Polka wydała książkę ilustrującą życie na emigracji

Polska artystka Monika Szydłowska, autorka popularnych ilustracji przedstawiających życie Polaków na emigracji, wydała swoją pierwszą książkę „Do you miss your country” („Czy tęsknisz za swoim krajem?”). „To kluczowe pytanie, które zadają sobie Polacy mieszkający poza granicami kraju” – tłumaczy w rozmowie z PAP.

176-stronicowa książka wydana przez wydawnictwo Centralna zawiera zbiór ilustracji opowiadających historie międzykulturowych dialogów i różnic pomiędzy Polakami a Brytyjczykami. Pojawiają się m.in. nawiązania do rozmów przez internet z rodziną w kraju, paczek przesyłanych z Polski, ciągłych podróży samolotem do Polski, a także żarty z różnych zachowań obu narodów.

Szydłowska przyznaje w rozmowie z PAP, że jej ilustracje mają charakter autobiograficzny. „Ktoś nawet nazwał to pamiętnikiem. (…) Wszystko, co rysuję, to prawdziwe sytuacje, które mi się przydarzyły lub czasami mojej siostrze bliźniaczce w Londynie. Ludzie przesyłają mi swoje historie, ale rzadko je wykorzystuję: muszę widzieć te osoby, ich ubranie, sytuację, żeby dobrze to narysować” – wyjaśnia.

„Pytanie, które otwiera książę – +czy tęsknisz za swoim krajem?+ – to jedno z głównych pytań życia na emigracji. Początkowo na pewno odpowiadałam, że nie, ale im dłużej tu jestem, tym bardziej zmieniam zdanie i tęsknię: za mamą, za pierogami…” – opowiada artystka.

Szydłowska mieszka w Edynburgu od prawie trzech lat i przyznaje, że powoli zaczyna przyzwyczajać się do pewnych różnic w życiu w obu krajach. „Na początku niemal codziennie robiłam ilustracje, coś mnie zaskakiwało i uderzało. Teraz już rzadziej, ale cały czas jednak coś się dzieje” – mówi.

Zaczęła malować scenki, kiedy szukała pracy i potrzebowała dodatkowego zajęcia, aby się od tego oderwać. Jak mówi, stało się to „rytuałem, zwyczajem, który nadawał rytm rzeczywistości w mieszkaniu za granicą”.

Profil „Na emigracji” na Facebooku, na którym Szydłowska publikuje swoje rysunki, śledzi ponad 12 tys. osób. „Bardzo często dostaję maile, że maluję czyjeś życie, że te historie spotykają też innych. Brak twarzy na ilustracjach pozwala każdemu się zidentyfikować z tymi obrazkami” – powiedziała.

„Ktoś kiedyś pokazał mi zdjęcie stadionu piłkarskiego i powiedział: +o, tutaj właśnie mieści się dwanaście tysięcy ludzi+. Wtedy do mnie dotarło, ile osób to ogląda!” – śmieje się.

Na co dzień Szydłowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracuje z niepełnosprawnymi. „W Szkocji robi się bardzo dużo, aby zadbać o ich integrację ze społeczeństwem i ich samopoczucie. Bardzo się cieszę, że mogę to robić i daje mi to ogromnie dużo satysfakcji” – przyznała.

W czwartek, 19 maja, Szydłowska spotka się w Londynie z fanami „Na emigracji” w prestiżowym centrum kulturalnym Free Word Centre w ramach oficjalnej promocji książki.

OM | Open Magazyn
za Jakub Krupa (PAP)
fot. Na emigracji/ Facebook | Więcej tutaj!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA