szparę zauważył męskie buty. W desperacji zaczął kopać w drzwi. Wystraszony K. wyskoczył przez okno i uciekł. Trajce ruszył za nim. W pewnym momencie stanął oko w oko z „Bestią”. – Co robiłeś w moim domu? – krzyknął i wtedy zobaczył krew na jego twarzy. K. nie odpowiedział. Znów rzucił się do ucieczki. W końcu sterroryzował kobietę w przejeżdżającym samochodzie i zniknął. Gdy Trajce wrócił do mieszkania, znalazł swoją córkę na podłodze. Zrozpaczony próbował zerwać sznur z jej szyi, ale był zbyt mocno zaciśnięty. Według raportu z sekcji zwłok dziewczynka umarła w ciągu trzech minut. Nie miała szans.

Kilka godzin piekła

Pomimo wielu śladów i poszlak nie udaje się wtedy schwytać mordercy. DNA z włosa, który policja znalazła na ciele dziewczynki, nie pasuje do żadnego z tych w policyjnym rejestrze. Po kilku tygodniach sprawa znika z pierwszych stron gazet, a śledztwo staje. Rodzice dziewczynki tracą nadzieję na to, że zabójca ich dziecka trafi przed sąd. Mijają lata. We wrześniu 2002 roku K. znów atakuje. Zwabia do swojego domu młodą Koreankę. Ona szuka pokoju do wynajęcia, on oferuje pomoc. Gdy wchodzą do mieszkania mężczyzna związuje swoją ofiarę, a potem gwałci przez kilka godzin. Dziewczyna cudem uchodzi z życiem. Zawiadamia policję. Na komisariacie funkcjonariusze ściągają odciski palców K. oraz pobierają próbki materiału genetycznego i tak wraca sprawa zabójstwa młodej Macedonki. Na procesie w 2004 roku 47-letni Andrzej K. dostał dożywocie. Sędzia wydający wyrok zapewnił go, że ten nigdy już nie wyjdzie na wolność. David Little, oficer, który prowadził sprawę „Bestii” ocenił, że K. jest najbardziej niebezpiecznym gwałcicielem, z jakim się spotkał w swojej pracy.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

KUP NASZĄ PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!