Polacy, warto walczyć o odszkodowanie – można sporo wywalczyć!

Polacy zaczęli walczyć o odszkodowania za niesprawiedliwe traktowanie w pracy. Okazuje się, że za nadgodziny, drobny wypadek czy zaniżoną pensję można wywalczyć nawet kilkanaście tysięcy funtów.

polak dostał odszkodowanie

Agata z Sosnowca w 2007 r. pracowała jako opiekunka osób starszych w Szwajcarii. Jak na polskie warunki zarabiała świetnie – ok. 12 tys. złotych. Jednak życie było bardzo drogie, a praca ciężka. 24 godziny na dobę z jedną, sześciogodzinną przerwą w tygodniu zajmowała się schorowanym starszym panem. Agencja pracy zmuszała ją jednak do podpisywania raportów, w których poświadczała, że pracuje tylko osiem godzin dziennie. Gdy w 2012 r. od podopiecznego dowiedziała się, że płaci on pośrednikowi za jej pracę o wiele więcej i powinna zarabiać co najmniej trzy razy tyle ile otrzymuje, zgłosiła się do adwokata zajmującego się prawami pracowników.

Ze strachu

Szwajcarski sąd orzekł, że należy jej się 17 tys. franków odszkodowania. Podobne sprawy już zgłosiło 6 kolejnych opiekunek. – Tak z ręką na sercu, który emigrant może powiedzieć, że nigdy nie był wykorzystywany przez pracodawcę – pyta Mariola, 46-latka, która wykonuje podobną pracę w Niemczech. Zarabia 900 euro, choć słyszała, że powinna dostawać co najmniej drugie tyle. – Problem w tym, że wielu Polaków boi się dochodzić swoich praw. Płaca, jaka by nie była, nadal jest trzy razy wyższa niż w Polsce – mówi.

Dawał z siebie wszystko

Dwa lata wcześniej 57-letni Zbigniew Teliga wywalczył 17 tys. funtów przed sądem w Irlandii Północnej. Podczas pracy w sklepie elektrycznym uszkodził rękę, co pracodawca uznał za powód do zwolnienia. – Nagłe wypowiedzenie było szokiem. W firmie dawałem z siebie wszystko – tłumaczył mediom Teliga. Sąd zasądził odszkodowanie.

Krok po kroku do sądu

Kiedy mamy prawo zgłosić wniosek o odszkodowanie? Zawsze, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a to, co zapisano w umowie, nie jest przestrzegane. Dotyczy to np. niewypłaconych nadgodzin, większej liczby obowiązków, niż przewiduje umowa, wypadków przy pracy, dyskryminacji czy mobbingu. Możemy zrezygnować z umowy i domagać się zadośćuczynienia, jako powód podając jej łamanie przez pracodawcę. Jeśli posiadamy dokumenty, świadków, nagrania z kamery w pracy, mamy duże szanse wygrać. Najszybciej sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie pracy (employment tribunal), a związki zawodowe pomogą nam przygotować wniosek.

– W Polsce do głowy by mi nie przyszło żądać odszkodowania. Wiadomo – pracodawca nie płaci, to twój problem. W Anglii to jest proste, a przy tym można zachować dotychczasowe stanowisko – mówi 42-letni Karol, budowlaniec, który wywalczył z pomocą związku zawodowego 900 funtów za niewypłacane przez trzy miesiące nadgodziny. Uczula, że w sądzie pracy można złożyć taką sprawę w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy pracodawca przestał wywiązywać się z umowy.

Nic nie jestem winien

Osoby, które pracują na czarno, są w gorszej sytuacji. Po zgłoszeniu wypadku na policję zostaną potraktowane jako przypadkowi przechodnie, którzy bez pozwolenia wałęsali się na budowie czy w hotelowej kuchni – gdy nie ma umowy, nie ma dowodu na to, że w ogóle byliśmy zatrudnieni. – Miało być pięć godzin dziennie, było 10. Szef uspokajał, że zapłaci mi stosownie do wykonanej pracy. Na koniec tygodnia mówiąc, że nic mi nie jest winien, za tydzień pracy wypłacił 100 funtów – opowiada Karolina, która pracowała w ten sposób w cateringu.

Nielegalnie się nie opłaca

Jeśli świadomie podjęliśmy pracę „na czarno”, nie mamy praktycznie żadnych praw. Jest jednak wyjątek – to sytuacja, w której podpisaliśmy umowę (koniecznie zachowajmy kopię!) i dostawaliśmy payslipy, a pracodawca zataił przed nami, że np. nie odprowadza składki na nasze ubezpieczenie zdrowotne. W zeszłym roku taką sprawę wygrali Polacy zatrudnieni na budowie we Francji. 59 osób otrzymało łącznie pół miliona euro dlatego, że szef przez kilka miesięcy zamiast rozliczyć się z urzędami, zatrzymywał pieniądze, które miały iść na składki emerytalne i zdrowotne.

Sprawiedliwość zwycięża

Coraz więcej z nas przekonuje się, że nie musimy bać się pracodawcy i powinniśmy głośno domagać się swoich praw. – Oczywiście, że jest strach. Nie znam się na prawie, nie mam pieniędzy na adwokatów, więc długo to odwlekałem. Ale chowając głowę w piasek i godząc się na coraz gorsze warunki, my emigranci tylko ściągamy na siebie kłopoty – twierdzi anonimowo Polak, który za pośrednictwem jednej z kancelarii adwokackich właśnie złożył w sądzie pozew przeciwko pracodawcy, u którego nadal pracuje.

Okazało się, że kancelaria zajmie się sprawą za darmo, wynagrodzenie pobierając dopiero z wygranej kwoty. Od roku pracuje w magazynie na południu UK. Zgodnie z umową – od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. W rzeczywistości w pracy często zostawał przez 11, a raz w miesiącu musiał przyjść w sobotę. – Adwokaci zauważyli, że w miejscu pracy są kamery, powołali na świadków klientów, przejrzeli raporty, wypełniane przez menadżerów. Dowody nieuczciwości pracodawcy są widoczne jak na dłoni – zaznacza.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”