Po piwku

Wieść gminna niesie, że kilka miesięcy temu „wpadli” główni „biznesmeni” handlujący kontrabandą piwną i z dnia na dzień urwały się stałe dostawy taniego piwa.

Smakosze pewnie już zauważyli. Tak. Piwo na Wyspach – przynajmniej w Londynie – wyraźnie podrożało. Generalnie podrożało. Ale polskie podrożało szczególnie.

W pewnym momencie w niektórych polskich sklepach dało się zauważyć, że półki z polskim piwem pustoszeją. O ile w większych polskich sieciach handlowych były w miarę regularnie zapełniane, to w mniejszych sklepach lodówki z piwem świeciły pustkami.

W lokalnych „off licence” natomiast pojawiły się informacje o tym, że popularne „promocje” na polskie piwa już nie obowiązują. Jednym słowem nie kupisz już sześciu piw za pięć funtów.

Z jednej strony za podwyżki na przełomie marca i kwietnia odpowiedzialne były podwyżki akcyzy, z drugiej „uszczelnienie” granic celnych Zjednoczonego Królestwa.

W tej opowieści nikt nie chce się wypowiadać oficjalnie.

DOBRE ZŁEGO POCZĄTKI

Po 2004 roku, kiedy z Polski do UK ruszyła nowa fala emigracji obrotni rodacy zaczęli zakładać jeden po drugim sklepy spożywcze z polskimi produktami. Oczywiście, co bardziej obrotni tubylcy też zaczęli wprowadzać polskie produkty do typowych „off licence”. Interes szedł coraz lepiej i na nim została zbudowana niejedna fortuna.

Nie ma co ukrywać, że jednym z najlepiej sprzedających się produktów były te z branży alkoholowej. Wszak Polak nie wylewa za kołnierz. Podobno też za kołnierz nie wylewają Irlandczycy, ale to historia na inny artykuł.

Dziwnie się okazało – szczególnie przed rokiem 2010 – że w sklepach nienależących do naszych rodaków polskie piwo było stanowczo tańsze. Sześć piw za pięć funtów! Któż teraz nie marzy o takiej „promocji”. Zresztą słowo „promocja” weszło do słownika Polaków zamieszkujących Wyspy, jako określenie poziomu alkoholizowania się w weekend przy grillu. „Wypiłem dwie promocje” – to jedna z wersji używanych przez tych lepszych zawodników. Sugerowało również adwersarzowi jak wielki kac właśnie męczy wypowiadającego te słowa. Dwanaście piw to wszak nie przelewki.

Ciekawostką było też to, że mimo upływu lat i praktycznie corocznych podwyżek akcyzy, polskie piwo przez lata podrożało stosunkowo niewiele, jeśli w ogóle. Wtedy, kiedy w angielskich pubach dało się odczuć kryzys i wzrost akcyzy, cena polskiego piwa właściwie nie drgnęła.

Kto się właściwie zastanawiał, dlaczego tak jest? Niewielu. Zresztą dobrym wytłumaczeniem było to, że piwo sprowadzane jest z Polski, a tam jest taniej. I właściwie coś w tym było, jednak, żeby było aż tak tanie?

PIWNA KALKULACJA

Na cenę piwa składa się wiele czynników, a głównym z nich jest akcyza. Drugim równie ważnym jest marża detaliczna. Jeśli ilości sprowadzanego piwa są ogromne – a umówmy się, że w tym przypadku są – hurtownicy dają na nie dosyć spore upusty. Czasem nawet można dogadać się bezpośrednio z producentem. Wtedy cena zakupu w Polsce jest jeszcze niższa. Jest na czym ugrać, żeby i zarobić, i żeby klient był zadowolony.

Taka polityka pozwalała też na taką kalkulację ceny, że nawet drobne podwyżki angielskiej akcyzy tak bardzo nie dawały się we znaki.

W pewnym momencie jednak mniejsze polskie sklepy zaczęły mieć kłopoty w zaopatrzeniu piwnym. W niektórych miejscach można było usłyszeć, że jeśli piwo znowu miałoby wylądować na półkach, musiałoby kosztować około £2.50 za butelkę. Czyli £5 za dwa. Jak to się stało, że kiedyś za tę cenę można było kupić trzy razy więcej?

Detaliści zaczęli zwalać wszystko na podwyżkę akcyzy. Jednak, w jaki sposób musiałaby zwiększyć się akcyza, żeby piwo podrożało o 150 proc. w detalu?

Sprawdzając na stronach rządowych, okazuje się, że podwyżka realnie sięgała maksymalnie 30 pensów na butelce. Wszystko zależy jeszcze od procentu alkoholu w piwie. Okazuje się też, że podwyżki akcyzy praktycznie pozostawały na tym samym poziomie od 2012 roku i wynosiły około 42 pensów za piwo do 4 proc. alkoholu w pincie.

To cały czas nie tłumaczy, dlaczego piwo podrożało tak bardzo. W jednym ze sklepów, w którym cena podskoczyła nieznacznie, wyrwało się sprzedawcy, że ma jeszcze dojścia do zapasów taniego piwa.

PIWO NA TIRACH

Jaka jest procedura sprowadzania piwa spoza granic Wielkiej Brytanii? Dużo by pisać. Najważniejsze dla przewoźnika to opłacić akcyzę za przewożony towar. I tak każdy samochód, w którym znajdowało się piwo, przy wjeździe do UK musiał mieć odpowiednie dokumenty. Okazywało się, że służby celne wykonywały dość pobieżne kontrole takich samochodów i często nawet nie zaglądały na „pakę”, żeby sprawdzić stan faktyczny.

To jest dosyć liche uchybienie, bo niektóre samochody jeżdżą przecież zaplombowane ze składów celnych. Większym uchybieniem celników, a radością dla niektórych przewoźników był fakt, że na granicy nie kontrolowano, nie rejestrowano i nie zabierano dokumentów potwierdzających opłatę. Powodowało to, że sporo samochodów wjeżdżało właściwie bez płacenia podatków, a jeden dokument prawdopodobnie był używany wielokrotnie. Jakie są oszczędności z tego tytułu? Nikt nie jest w stanie tego wyliczyć dokładnie, ale w ciągu kilku lat sumy idą w setkach tysięcy funtów.

W pewnym momencie, kiedy służbom brytyjskim zaczęło bardziej zależeć na kontroli granic i bezpośrednim wpływom do budżetu, wzmożono kontrole. Wieść gminna niesie, że kilka miesięcy temu „wpadli” główni „biznesmeni” handlujący kontrabandą piwną i z dnia na dzień urwały się stałe dostawy taniego piwa.

Kolejna wersja mówi o tym, że kontrole są na tyle skuteczne, że część dostaw została zarekwirowana albo przewoźnicy widząc, co się dzieje zawracali swoje transporty.

Tak czy owak, wahania w cenie polskiego piwa są spore i potrafią zmieniać się z tygodnia na tydzień.

Oficjalnie nikt nic nie powie i nikt nic nie przyzna. Nieoficjalnie, gdzieś przy grillu, przy piwie za dwa pięćdziesiąt, będziemy wspominać jak to drzewiej bywało: i piwo tańsze było i człowiek jakby młodszy też ździebko.

Źródło | Piotr Dobroniak

ZABEZPIECZ TO CO NAJWAŻNIEJSZE
UBEZPIECZENIA

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,

Więcej na temat zabezpieczeń czytaj tutaj!

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie TRUST

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

GOOD

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

NAJLEPSZE UBEZPIECZENIA W WIELKIEJ BRYTANII.

Choroba nie wybiera. Bądź mądry przed szkodą i zabezpiecz to co najcenniejsze!

Darmowa konsultacja! Wszystko w języku polskim! Sprawdź! Odpowiadamy natychmiast!

5 + 2 = ?

GOOD | DOBRE BIURO

» Rezydentura i obywatelstwo; » Benefity i wypełnianie dokumentów; » Odzyskanie depozytu; » Wypadki drogowe i w pracy; » Prawnicy i najwyższe odszkodowania; » Car insurance; » Leasing; » Kredyty Hipoteczne; » Ubezpieczenia dochodu, zdrowia i życia.

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!