Polacy, warto walczyć o odszkodowanie – można sporo wywalczyć!

Polacy zaczęli walczyć o odszkodowania za niesprawiedliwe traktowanie w pracy. Okazuje się, że za nadgodziny, drobny wypadek czy zaniżoną pensję można wywalczyć nawet kilkanaście tysięcy funtów.

polak dostał odszkodowanie

Agata z Sosnowca w 2007 r. pracowała jako opiekunka osób starszych w Szwajcarii. Jak na polskie warunki zarabiała świetnie – ok. 12 tys. złotych. Jednak życie było bardzo drogie, a praca ciężka. 24 godziny na dobę z jedną, sześciogodzinną przerwą w tygodniu zajmowała się schorowanym starszym panem. Agencja pracy zmuszała ją jednak do podpisywania raportów, w których poświadczała, że pracuje tylko osiem godzin dziennie. Gdy w 2012 r. od podopiecznego dowiedziała się, że płaci on pośrednikowi za jej pracę o wiele więcej i powinna zarabiać co najmniej trzy razy tyle ile otrzymuje, zgłosiła się do adwokata zajmującego się prawami pracowników.

Ze strachu

Szwajcarski sąd orzekł, że należy jej się 17 tys. franków odszkodowania. Podobne sprawy już zgłosiło 6 kolejnych opiekunek. – Tak z ręką na sercu, który emigrant może powiedzieć, że nigdy nie był wykorzystywany przez pracodawcę – pyta Mariola, 46-latka, która wykonuje podobną pracę w Niemczech. Zarabia 900 euro, choć słyszała, że powinna dostawać co najmniej drugie tyle. – Problem w tym, że wielu Polaków boi się dochodzić swoich praw. Płaca, jaka by nie była, nadal jest trzy razy wyższa niż w Polsce – mówi.

Dawał z siebie wszystko

Dwa lata wcześniej 57-letni Zbigniew Teliga wywalczył 17 tys. funtów przed sądem w Irlandii Północnej. Podczas pracy w sklepie elektrycznym uszkodził rękę, co pracodawca uznał za powód do zwolnienia. – Nagłe wypowiedzenie było szokiem. W firmie dawałem z siebie wszystko – tłumaczył mediom Teliga. Sąd zasądził odszkodowanie.

Krok po kroku do sądu

Kiedy mamy prawo zgłosić wniosek o odszkodowanie? Zawsze, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a to, co zapisano w umowie, nie jest przestrzegane. Dotyczy to np. niewypłaconych nadgodzin, większej liczby obowiązków, niż przewiduje umowa, wypadków przy pracy, dyskryminacji czy mobbingu. Możemy zrezygnować z umowy i domagać się zadośćuczynienia, jako powód podając jej łamanie przez pracodawcę. Jeśli posiadamy dokumenty, świadków, nagrania z kamery w pracy, mamy duże szanse wygrać. Najszybciej sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie pracy (employment tribunal), a związki zawodowe pomogą nam przygotować wniosek.

– W Polsce do głowy by mi nie przyszło żądać odszkodowania. Wiadomo – pracodawca nie płaci, to twój problem. W Anglii to jest proste, a przy tym można zachować dotychczasowe stanowisko – mówi 42-letni Karol, budowlaniec, który wywalczył z pomocą związku zawodowego 900 funtów za niewypłacane przez trzy miesiące nadgodziny. Uczula, że w sądzie pracy można złożyć taką sprawę w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy pracodawca przestał wywiązywać się z umowy.

Nic nie jestem winien

Osoby, które pracują na czarno, są w gorszej sytuacji. Po zgłoszeniu wypadku na policję zostaną potraktowane jako przypadkowi przechodnie, którzy bez pozwolenia wałęsali się na budowie czy w hotelowej kuchni – gdy nie ma umowy, nie ma dowodu na to, że w ogóle byliśmy zatrudnieni. – Miało być pięć godzin dziennie, było 10. Szef uspokajał, że zapłaci mi stosownie do wykonanej pracy. Na koniec tygodnia mówiąc, że nic mi nie jest winien, za tydzień pracy wypłacił 100 funtów – opowiada Karolina, która pracowała w ten sposób w cateringu.

Nielegalnie się nie opłaca

Jeśli świadomie podjęliśmy pracę „na czarno”, nie mamy praktycznie żadnych praw. Jest jednak wyjątek – to sytuacja, w której podpisaliśmy umowę (koniecznie zachowajmy kopię!) i dostawaliśmy payslipy, a pracodawca zataił przed nami, że np. nie odprowadza składki na nasze ubezpieczenie zdrowotne. W zeszłym roku taką sprawę wygrali Polacy zatrudnieni na budowie we Francji. 59 osób otrzymało łącznie pół miliona euro dlatego, że szef przez kilka miesięcy zamiast rozliczyć się z urzędami, zatrzymywał pieniądze, które miały iść na składki emerytalne i zdrowotne.

Sprawiedliwość zwycięża

Coraz więcej z nas przekonuje się, że nie musimy bać się pracodawcy i powinniśmy głośno domagać się swoich praw. – Oczywiście, że jest strach. Nie znam się na prawie, nie mam pieniędzy na adwokatów, więc długo to odwlekałem. Ale chowając głowę w piasek i godząc się na coraz gorsze warunki, my emigranci tylko ściągamy na siebie kłopoty – twierdzi anonimowo Polak, który za pośrednictwem jednej z kancelarii adwokackich właśnie złożył w sądzie pozew przeciwko pracodawcy, u którego nadal pracuje.

Okazało się, że kancelaria zajmie się sprawą za darmo, wynagrodzenie pobierając dopiero z wygranej kwoty. Od roku pracuje w magazynie na południu UK. Zgodnie z umową – od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. W rzeczywistości w pracy często zostawał przez 11, a raz w miesiącu musiał przyjść w sobotę. – Adwokaci zauważyli, że w miejscu pracy są kamery, powołali na świadków klientów, przejrzeli raporty, wypełniane przez menadżerów. Dowody nieuczciwości pracodawcy są widoczne jak na dłoni – zaznacza.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

Brytyjczycy są krytyczni wobec proponowanej przez premier Theresę May umowy w sprawie Brexitu i gotowi są poprzeć organizację drugiego referendum, w którym opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z dwóch opublikowanych wczoraj sondaży.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Brexit wpłynie na opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii?

Przez Brexit w Wielkiej Brytanii może zabraknąć nawet 380 tys. pracowników opieki do 2026 roku. Już teraz w branży tej jest około 90 tys. wolnych miejsc pracy.

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Pomnik ku czci Generała Stanisława Maczka odsłonięty w Edynburgu

W sobotę 3 października w Edynburgu został odsłonięty pomnik poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi - jednemu z największych polskich bohaterów wojennych. Odsłonięcia dokonali Lady Fraser z Carmyllie, wdowa po lordzie Fraserze - inicjatorze pomysłu budowy pomnika - oraz major Zbigniew Mieczkowski.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon odwiedziła Auschwitz-Birkenau

"Wróciłam z poruszającego dnia w Auschwitz-Birkenau z @HolocaustUK. Trudno ubrać w słowa, jaki to miało na mnie wpływ. Sama skala makabry i pozostałości po tylu ludzkich życiach - buty, walizki, zdjęcia - są trudne do objęcia rozumem" - napisała.

INFORMACJE I BIZNES

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

STYL I KULTURA

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.