Polacy na emigracji popełniają samobójstwa

Mateusz poszedł do parku Caversham w okolicy. Podjął już decyzję, ale tlący się w nim jeszcze instynkt przetrwania kazał mu ostatni raz zawołać o pomoc. Wyjął telefon i wykręcił numer do matki. Brak odpowiedzi.

Amerykańscy naukowcy wykazali, że średnia liczba przypadków śmierci w wyniku popełnienia samobójstwa jest o 40 proc. wyższa niż w wyniku zabójstw. Skala zjawiska zdumiewa, bo to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci na świecie, po chorobach układu krążenia, nowotworach oraz chorobach układu oddechowego. Ostatnie doniesienia z Edynburga, które dotyczą samobójstw wśród Polonii w Szkocji bardzo niepokoją. Obliczenia wskazują, że Polacy znacznie częściej niż Szkoci decydują się zakończyć swoje życie. Otóż na 100.000 Polaków aż 20 popełnia samobójstwo, kiedy dla reszty społeczeństwa ten współczynnik wynosi 14 na 100.000. Ale problem ogarnia całe Wyspy Brytyjskie, bo emigracja wciąż dla wielu oznacza wyobcowanie i samotność, a te wpędzają w depresję i skłaniają ludzi do desperackich kroków.

Klub 22: Arek i Mateusz

Według statystyk mężczyźni są dużo bardziej skuteczni od kobiet, ponieważ wybierają bardziej śmiercionośne metody. W poniedziałek albo w sobotę – w te dni tygodnia najczęściej odbierają sobie życie, bywa, że po alkoholu lub narkotykach, bo te obniżają lęk. Jak młody Arek, którego znaleziono na drzewie w parku Chorleywood Common niedaleko obwodnicy Londynu 1 grudnia 2014 roku. Arek pracował od świtu do nocy. Był zastępcą szefa kuchni w restauracji w Aylesbury. Bywało ciężko, ale dobrze płacili, a on odkładał każdy grosz, bo miał cel – budował dom w Polsce. W domu planował zamieszkać ze swoją narzeczoną. Potem kto wie: ślub, dzieci – zwyczajne marzenia młodego człowieka. Ale choć robił na dwie zmiany, pieniędzy zaczęło brakować. Inwestycja waliła się, a z nią życiowe plany. Zresztą po tym, jak się niedawno wygłupił na weselu w Polsce, sam nie był pewien czy jest po co wracać. Miał już dość dowcipów na swój temat, a teraz przecież mieliby kolejny powód do żartów. Arek zaczął pić, gdy zdał sobie sprawę, że już tego nie udźwignie. Do tego wszystkiego doszła jeszcze rocznica śmierci jego brata – smutna data w kalendarzu. W grudniowy poniedziałek zmieszał alkohol z amfetaminą i powiesił się na drzewie w parku. Miał 22 lata.

Wśród czynników ryzyka samobójstwa na pierwszym miejscu specjaliści wymieniają płeć męską, bo choć według psychiatrów więcej kobiet zapada na depresję, to jednak u mężczyzn częściej kończy się ona śmiertelnie. Na 5,5 przypadków samobójstw mężczyzn przypada jedno samobójstwo kobiety. W takich okolicznościach, gdy człowiek znajdzie się na zakręcie życia nietrudno o tragedię. Najczęściej się wieszają, jak Arek albo Mateusz spod Reading. To była wigilia 2014 roku. Kilka dni temu Mateusz wyszedł z więzienia – nic poważnego, ale  z wyrokiem ciężko będzie znaleźć pracę. Jakby tego było mało, gdy poprosił o mieszkanie socjalne, urzędnicy odesłali go z kwitkiem. W tym roku atmosfera świąteczna tylko go przygnębiała. Czuł, że traci grunt pod nogami. Nawet matka, z którą spędzał święta nie potrafiła mu pomóc. Po kolacji, gdy spała, cicho wymknął się z jej domu. Poszedł do parku Caversham w okolicy. Podjął już decyzję, ale tlący się w nim jeszcze instynkt przetrwania kazał mu ostatni raz zawołać o pomoc. Wyjął telefon i wykręcił numer do matki. Brak odpowiedzi, no tak przecież spała, gdy wychodził. Kilka godzin później przypadkowa kobieta, która wyszła na spacer z psem, znalazła Mateusza wiszącego na drzewie. Też miał 22 lata.

Klub 28: Kasia i Marcin

Czasami u osoby, u której zdiagnozowano depresję, można zauważyć jeden lub kilka z sześciu zwiastunów samobójstwa. Są to: napady paniki, ostry niepokój, zaburzenia koncentracji, bezsenność, nadużywanie alkoholu, a także anhedonia czyli utrzymujący się stan braku odczuwania przyjemności. Tak było w przypadku Kasi z zachodniego Londynu, która 14 sierpnia 2014 roku postanowiła, że umrze. W naturze 28-letniej Kasi była perfekcja. Lubiła planować, a jeszcze bardziej kiedy wszystko szło zgodnie z planem. Był czwartek, słoneczny sierpniowy poranek. Stała na stacji Slough w zachodnim Londynie. Czekała na pociąg do pracy, gdzie była menedżerem do spraw marketingu w ośrodku rekreacji i sportu. Ambitna i pracowita. Poprzeczkę stawiała sobie wysoko i dlatego nieustannie zmagała się ze stresem. Z czasem przestała dobrze sypiać, zrobiła się nerwowa. Zupełnie nie cieszyła jej myśl o wizycie rodziców ani o wycieczce do Paryża za kilka dni. Nadjeżdżał pociąg, zrobiła krok do przodu.

Kasia nie zostawiła żadnej wiadomości, nie wyjaśniła dlaczego podjęła taką decyzję. Listy samobójców wcale nie są powszechne. Tylko co trzeci pisze, często aby usprawiedliwić swój krok. Marcin zostawił. Miał 28 lat. Rok wcześniej przyjechał do Southampton, aby na nowo ułożyć sobie życie. Nie udało mu się w rodzinnym Sosnowcu. Z dziewczyną się nie dogadywali, więc się rozeszli. Zostawił tam córkę. Na początku wszystko szło dobrze. Szybko znalazł pracę. Zamieszkał z rodziną brata, a po kilku miesiącach wyprowadził się do swojego mieszkania. Ale samotność podsuwała mu złe myśli. W lutym 2015 roku brat zaniepokojony tym, że Marcin od kilku dni nie odpowiada na telefony wezwał policję. Obok ciała znaleziono wiadomość: „Nie jestem już w stanie poradzić sobie z życiem”. Powiesił się w mieszkaniu.

Klub kochających rodziców:

List zostawił po sobie także 49-letni Cezary, którego wiszące ciało znalazł 14 kwietnia 2014 roku w pobliżu Bournemouth pracownik parku miejskiego. Wyjaśnił w nim powody desperackiego kroku. Mężczyzna pochodził z Inowrocławia, tam zostawił rodzinę, gdy zdecydował się wyjechać do Wielkiej Brytanii. Kiedy w 2010 roku zmarł jeden z jego dwóch synów, Cezary obwiniał się o jego śmierć. Zaczął pić. Alkohol to potężny wróg, człowiek ma prawo z nim przegrać.

Czasem ludzi przy życiu trzyma myśl, że nie mogą zostawić swoich bliskich, że są im potrzebni. I ta myśl potrafi być bardzo silna. Natomiast w akcie desperacji to nastawienie może doprowadzić do tragedii, bo samobójcy wybierając śmierć dla siebie, decydują się zabrać ze sobą najbliższych. Chcą w ten sposób uchronić ich przed cierpieniami. Taka historia najprawdopodobniej wydarzyła się 12 października 2014 roku w Stoke-on-Trent w środkowej Anglii. Najprawdopodobniej, bo wciąż trwa śledztwo, które ma ustalić szczegóły tragedii. W niedzielny wieczór spokojną okolicą wstrząsnęło makabryczne odkrycie: matka wraz z dwiema córkami znalezione martwe w mieszkaniu kobiety. Marta oraz jej córki 5-letnia Maja i 18-miesięczna Ola zmarły od ran zadanych nożem. Wezwana na miejsce policja aresztowała ojca dziewczynek, ale następnego dnia go zwolniła, a pierwsze ustalenia funkcjonariuszy wykluczyły udział osób trzecich. Wydaje się zatem, że matka najpierw dźgnęła nożem swoje dzieci, a potem sama popełniła samobójstwo. Marta pochodziła z Przemyśla, w UK mieszkała od 2010 roku. Miła, spokojna 27-latka, która dbała o swoje córki. Często wychodziła z nimi do parku. Nikt nie spodziewał się tego dramatu.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!