Polacy, warto walczyć o odszkodowanie – można sporo wywalczyć!

Polacy zaczęli walczyć o odszkodowania za niesprawiedliwe traktowanie w pracy. Okazuje się, że za nadgodziny, drobny wypadek czy zaniżoną pensję można wywalczyć nawet kilkanaście tysięcy funtów.

polak dostał odszkodowanie

Agata z Sosnowca w 2007 r. pracowała jako opiekunka osób starszych w Szwajcarii. Jak na polskie warunki zarabiała świetnie – ok. 12 tys. złotych. Jednak życie było bardzo drogie, a praca ciężka. 24 godziny na dobę z jedną, sześciogodzinną przerwą w tygodniu zajmowała się schorowanym starszym panem. Agencja pracy zmuszała ją jednak do podpisywania raportów, w których poświadczała, że pracuje tylko osiem godzin dziennie. Gdy w 2012 r. od podopiecznego dowiedziała się, że płaci on pośrednikowi za jej pracę o wiele więcej i powinna zarabiać co najmniej trzy razy tyle ile otrzymuje, zgłosiła się do adwokata zajmującego się prawami pracowników.

Ze strachu

Szwajcarski sąd orzekł, że należy jej się 17 tys. franków odszkodowania. Podobne sprawy już zgłosiło 6 kolejnych opiekunek. – Tak z ręką na sercu, który emigrant może powiedzieć, że nigdy nie był wykorzystywany przez pracodawcę – pyta Mariola, 46-latka, która wykonuje podobną pracę w Niemczech. Zarabia 900 euro, choć słyszała, że powinna dostawać co najmniej drugie tyle. – Problem w tym, że wielu Polaków boi się dochodzić swoich praw. Płaca, jaka by nie była, nadal jest trzy razy wyższa niż w Polsce – mówi.

Dawał z siebie wszystko

Dwa lata wcześniej 57-letni Zbigniew Teliga wywalczył 17 tys. funtów przed sądem w Irlandii Północnej. Podczas pracy w sklepie elektrycznym uszkodził rękę, co pracodawca uznał za powód do zwolnienia. – Nagłe wypowiedzenie było szokiem. W firmie dawałem z siebie wszystko – tłumaczył mediom Teliga. Sąd zasądził odszkodowanie.

Krok po kroku do sądu

Kiedy mamy prawo zgłosić wniosek o odszkodowanie? Zawsze, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a to, co zapisano w umowie, nie jest przestrzegane. Dotyczy to np. niewypłaconych nadgodzin, większej liczby obowiązków, niż przewiduje umowa, wypadków przy pracy, dyskryminacji czy mobbingu. Możemy zrezygnować z umowy i domagać się zadośćuczynienia, jako powód podając jej łamanie przez pracodawcę. Jeśli posiadamy dokumenty, świadków, nagrania z kamery w pracy, mamy duże szanse wygrać. Najszybciej sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie pracy (employment tribunal), a związki zawodowe pomogą nam przygotować wniosek.

– W Polsce do głowy by mi nie przyszło żądać odszkodowania. Wiadomo – pracodawca nie płaci, to twój problem. W Anglii to jest proste, a przy tym można zachować dotychczasowe stanowisko – mówi 42-letni Karol, budowlaniec, który wywalczył z pomocą związku zawodowego 900 funtów za niewypłacane przez trzy miesiące nadgodziny. Uczula, że w sądzie pracy można złożyć taką sprawę w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy pracodawca przestał wywiązywać się z umowy.

Nic nie jestem winien

Osoby, które pracują na czarno, są w gorszej sytuacji. Po zgłoszeniu wypadku na policję zostaną potraktowane jako przypadkowi przechodnie, którzy bez pozwolenia wałęsali się na budowie czy w hotelowej kuchni – gdy nie ma umowy, nie ma dowodu na to, że w ogóle byliśmy zatrudnieni. – Miało być pięć godzin dziennie, było 10. Szef uspokajał, że zapłaci mi stosownie do wykonanej pracy. Na koniec tygodnia mówiąc, że nic mi nie jest winien, za tydzień pracy wypłacił 100 funtów – opowiada Karolina, która pracowała w ten sposób w cateringu.

Nielegalnie się nie opłaca

Jeśli świadomie podjęliśmy pracę „na czarno”, nie mamy praktycznie żadnych praw. Jest jednak wyjątek – to sytuacja, w której podpisaliśmy umowę (koniecznie zachowajmy kopię!) i dostawaliśmy payslipy, a pracodawca zataił przed nami, że np. nie odprowadza składki na nasze ubezpieczenie zdrowotne. W zeszłym roku taką sprawę wygrali Polacy zatrudnieni na budowie we Francji. 59 osób otrzymało łącznie pół miliona euro dlatego, że szef przez kilka miesięcy zamiast rozliczyć się z urzędami, zatrzymywał pieniądze, które miały iść na składki emerytalne i zdrowotne.

Sprawiedliwość zwycięża

Coraz więcej z nas przekonuje się, że nie musimy bać się pracodawcy i powinniśmy głośno domagać się swoich praw. – Oczywiście, że jest strach. Nie znam się na prawie, nie mam pieniędzy na adwokatów, więc długo to odwlekałem. Ale chowając głowę w piasek i godząc się na coraz gorsze warunki, my emigranci tylko ściągamy na siebie kłopoty – twierdzi anonimowo Polak, który za pośrednictwem jednej z kancelarii adwokackich właśnie złożył w sądzie pozew przeciwko pracodawcy, u którego nadal pracuje.

Okazało się, że kancelaria zajmie się sprawą za darmo, wynagrodzenie pobierając dopiero z wygranej kwoty. Od roku pracuje w magazynie na południu UK. Zgodnie z umową – od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. W rzeczywistości w pracy często zostawał przez 11, a raz w miesiącu musiał przyjść w sobotę. – Adwokaci zauważyli, że w miejscu pracy są kamery, powołali na świadków klientów, przejrzeli raporty, wypełniane przez menadżerów. Dowody nieuczciwości pracodawcy są widoczne jak na dłoni – zaznacza.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.