Polak, wieczny emigrant

– To będzie kompleksowy zarys dziejów polskiej emigracji. Do tego w miejscu, które jest żywym pomnikiem historii. Jedyne miejsce w Polsce, gdzie to zagadnienie zostanie pokazane z takim rozmachem – mówi Dariuszowi Dzikowskiemu Joanna Wojdyło, rzeczniczka prasowa Muzeum Emigracji w Gdyni, które latem zainauguruje swoją działalność.

Joanna Wojdyło

Joanna Wojdyło

To unikalny projekt.

– Sercem muzeum będzie multimedialna, interaktywna wystawa, przedstawiająca historię polskiej emigracji od końca XVIII wieku, aż po akcesję do Unii Europejskiej i najnowsze wyjazdy. Widz znajdzie wyjaśnienie jak to się stało, że na świecie poza ojczystym krajem żyje obecnie ponad 20 milionów ludzi mających polskie korzenie, dlaczego wyjeżdżali, jakie były okoliczności podejmowanych przez nich decyzji, jak wyglądała podróż i życie w nowym kraju. Przedstawimy największe skupiska polonijnej diaspory, kariery najsłynniejszych emigrantów oraz aktywność Polaków integrujących się z lokalnymi społecznościami. Poza wystawą, muzeum będzie również spełniać funkcję centrum kultury, rozrywki oraz nauki. Znajdzie się tu kino, przestrzeń do działań teatralnych, kawiarnia, restauracja.

O pomyśle powstania muzeum mówiło się od dawna.
– Koncepcja dojrzewała od kilku lat, dyskusja na ten temat toczyła się zarówno za granicą, jak i w Polsce. Wystawa to efekt badań czołowych polskich ekspertów, tysięcy godzin spędzonych w archiwach oraz miesięcy dyskusji interdyscyplinarnego zespołu. Połączenie pracy historyków, socjologów, projektantów i architektów pozwoliło ująć istotę zagadnienia tak, żeby zwiedzający mogli poczuć co to znaczy być emigrantem dziś i co znaczyło kiedyś. Z ciekawostek mogę zdradzić, że jednym z eksponatów będzie makieta statku „Batory” stanowiąca część opowieści na temat wypraw morskich rozpoczynających się w Gdyni. Dzięki tej 16-metrowej konstrukcji będzie okazja doświadczyć na własnej skórze jak wyglądało życie podczas takiej podróży.

Zbiory są już gotowe?
– Mamy bogatą kolekcję, ale jej rozbudowa to zadanie na pokolenia, gdyż historia emigracji jest pisana każdego dnia. Akcję pozyskiwania pamiątek prowadzimy sukcesywnie od 2012 roku – obecnie składają się z około 4 tysięcy obiektów, z których ponad połowę to dary.

W kolekcji można wyróżnić kilka nurtów. Pierwszy, związany z wyjazdami, to przede wszystkim paszporty, pozwolenia na podróż, bilety. Ale także skrzynie i walizki. Z eksponatami niejednokrotnie wiążą się ciekawe historie, jak np. ta dotycząca skrzyni po amunicji, która służyła emigrantom również po zakończeniu II wojny światowej. Odrębną część stanowią pamiątki ze statków, głównie dotyczące ich wyposażenia hotelowego – kieliszki, popielniczki, sofy. Ważne miejsce zajmują archiwalia związane z transatlantykami – dokumenty załóg, rysunki techniczne, informatory, a także bilety i setki fotografii.

Kolejny nurt zbiorów wiąże się z życiem na emigracji. To świadectwa ilustrujące pobyt rodaków na obczyźnie (np. przyznanie obywatelstwa, działalność kół polonijnych, funkcjonowanie różnych organizacji) oraz pamiątki obrazujące bytowanie emigracyjnych rodzin (zdjęcia, korespondencja, dokumenty, modlitewniki). Mamy też kilka kolekcji listów oraz nasz ostatni nabytek – zbiór 38 „Madonn Emigracyjnych”. Otrzymaliśmy go od Jerzego Jakubowa, który przez lata zbierał wizerunki madonn towarzyszących rodakom poza granicami Polski. To bardzo ciekawa i różnorodna kolekcja, na którą składają są zarówno niewielkie obrazki wkładane do portfela, jak i większe, oprawione w drewniane ramy.

Dużą wagę przywiązujemy również do wspomnień oraz opracowań historycznych i socjologicznych dotyczących życia poza krajem. Szczególnie zależy nam na publikacjach trudno dostępnych, wydawanych za granicą.

Muzeum mieści się w specyficznym miejscu.
– W pomieszczeniu dawnego Dworca Morskiego. Nieprzypadkowo. Obiekt powstał w latach 30. ubiegłego stulecia i jest żywym pomnikiem historii. To stąd wypływały statki z emigrantami na pokładzie – najwięcej w okresie międzywojennym, ale również później, w czasach PRL-u, mimo że wyjazdy były wówczas znacznie utrudnione.

Ten mający 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni, pięknie odnowiony i przystosowany do nowych funkcji budynek, znajduje się przy ulicy, nomen omen, Polska 1. W związku z lokalizacją muzeum część jego zbiorów będzie dotyczyć Gdyni i samego Dworca Morskiego.

Utrzymujecie kontakty z Polonią?
– Na bieżąco – zarówno z organizacjami, jak i osobami prywatnymi. W ten sposób pozyskujemy eksponaty, ale jednocześnie realizujemy osobny projekt, na który składają się wywiady z emigrantami i ich potomkami. Obecnie mamy kilkaset takich opowieści – filmowych, audio oraz pisanych. Część z nich można już zobaczyć na naszej stronie internetowej, równocześnie dodając własną historię.

Polska diaspora na Wyspach Brytyjskich wyróżnia się na tle innych?
– Na pewno jest bardzo duża i zróżnicowana. Pod wieloma względami. Natomiast my nie wartościujemy, wszystkich emigrantów mierzymy jednakową miarą. Promując nasze muzeum mieliśmy spotkanie w Ambasadzie Polskiej w Londynie, uzyskaliśmy też szereg ciekawych pamiątek, m.in. z Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego czy Biblioteki Polskiej POSK.

Proszę powiedzieć, na jaką publiczność głównie liczycie?
– Mam nadzieję, że będzie to atrakcja zarówno dla Polaków z kraju, jak i zagranicy. Ale też turystów odwiedzających nasze miasto. Tym bardziej, że obiekt znajduje się w porcie, gdzie przypływają największe wycieczkowce świata.

Jaki jest koszt budowy muzeum?
– 49,3 mln złotych. 24 mln pochodzą ze środków unijnych, a pozostała kwota z budżetu miasta Gdyni.

Źródło | Goniec.com 

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”