Po raz pierwszy w Austrii: 60 latka urodziła bliźnięta

» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.diepresse.com

Kobieta dostała jajeczko za granicą. To, że kobiety rodzą w wieku 60 lat jest niezwykle rzadkie.

______________________________________________________________________________________________________________________

60-letnia kobieta urodziła w środę w klinice Wels-Grieskirchen bliźnięta. Na pytanie, jak doszło do ciąży szef wydziału położniczego Klaus Reisenberger odpowiedział ogólnie: jajeczko zostało podarowane za granicą.

W zatwierdzonych w styczniu zmianach do ustawy o medycynie reprodukcyjnej dozwolone zostało w Austrii prawo do darowizny komórek rozrodczych. 60-lata musiała jednak wykonać całą procedurę za granicą, ponieważ ustawa ustala maksymalny wiek na 45 lat dla biorcy.

Wiekowa granica z ustawy pokrywa się z granicą naturalnej płodności twierdzi Reisenberger. Czy sztuczne zapłodnienie dla starszych kobiet „medycznie ma sens, jest ciekawym pytaniem.” Ciąża u 60-latek ma skłonności do powikłań, nawet jeśli wszystko poszło dobrze w opisanym przypadku. Z etycznego punktu widzenia pozostaje wiele miejsca na dyskusję. Jedno jest natomiast pewne jeśli nie dokonano by darowizny komórek jajowych dzieci nie przyszły by teraz na świat.

To, że kobiety w wieku 60 lat zostają matkami jest niezwykle rzadkie. Według statystyk w Austrii od roku 1970 zanotowano tylko dwa takie przypadki. Przypadek urodzenia bliźniąt jest zatem szczególnie wyjątkowy. Liczba kobiet od 50 do 59 lat, które wciąż mają dzieci jednak wyraźnie rośnie: w 1970 roku były dwa takie przypadki, w 2010 jedenaście, a 2013 już 23.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

Sharing is caring!