Polska nie będzie przyjmować uchodźców

Po ostatnich zamachach w Brukseli premier Beata Szydło wydała oświadczenie, w którym jasno wyraziła swoje stanowisko w sprawie przyjęcia uchodźców. Kolejnym krokiem było przyjęcie uchwały, że wbrew wcześniejszym ustaleniom UE żadne kwoty uchodźców nie zostaną przyjęte do Polski.

Ustawa krytykująca unijną politykę migracyjną została przyjęta większość głosów w sejmie przez ugrupowania PiS oraz Kukiz’15. Posłowie PO, PSL i .Nowoczesnej wstrzymali się od głosu.

Sejm zatwierdził  uchwałę dotyczącą polityki imigracyjnej, w której zapisano m.in., że Sejm wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania stałych mechanizmów narzucanych przez Unię Europejską dotyczących re – i -alokacji uchodźców.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów. Instrumenty polityki uchodźczej i imigracyjnej powinny pozostać w rękach państwa polskiego. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia rosnących napięć społecznych, których przyczyną jest nadmierna fala migracji z Bliskiego Wschodu do Europy – Czytamy w ustawie.

Decyzją Unii Europejskiej w tym roku do naszego kraju miało trafić maksymalnie 400 uchodźców, a na przestrzeni dwóch lat mielibyśmy przyjąć aż 7 tysięcy azylantów. Szacunkowo, według obliczeń rządu taka decyzja niosłaby za sobą, tylko w tym roku, koszta rzędu 10 mln złotych.

Sejm skrytykował również poprzednią szefową rządu Ewę Kopacz za wydanie zgody na przyjęcie uchodźców. Z sejmowej mównicy padały odważne stwierdzenia, że to właśnie uchodźcy są głównym powodem napięć i konfliktów w Europie, co również zostało zawarte w zapisie uchwały:

Sejm negatywnie ocenia decyzje Rady Unii Europejskiej z dnia 22 września 2015 r. w sprawie relokacji 120 tys. uchodźców oraz poparcie w głosowaniu na forum Rady UE przez ówczesny Rząd RP tej decyzji, wbrew stanowisku pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii. Sejm wzywa rząd do szczególnie dokładnego stosowania krajowych kryteriów polityki uchodźczej, które szczególną ochroną powinny obejmować samotne kobiety, dzieci, rodziny wielodzietne oraz mniejszości religijne.

Tym stwierdzeniem polski rząd daje jasno do zrozumienia, że w kryteriach krajowej polityki uchodźczej znajdzie się miejsce na sprowadzenie chrześcijan prześladowanych na bliskim wschodzie. Pomimo tego, że uchwała dosyć konkretnie wyraża sprzeciw w stosunku do istniejącej sytuacji w Europie oraz decyzji Komisji Europejskiej, polski rząd deklaruje pomoc humanitarną dla potrzebujących i zapowiada, że nie wycofa się z obiecanej zapomogi finansowej dla uchodźców.

– To, co wydarzyło się w Brukseli, to akt barbarzyństwa, akt terroru. Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze, dlatego nie widzę możliwości, aby przyjmować teraz do naszego kraju imigrantów – Tak mówiła Beata Szydło po atakach terrorystycznych w Brukseli.

OM | Marta Koszentka

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!