Polacy, warto walczyć o odszkodowanie – można sporo wywalczyć!

Polacy zaczęli walczyć o odszkodowania za niesprawiedliwe traktowanie w pracy. Okazuje się, że za nadgodziny, drobny wypadek czy zaniżoną pensję można wywalczyć nawet kilkanaście tysięcy funtów.

polak dostał odszkodowanie

Agata z Sosnowca w 2007 r. pracowała jako opiekunka osób starszych w Szwajcarii. Jak na polskie warunki zarabiała świetnie – ok. 12 tys. złotych. Jednak życie było bardzo drogie, a praca ciężka. 24 godziny na dobę z jedną, sześciogodzinną przerwą w tygodniu zajmowała się schorowanym starszym panem. Agencja pracy zmuszała ją jednak do podpisywania raportów, w których poświadczała, że pracuje tylko osiem godzin dziennie. Gdy w 2012 r. od podopiecznego dowiedziała się, że płaci on pośrednikowi za jej pracę o wiele więcej i powinna zarabiać co najmniej trzy razy tyle ile otrzymuje, zgłosiła się do adwokata zajmującego się prawami pracowników.

Ze strachu

Szwajcarski sąd orzekł, że należy jej się 17 tys. franków odszkodowania. Podobne sprawy już zgłosiło 6 kolejnych opiekunek. – Tak z ręką na sercu, który emigrant może powiedzieć, że nigdy nie był wykorzystywany przez pracodawcę – pyta Mariola, 46-latka, która wykonuje podobną pracę w Niemczech. Zarabia 900 euro, choć słyszała, że powinna dostawać co najmniej drugie tyle. – Problem w tym, że wielu Polaków boi się dochodzić swoich praw. Płaca, jaka by nie była, nadal jest trzy razy wyższa niż w Polsce – mówi.

Dawał z siebie wszystko

Dwa lata wcześniej 57-letni Zbigniew Teliga wywalczył 17 tys. funtów przed sądem w Irlandii Północnej. Podczas pracy w sklepie elektrycznym uszkodził rękę, co pracodawca uznał za powód do zwolnienia. – Nagłe wypowiedzenie było szokiem. W firmie dawałem z siebie wszystko – tłumaczył mediom Teliga. Sąd zasądził odszkodowanie.

Krok po kroku do sądu

Kiedy mamy prawo zgłosić wniosek o odszkodowanie? Zawsze, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a to, co zapisano w umowie, nie jest przestrzegane. Dotyczy to np. niewypłaconych nadgodzin, większej liczby obowiązków, niż przewiduje umowa, wypadków przy pracy, dyskryminacji czy mobbingu. Możemy zrezygnować z umowy i domagać się zadośćuczynienia, jako powód podając jej łamanie przez pracodawcę. Jeśli posiadamy dokumenty, świadków, nagrania z kamery w pracy, mamy duże szanse wygrać. Najszybciej sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie pracy (employment tribunal), a związki zawodowe pomogą nam przygotować wniosek.

– W Polsce do głowy by mi nie przyszło żądać odszkodowania. Wiadomo – pracodawca nie płaci, to twój problem. W Anglii to jest proste, a przy tym można zachować dotychczasowe stanowisko – mówi 42-letni Karol, budowlaniec, który wywalczył z pomocą związku zawodowego 900 funtów za niewypłacane przez trzy miesiące nadgodziny. Uczula, że w sądzie pracy można złożyć taką sprawę w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy pracodawca przestał wywiązywać się z umowy.

Nic nie jestem winien

Osoby, które pracują na czarno, są w gorszej sytuacji. Po zgłoszeniu wypadku na policję zostaną potraktowane jako przypadkowi przechodnie, którzy bez pozwolenia wałęsali się na budowie czy w hotelowej kuchni – gdy nie ma umowy, nie ma dowodu na to, że w ogóle byliśmy zatrudnieni. – Miało być pięć godzin dziennie, było 10. Szef uspokajał, że zapłaci mi stosownie do wykonanej pracy. Na koniec tygodnia mówiąc, że nic mi nie jest winien, za tydzień pracy wypłacił 100 funtów – opowiada Karolina, która pracowała w ten sposób w cateringu.

Nielegalnie się nie opłaca

Jeśli świadomie podjęliśmy pracę „na czarno”, nie mamy praktycznie żadnych praw. Jest jednak wyjątek – to sytuacja, w której podpisaliśmy umowę (koniecznie zachowajmy kopię!) i dostawaliśmy payslipy, a pracodawca zataił przed nami, że np. nie odprowadza składki na nasze ubezpieczenie zdrowotne. W zeszłym roku taką sprawę wygrali Polacy zatrudnieni na budowie we Francji. 59 osób otrzymało łącznie pół miliona euro dlatego, że szef przez kilka miesięcy zamiast rozliczyć się z urzędami, zatrzymywał pieniądze, które miały iść na składki emerytalne i zdrowotne.

Sprawiedliwość zwycięża

Coraz więcej z nas przekonuje się, że nie musimy bać się pracodawcy i powinniśmy głośno domagać się swoich praw. – Oczywiście, że jest strach. Nie znam się na prawie, nie mam pieniędzy na adwokatów, więc długo to odwlekałem. Ale chowając głowę w piasek i godząc się na coraz gorsze warunki, my emigranci tylko ściągamy na siebie kłopoty – twierdzi anonimowo Polak, który za pośrednictwem jednej z kancelarii adwokackich właśnie złożył w sądzie pozew przeciwko pracodawcy, u którego nadal pracuje.

Okazało się, że kancelaria zajmie się sprawą za darmo, wynagrodzenie pobierając dopiero z wygranej kwoty. Od roku pracuje w magazynie na południu UK. Zgodnie z umową – od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. W rzeczywistości w pracy często zostawał przez 11, a raz w miesiącu musiał przyjść w sobotę. – Adwokaci zauważyli, że w miejscu pracy są kamery, powołali na świadków klientów, przejrzeli raporty, wypełniane przez menadżerów. Dowody nieuczciwości pracodawcy są widoczne jak na dłoni – zaznacza.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

INFORMACJE I BIZNES

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.