Płoną schroniska – w Niemczech pogoda dla azylantów coraz gorsza

Coraz więcej Niemców, szczególnie w landach wschodnich demonstruje swoją niechęć do uchodźców nie tylko poprzez demonstracje uliczne – w tym roku spłonęło już 11 schronisk dla cudzoziemców – ostatnie podpalono w poniedziałek w płd. Niemczech, w tym samym czasie próbowano podpalić kolejne w mieście Heidenau w Saksonii

Napływ uchodźców do Niemiec budzi coraz większą irytację tamtejszego społeczeństwa i coraz częściej irytacja ta, wyrażana jest z użyciem przemocy– dochodzi do częstszych, niż kiedykolwiek w powojennych Niemczech – ataków na cudzoziemców, demonstracje uliczne mają charakter coraz bardziej agresywny, dochodzi również do podpaleń ośrodków, w których władze landów umieszczają pretendentów do azylu.

Od kwietnia br. podpalono 11 ośrodków, zanotowano również prawie 200 prób, które udaremniła policją bądź antyfaszyści. W poniedziałek w miejscowości Weissach -im -Tal w Badenii-Witembergii podpalono nowy hostel, który przeznaczono na ośrodek dla uchodźców. Skutecznie. Próbę podpalenia schroniska udaremniono w Heidenau, niewielkim miasteczku położonym niedaleko granicy czeskiej, w którym jeszcze do poniedziałku trwały rozpoczęte w piątek starcia pomiędzy antyfaszystami i ultraprawicowymi organizacjami.

„(…) przeciętny Niemiec widzi, że jeśli tylko gdzieś tworzy się jakaś etniczna, bądź wyznaniowe enklawa, to zaczyna się kierować własnymi prawami, rośnie przestępczość, zaczyna się nadużywanie systemu pomocy społecznej, obniża się poziom edukacji itp.”

-Niemcy w całej swojej powojennej historii zawsze były przychylne imigrantom. Nie mówię o tzw.
gastarbeiterach, bo to zupełnie inna historia. Mam na myśli uchodźców politycznych oraz ludzi uciekających ze swoich krajów przed głodem. Jednak obecny exodus osiągnął rozmiary od dawna nie notowane, więc negatywny stosunek do imigracji, szczególnie tej z biednych rejonów świata, przestał być domeną organizacji narodowych czy neonazistowskich.
– mówi Ronald Weitzel, młody politolog z Drezna doktoryzują cy się w London University College.

– Niechęć do cudzoziemców nasila się przede wszystkim we wschodnich Niemczech, szczególnie na prowincji, choć również i dużych miastach, gdzie przyjmuje postać-niekiedy- bardzo – agresywną.Pochodzę z Drezna, więc wiem co myśli przeciętny mieszkaniec wschodnich Niemiec mniej oswojony z cudzoziemcami niż mieszkaniec zachodniej części kraju. Niemiec ze wschodnioniemieckiej prowincji obawia się, że wskutek napływu imigrantów, obniży się poziom jego życia, obawia się również wzrostu przestępczości, aż wreszcie dominacji kulturowej, dezorganizacji itp. Z jednej strony władze państwa robią wszystko, by zwalczać stereotypy na temat cudzoziemców, ale z drugiej strony przeciętny Niemiec widzi, że jeśli tylko gdzieś tworzy się jakas etniczna, bądź wyznaniowe enklawa, to zaczyna się kierować własnymi prawami, rośnie przestępczość, zaczyna się nadużywanie systemu pomocy społecznej, obniża się poziom edukacji itp. O tym się głośno nie mówi, bo Niemcy nadal są na cenzurowanym z powodu hańby jaką się okryły w czasach III Rzeszy, ale przeciętny Niemiec ma oczy i widzi, że z ław parlamentarnych, czy rządowych foteli optyka jest inna.

Kiedy rozmawialiśmy z Ronaldem, w tym czasie w Nauen, w Brandenburgii, podpalano kolejne lokum dla azylantów – halę sportową zaadaptowaną na ośrodek. Spłonęło doszczętnie. To już dwunasta udana próba. Weitzel obawia się, że na tym się nie skończy.

Boi się, że jeśli rząd nie wyśle jakichś przekonywujących sygnałów w stronę obywateli, że zamierza skutecznie rozwiązywać problemy z uchodźcami, nie zacznie coś z tym robić, to będziemy świadkami znacznie gorszych wydarzeń, ponieważ sprawy te może przejąć ulica na skalę znacznie większą niż obecnie.

Według prognoz, Niemcy do końca tego roku przyjmą około 800 tys. uchodźców czyli cztery razy więcej niż w roku ubiegłym. Spora część z nich zostanie w Niemczech, które zapewnią im mieszkania i zasiłki, część z nich może nawet pójdzie do pracy, ale zanim tak się stanie, będą musieli nauczyć języka i wziąć udział w kursach mających pomóc w uzyskaniu kwalifikacji. Z drugiej strony, ci co mieszkają na co dzień w Niemczech, nie dotyczy to rodzin wielodzietnych – zasiłki, które otrzymają, pozwolą żyć godnie przez wiele bez pracy – dzieci, gdy dorosną, pójdą tą samą drogą.

Na razie rząd federalny pod przywództwem Angeli Merkel nie ma dobrego pomysłu na rozwiązanie nabrzmiałych problemów z uchodźcami. O pewnego czasu rozważa się wystąpienie ze strefy Schengen, co oznaczałoby wprowadzenie kontroli na granicach, pierwsze placówki miałby zostać reaktywowane na granicy z Czechami. Ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w skuteczność takiego rozwiązania – jeśli nie da się przejść przez przejście graniczne, to przechodzi się obok przejścia.

Janusz Młynarski
Fot: za www.telegraph.co.uk

polish_review_100

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!