Polak, wieczny emigrant

– To będzie kompleksowy zarys dziejów polskiej emigracji. Do tego w miejscu, które jest żywym pomnikiem historii. Jedyne miejsce w Polsce, gdzie to zagadnienie zostanie pokazane z takim rozmachem – mówi Dariuszowi Dzikowskiemu Joanna Wojdyło, rzeczniczka prasowa Muzeum Emigracji w Gdyni, które latem zainauguruje swoją działalność.

Joanna Wojdyło

Joanna Wojdyło

To unikalny projekt.

– Sercem muzeum będzie multimedialna, interaktywna wystawa, przedstawiająca historię polskiej emigracji od końca XVIII wieku, aż po akcesję do Unii Europejskiej i najnowsze wyjazdy. Widz znajdzie wyjaśnienie jak to się stało, że na świecie poza ojczystym krajem żyje obecnie ponad 20 milionów ludzi mających polskie korzenie, dlaczego wyjeżdżali, jakie były okoliczności podejmowanych przez nich decyzji, jak wyglądała podróż i życie w nowym kraju. Przedstawimy największe skupiska polonijnej diaspory, kariery najsłynniejszych emigrantów oraz aktywność Polaków integrujących się z lokalnymi społecznościami. Poza wystawą, muzeum będzie również spełniać funkcję centrum kultury, rozrywki oraz nauki. Znajdzie się tu kino, przestrzeń do działań teatralnych, kawiarnia, restauracja.

O pomyśle powstania muzeum mówiło się od dawna.
– Koncepcja dojrzewała od kilku lat, dyskusja na ten temat toczyła się zarówno za granicą, jak i w Polsce. Wystawa to efekt badań czołowych polskich ekspertów, tysięcy godzin spędzonych w archiwach oraz miesięcy dyskusji interdyscyplinarnego zespołu. Połączenie pracy historyków, socjologów, projektantów i architektów pozwoliło ująć istotę zagadnienia tak, żeby zwiedzający mogli poczuć co to znaczy być emigrantem dziś i co znaczyło kiedyś. Z ciekawostek mogę zdradzić, że jednym z eksponatów będzie makieta statku „Batory” stanowiąca część opowieści na temat wypraw morskich rozpoczynających się w Gdyni. Dzięki tej 16-metrowej konstrukcji będzie okazja doświadczyć na własnej skórze jak wyglądało życie podczas takiej podróży.

Zbiory są już gotowe?
– Mamy bogatą kolekcję, ale jej rozbudowa to zadanie na pokolenia, gdyż historia emigracji jest pisana każdego dnia. Akcję pozyskiwania pamiątek prowadzimy sukcesywnie od 2012 roku – obecnie składają się z około 4 tysięcy obiektów, z których ponad połowę to dary.

W kolekcji można wyróżnić kilka nurtów. Pierwszy, związany z wyjazdami, to przede wszystkim paszporty, pozwolenia na podróż, bilety. Ale także skrzynie i walizki. Z eksponatami niejednokrotnie wiążą się ciekawe historie, jak np. ta dotycząca skrzyni po amunicji, która służyła emigrantom również po zakończeniu II wojny światowej. Odrębną część stanowią pamiątki ze statków, głównie dotyczące ich wyposażenia hotelowego – kieliszki, popielniczki, sofy. Ważne miejsce zajmują archiwalia związane z transatlantykami – dokumenty załóg, rysunki techniczne, informatory, a także bilety i setki fotografii.

Kolejny nurt zbiorów wiąże się z życiem na emigracji. To świadectwa ilustrujące pobyt rodaków na obczyźnie (np. przyznanie obywatelstwa, działalność kół polonijnych, funkcjonowanie różnych organizacji) oraz pamiątki obrazujące bytowanie emigracyjnych rodzin (zdjęcia, korespondencja, dokumenty, modlitewniki). Mamy też kilka kolekcji listów oraz nasz ostatni nabytek – zbiór 38 „Madonn Emigracyjnych”. Otrzymaliśmy go od Jerzego Jakubowa, który przez lata zbierał wizerunki madonn towarzyszących rodakom poza granicami Polski. To bardzo ciekawa i różnorodna kolekcja, na którą składają są zarówno niewielkie obrazki wkładane do portfela, jak i większe, oprawione w drewniane ramy.

Dużą wagę przywiązujemy również do wspomnień oraz opracowań historycznych i socjologicznych dotyczących życia poza krajem. Szczególnie zależy nam na publikacjach trudno dostępnych, wydawanych za granicą.

Muzeum mieści się w specyficznym miejscu.
– W pomieszczeniu dawnego Dworca Morskiego. Nieprzypadkowo. Obiekt powstał w latach 30. ubiegłego stulecia i jest żywym pomnikiem historii. To stąd wypływały statki z emigrantami na pokładzie – najwięcej w okresie międzywojennym, ale również później, w czasach PRL-u, mimo że wyjazdy były wówczas znacznie utrudnione.

Ten mający 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni, pięknie odnowiony i przystosowany do nowych funkcji budynek, znajduje się przy ulicy, nomen omen, Polska 1. W związku z lokalizacją muzeum część jego zbiorów będzie dotyczyć Gdyni i samego Dworca Morskiego.

Utrzymujecie kontakty z Polonią?
– Na bieżąco – zarówno z organizacjami, jak i osobami prywatnymi. W ten sposób pozyskujemy eksponaty, ale jednocześnie realizujemy osobny projekt, na który składają się wywiady z emigrantami i ich potomkami. Obecnie mamy kilkaset takich opowieści – filmowych, audio oraz pisanych. Część z nich można już zobaczyć na naszej stronie internetowej, równocześnie dodając własną historię.

Polska diaspora na Wyspach Brytyjskich wyróżnia się na tle innych?
– Na pewno jest bardzo duża i zróżnicowana. Pod wieloma względami. Natomiast my nie wartościujemy, wszystkich emigrantów mierzymy jednakową miarą. Promując nasze muzeum mieliśmy spotkanie w Ambasadzie Polskiej w Londynie, uzyskaliśmy też szereg ciekawych pamiątek, m.in. z Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego czy Biblioteki Polskiej POSK.

Proszę powiedzieć, na jaką publiczność głównie liczycie?
– Mam nadzieję, że będzie to atrakcja zarówno dla Polaków z kraju, jak i zagranicy. Ale też turystów odwiedzających nasze miasto. Tym bardziej, że obiekt znajduje się w porcie, gdzie przypływają największe wycieczkowce świata.

Jaki jest koszt budowy muzeum?
– 49,3 mln złotych. 24 mln pochodzą ze środków unijnych, a pozostała kwota z budżetu miasta Gdyni.

Źródło | Goniec.com 

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!