Plotkowanie w miejscu pracy

Według badań agencji rekrutacyjnej Accountemps aż 23% pracodawców przyznaje, że irytuje ich plotkowanie w miejscu pracy. Zdarza się, że przez pomówienia pracownicy chcą zdyskredytować kolegów.

Po pierwsze niszczy to komunikacje w grupie i atmosferę, po drugie zabiera czas pracy, a tym samym zmniejsza produktywność pracowników. Dlatego pracodawcy powinni walczyć z plotkami w miejscu pracy, aby ich firma była przyjaznym miejscem dla każdego pracownika.

A z kolei z badań Sedlak&Sedlak wynika, że 34% pracowników marnuje czas przeznaczony na pracę plotkując. Pracownicy plotkują nie tylko na temat innych osób, ale także sytuacji w firmie. Już taka nasza ludzka natura – chcemy wiedzieć co się wokół nas dzieje. Jeśli nie mamy jakiejś informacji to dopowiadamy ją sobie, walcząc w ten sposób z niepokojem dotyczącym naszej przyszłości. Czasem plotkujemy dla rozrywki, szukając po prostu sensacji. Rozsiewamy pogłoski głównie o awansie czy podwyżce innych pracowników, zwolnieniu się jakiegoś stanowiska czy zachowaniu współpracowników podczas imprezy firmowej.

Czy da się wyeliminować plotki w miejscu pracy?

Najbardziej znanym przykładem osoby, która odważyła się walczyć z plotkami w miejscu pracy jest Sam Champan – menadżer w amerykańskiej firmie związanej z PR –  jego historia opisana w książce “Drogowskazy dla duszy” pokazuje nie tylko, jak walczyć z plotkami w miejscu pracy, ale także jakie korzyści to przynosi. Sam Champan posunął się do radykalnego rozwiązania – zabronił plotek w miejscu pracy, a osoby, które nie dostosowały się do polecenia – zostały zwolnione. Ale zgodnie ze słowami “bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie” (Gandhi) – metamorfozę zaczął od siebie. Jeśli zdarzyło mu się powiedzieć coś negatywnego o swoich pracownikach osobom trzecim, informował ich o tym, tłumacząc im, co nie odpowiada mu np. w ich podejściu do pracy.

Ale czy zwalnianie pracowników za plotkowanie jest jedynym rozwiązaniem?

Oczywiście są inne metody. Prawdopodobnie nie uda się zupełnie ich wyeliminować, ale jest duża szansa na ich minimalizację, a co za tym idzie – zbudować większe zaufanie w swoim zespole. Po pierwsze warto zaznaczyć, że plotki nie są akceptowane w miejscu pracy – nieważne czy dotyczą sytuacji w firmie czy życia prywatnego. Należy zwrócić uwagę, że firma nie jest miejscem do przeprowadzania rozmów dotyczących życia osobistego. Warto sprawdzić, czy kłamliwa pogłoska dotycząca działalności firmy nie jest spowodowana chęcią działania na szkodę firmy.

Jak walczyć z plotkami w firmie? Porady dla pracodawcy

 1.Dobrze poinformowany pracownik – kiedy pracownicy wiedzą, co się dzieje w firmie, nie muszą się domyślać. Dobrym rozwiązaniem jest np. platforma informacyjna wewnątrz firmy czy system Intranet.

2.Bądź otwarty i szczery – jeśli z jakiegoś powodu nie możesz udzielić informacji pracownikom, poinformuj ich o tym. Obiecaj, że udzielisz informacji, gdy otrzymasz więcej szczegółów. I dotrzymaj słowa!

 3.Zachęcaj do współpracy, nie rywalizacji – może i rywalizacja mobilizuje pracowników do większej efektywności i kreatywności, ale badania dowodzą, że jeszcze bardziej wzrastają te kompetencje, kiedy współpracują. Mogą liczyć na swoje wzajemne doświadczenie i pomoc, co buduje dobrą atmosferę w miejscu pracy.

 4.Zapobiegaj im – Alex Saez z Demand Media podaje jeszcze jedno rozwiązanie problemu. Uważa, że to sami rekruterzy powinni sprawdzać czy potencjalny pracownik ma problem z plotkowaniem. Jak to zrobić? Zapytać, jak radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów, komunikacją i plotkami w miejscu pracy. Ważne jest też sprawdzenie referencji,  aby upewnić się, że potencjalny pracownik jest profesjonalny i dojrzały.

 5.Więcej zadań – z kolei J. Mariah Brown proponuje dać pracownikom więcej zadań do wykonania. To ryzykowne posunięcie, ale może warto się zastanowić czy plotkowanie w firmie nie wynika z tego, że pracownicy są znudzeni? Nie chodzi przecież o to, by dawać dodatkową pracę, której pracownicy nie będą w stanie wykonać, ale zadbać o to, żeby ich obowiązki dawały im satysfakcję i wypełniały czas w odpowiedni sposób.

Jak walczyć z plotkami? Porady dla wszystkich

 1.Bądź asertywny – warto odważnie mówić, że nie jesteśmy zainteresowani plotkowaniem. Stanowcza, ale kulturalna  odmowa jest jasnym sygnałem, że nie robią na nas wrażenia tanie sensacje.

 2.Zmień temat – jeśli ktoś zaczyna w naszej obecności rozsiewać plotki, możemy spróbować zmienić temat rozmowy. To zazwyczaj skuteczna strategia, pozwala podtrzymać rozmowę bez konieczności wchodzenia na grząski grunt.

 3.Ignoruj – być może zostaniesz przez to nielubiany i uznany za niechętnego do rozmów, ale przynajmniej będziesz czuć się komfortowo, że nie dałeś się wciągnąć w plotkowanie. Z drugiej strony jeśli dochodzi do oczerniania innych warto zwrócić uwagę. W takim przypadku milczenie jest przyzwoleniem na obgadywanie.

Źródło | Twój sukces

Twoj Sukces_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

INFORMACJE I BIZNES

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.