Polka w czarnej walizce

„Trzeba przyznać, że człowiek mógł jakoś zareagować, ale to się nie dało. Ona nie chciała. A co z tego, że my coś zgłosimy, jak ofiara nie potwierdzi, to policja nic nie zrobi”.

polka w czarnej walizce

W październiku 2011 roku dziewiętnastoletnia Marta przyjeżdża do Londynu. Nie jedzie w ciemno. Trzy miesiące wcześniej poznała Tomka na popularnym portalu internetowym. Dużo spędzali czasu ze sobą w cyberprzestrzeni. Rozmawiali, zbliżali się do siebie, aż w końcu zapragnęli niewirtualnego życia we dwoje. W pogoni za szczęściem, Marta spakowała swoje rzeczy i na skrzydłach miłości dołączyła do Tomka na Wyspach. Wynajmowali pokój w mieszkaniu przy Buckingham Road na Harlesden.

Dwa lata wcześniej skończyła w Bydgoszczy handlówkę. Ciężko jej było znaleźć szczęście w życiu, bo była dziewczyną nieśmiałą, cichą i skromną. Z wyglądu – drobną i niewysoką. Farbowała włosy czasem na rudo, a czasem na blond. Miała niebieskie oczy i jasną skórę. – Do pracy przychodziła punktualnie – twierdzi jej menadżer Levent Camlar. – Była uczciwa, pracowita i odpowiedzialna. Lubiła tu pracować. Zawsze uprzejmie zwracała się do klientów. Była bystrą kasjerką. To była dobra osoba – mówi. Marta od trzech lat pracowała na popołudniową zmianę w polskich delikatesach. Kończyła o dziewiątej wieczorem i choć miała niedaleko do domu, Tomek często przychodził po nią do pracy i razem wracali do swojego gniazdka przy Buckingham Road. Nie miała przyjaciółek, owszem były koleżanki z pracy, ale życie Marty kręciło się wokół Tomka. Była od niego zależna gdy przyjechała do Londynu i nie zmieniło się to nawet wtedy, gdy zaczęła przynosić wypłaty do domu.

Był o nią bardzo zazdrosny

Tomek jest starszy od Marty. Ma 38 lat. Średniego wzrostu, dobrze zbudowany. Niebieskie oczy, ciemne włosy, lekki zarost. Całkiem przystojny. Pochodzi z Wrocławia. Do Londynu sprowadził się już jakiś czas temu. Z czasem samotność zaczęła mu dokuczać, więc na portalu społecznościowym postanowił poszukać sobie kogoś z kim razem mógłby iść przez życie. Trafiło na Martę. Choć był zdrowy, to nie garnął się do pracy. Nigdy nie udało mu się znaleźć stałego zajęcia, a kilkudniowe fuchy na budowie zdarzały się raczej rzadko. To Marta, kiedy znalazła zatrudnienie, utrzymywała ich oboje. On przesypiał dni, a wieczorami wychodził po nią do sklepu. Zdarzały się całonocne libacje alkoholowe. Czasem Tomek popalał miękkie narkotyki.

– Wydawał się normalny, był miły – twierdzi współlokator Krzysztof, choć znał go krótko, bo do mieszkania na Harlesden wprowadził się zaledwie tydzień wcześniej. – Wyglądał na normalnego – mówią na początku rozmowy kobiety, które pracowały z Martą i spotykały Tomka, gdy przychodził do sklepu. Ale nieco później przyznają, że bywał agresywny, często wpadał w wściekłość i nie traktował swojej dziewczyny należycie. Z czasem Tomek przestał Marcie okazywać miłość, a życie z nim zamieniło się w koszmar.

W… związku

Marta i Tomek planowali, że wezmą ślub. A raczej Marta planowała, bo ślub i dzieci to od zawsze było jej marzenie. Brała dodatkowe godziny w sklepie, żeby odłożyć na wesele. Od czasu przyjazdu na Wyspy ani razu nie pojechała do Polski, bo urlopy też spędzała w pracy. Natomiast Tomkowi na ślubie jakoś specjalnie nie zależało. Zresztą i tak nic z tego nie wyszło, bo Tomek nie potrafił znaleźć pracy, a z jednej wypłaty nie starczało im nawet na codzienne potrzeby. Oszczędności szybko się rozeszły na czynsz i życie, a wraz z nimi przepadły marzenia o białym welonie. Mimo to Marta trwała przy swoim Tomku w miłości i nadal ze swojej wypłaty finansowała ich wspólne życie. Zawsze była mu posłuszna, a on ciągle ją kontrolował. Bywał bardzo zazdrosny, a czasem porywczy. Kiedy podnosił głos ona spuszczała głowę. – Wydaje mi się, że się go bała, kilka razy słyszałem, jak przed sklepem krzyczał na nią, przeklinał – opowiada menadżer sklepu.

Pewnego dnia Marta przyszła do pracy z siniakiem. Wtedy jeszcze jej koleżanki uwierzyły, że się przewróciła. Później zdarzało się to coraz częściej, aż stało się regułą. – Zawsze miała jakieś wytłumaczenie – opowiadają kobiety, które przez jakiś czas z nią pracowały. – A to spadła ze schodów, a to uderzyła się o to albo o tamto. On długo ją bił. Byli ze sobą cztery lata, a ona zawsze go broniła. Uważała, że skoro oberwała, to zasłużyła – ciągną dalej. Obie kobiety twierdzą, że Marta była beznadziejnie zakochana w chłopaku. – Trzeba przyznać, że człowiek mógł jakoś zareagować, ale to się nie dało. Ona nie chciała. A co z tego, że my coś zgłosimy, jak ofiara nie potwierdzi, to policja nic nie zrobi – kobiety biły się w pierś.

Mała Wenecja

W piątek, 24 kwietnia, menadżer sklepu przyszedł do pracy na drugą zmianę. – Zauważyłem, że z Martą jest coś nie tak. Spytałem czy chce pójść do domu. To był ostatni raz, kiedy ją widziałem – opowiada. – 1 maja dostałem od niej sms-a. Marta musiała pojechać do Polski, bo jej mama zachorowała – wspomina Camlar. Kilka dni wcześniej pożyczyła od niego 300 funtów, bo zabrakło jej na czynsz. Niespodziewany sms zdziwił go, bo zwykle gdy potrzebowała wolnego, po prostu przychodziła do sklepu zapytać. A do tego ta pożyczka. Marta nie była z tych co pożyczają i nie oddają.

Następnego dnia jedna z kobiet pracujących w sklepie próbowała dodzwonić się do Marty, ale telefon był wyłączony. Na Facebooku, pod jednym ze zdjęć Marty i Tomka, 5 maja pojawił się post z wyznaniem miłości, dodany przez dziewczynę. Camlar twierdzi też, że inna pracownica dostała w tym czasie wiadomość od Marty, w której dziewczyna napisała, że ma już dość życia, zamierza popełnić samobójstwo i jest nad kanałem. To był ostatni kontakt z 23-latką. Chociaż wątpliwe, czy te wiadomości rzeczywiście pisała Marta, bo najprawdopodobniej już wtedy nie żyła.

W międzyczasie Tomek zgłasza zaginięcie Marty na policję. Zdjęcie oraz dane dziewczyny trafiają na listę osób zaginionych, ale szybko stamtąd znikają. Para młodych ludzi, mieszkających na łodzi na Grand Union Canal w okolicy Little Venice, w niedzielę 10 maja dostrzega w kanale czarną walizkę. Dwudziestotrzyletnia kobieta otwiera ją i znajduje owinięte białym prześcieradłem ciało. Wezwana na miejsce policja oraz straż pożarna wyciągają walizkę z kanału. Choć ciało posiada rozległe obrażenia, detektywi rozpoznają zaginioną Martę. Następnego dnia zjawiają się w sklepie na Harlesden. Pytają o dziewczynę. Londyńska policja jeszcze tego samego dnia aresztuje trzech mężczyzn, ale tylko jednemu stawia zarzut zabójstwa – Tomkowi.

Informacja o śmierci Marty trafiła do prasy dopiero następnego dnia ze względu na dobro śledztwa. Wcześniej detektywi zawiadomili rodzinę w Polsce. Przed domem na Buckingham Road znajomi Marty zostawili kwiaty. Na ladzie w sklepie, gdzie pracowała stoi puszka – współpracownicy zbierają na pogrzeb dziewczyny.

Śledztwo jest w toku. 12 października rusza proces karny. Do tego czasu Tomek będzie siedział w areszcie śledczym. Najpewniej dopiero wtedy będzie jasne, co dokładnie przytrafiło się Marcie.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!