Polak nie będzie deportowany z Wysp do Polski, bo żyje nienagannie

Sąd Najwyższy w Londynie zdecydował, że 29-letni Karol C. nie będzie deportowany z Wysp do Polski. Brytyjski wymiar sprawiedliwości okazał się dla Polaka łaskawy. Dlaczego?

Brytyjski wymiar sprawiedliwości orzekł, że polski imigrant przeszedł gruntowną transformację mieszkając i pracując przez kilka lat w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciel systemu sprawiedliwości powiedział, że Polak otrzymuje drugą szansę i nie musi ponosić winy za grzechy młodości, choćby dlatego, że w Wielkiej Brytanii Polak „żyje nienagannie” i jest przykładnym obywatelem.

Karol C. od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Z Polski uciekł jako nastolatek, bowiem za kradzieże i rozbój groziło mu więzienie. Nastoletni Karol C. z Lublina trafił do aresztu i spędził w nim kilka miesięcy, ale podczas warunkowego zwolnienia zbiegł do Wielkiej Brytanii.

Wcześniej polskie władze wystosowały nakaz aresztowania (ENA) i domagały się od władz brytyjskich przekazania Karola C., który powinien w Polsce dokończyć karę więzienia. Jednakże z jakiś powodów Brytyjczykom zajęło blisko 6 lat, aby potwierdzić, że poszukiwany Karol C. przebywa w Wielkiej Brytanii. Sędzia prowadzący sprawę uznał, że opóźnienie i brak wyjaśnień tłumaczących opieszałość National Crime Agency wystarczy, aby wniosek o ekstradycję Karola C. oddalić.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że generalnie rośnie liczba Polaków wydalanych z Wielkiej Brytanii, zwłaszcza byłych więźniów. Deportowani z tej grupy twierdzą, że po referendum w sprawie Brexitu zjawisko to nasiliło się. (…) „Powody wydalenia są różne. Co do zasady Polacy jako obywatele UE mogą przebywać, pracować i studiować w Wielkiej Brytanii. Mogą jednak stracić prawo pobytu, jeśli są bezrobotni i nie szukają pracy” (…) „Jeśli chodzi jednak o byłych więźniów, często są deportowani po wyjściu z brytyjskiego więzienia (według czerwcowego raportu parlamentarnego komitetu ds. wewnętrznych w więzieniach przebywa 983 Polaków). Zdarza się też, że Brytyjczycy dokonują ekstradycji do Polski osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania” (…) „Czasem były więzień może zostać deportowany, nawet jeśli nie aresztowano go na Wyspach” (…) W szerszej perspektywie czasowej liczba wydalonych Polaków – nie tylko byłych więźniów – rzeczywiście rośnie. Według brytyjskiego rządu w 2011 r. było ich 302, w 2013 – 526, w 2015 – 951. Polacy są też częściej zawracani na granicy: odpowiednio 36, 178 i 308 razy – informowała w lipcu br. roku „Gazeta wyborcza”

Open Magazyn | za BBC i „GW”

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA