Polka wydała książkę ilustrującą życie na emigracji

Polska artystka Monika Szydłowska, autorka popularnych ilustracji przedstawiających życie Polaków na emigracji, wydała swoją pierwszą książkę „Do you miss your country” („Czy tęsknisz za swoim krajem?”). „To kluczowe pytanie, które zadają sobie Polacy mieszkający poza granicami kraju” – tłumaczy w rozmowie z PAP.

176-stronicowa książka wydana przez wydawnictwo Centralna zawiera zbiór ilustracji opowiadających historie międzykulturowych dialogów i różnic pomiędzy Polakami a Brytyjczykami. Pojawiają się m.in. nawiązania do rozmów przez internet z rodziną w kraju, paczek przesyłanych z Polski, ciągłych podróży samolotem do Polski, a także żarty z różnych zachowań obu narodów.

Szydłowska przyznaje w rozmowie z PAP, że jej ilustracje mają charakter autobiograficzny. „Ktoś nawet nazwał to pamiętnikiem. (…) Wszystko, co rysuję, to prawdziwe sytuacje, które mi się przydarzyły lub czasami mojej siostrze bliźniaczce w Londynie. Ludzie przesyłają mi swoje historie, ale rzadko je wykorzystuję: muszę widzieć te osoby, ich ubranie, sytuację, żeby dobrze to narysować” – wyjaśnia.

„Pytanie, które otwiera książę – +czy tęsknisz za swoim krajem?+ – to jedno z głównych pytań życia na emigracji. Początkowo na pewno odpowiadałam, że nie, ale im dłużej tu jestem, tym bardziej zmieniam zdanie i tęsknię: za mamą, za pierogami…” – opowiada artystka.

Szydłowska mieszka w Edynburgu od prawie trzech lat i przyznaje, że powoli zaczyna przyzwyczajać się do pewnych różnic w życiu w obu krajach. „Na początku niemal codziennie robiłam ilustracje, coś mnie zaskakiwało i uderzało. Teraz już rzadziej, ale cały czas jednak coś się dzieje” – mówi.

Zaczęła malować scenki, kiedy szukała pracy i potrzebowała dodatkowego zajęcia, aby się od tego oderwać. Jak mówi, stało się to „rytuałem, zwyczajem, który nadawał rytm rzeczywistości w mieszkaniu za granicą”.

Profil „Na emigracji” na Facebooku, na którym Szydłowska publikuje swoje rysunki, śledzi ponad 12 tys. osób. „Bardzo często dostaję maile, że maluję czyjeś życie, że te historie spotykają też innych. Brak twarzy na ilustracjach pozwala każdemu się zidentyfikować z tymi obrazkami” – powiedziała.

„Ktoś kiedyś pokazał mi zdjęcie stadionu piłkarskiego i powiedział: +o, tutaj właśnie mieści się dwanaście tysięcy ludzi+. Wtedy do mnie dotarło, ile osób to ogląda!” – śmieje się.

Na co dzień Szydłowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracuje z niepełnosprawnymi. „W Szkocji robi się bardzo dużo, aby zadbać o ich integrację ze społeczeństwem i ich samopoczucie. Bardzo się cieszę, że mogę to robić i daje mi to ogromnie dużo satysfakcji” – przyznała.

W czwartek, 19 maja, Szydłowska spotka się w Londynie z fanami „Na emigracji” w prestiżowym centrum kulturalnym Free Word Centre w ramach oficjalnej promocji książki.

OM | Open Magazyn
za Jakub Krupa (PAP)
fot. Na emigracji/ Facebook | Więcej tutaj!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!