Plastikowa pięciofuntówka weszła do obiegu!

Jako pierwsi, z bankomatów ATM, nową pięciofuntówkę mogli otrzymać mieszkańcy Londynu, Manchesteru, Birmingham, Leeds, Hull i Cardiff. Niestety zaledwie 7% bankomatów ma możliwość wydawania pięciofuntowych nominałów.

Nowy banknot dostępny będzie na razie tylko dla tych, którzy albo wypłacą pieniądze z bankomatów albo też udadzą się do banku aby pobrać pieniądze z konta. Bankowcy zakładają, że w ciągu tygodnia we wszystkich placówkach bankowych będą dostępne nowe pieniądze.

Mimo, że w Anglii i Walii plastikowe pieniądze są nowością to w Szkocji są one już dostępne w ograniczonym zakresie od marca 2015 roku.

Szef Banku Anglii przy okazji wprowadzania nowej pięciofuntówki stwierdził, że wyprodukowane z plastiku pieniądze będą nie tylko bardziej wytrzymalsze ale także trudniejsze do podrobienia oraz zdecydowanie bardziej odporne za wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

W przyszłym roku do obiegu trafi nowy, plastikowy banknot o nominale 10 funtów, na którym znajdzie się wizerunek Jane Austen. W 2020 w naszych portfelach pojawią się plastikowe banknoty o nominale dwudziestu funtów, przedstawiające znakomitego angielskiego malarza Turnera.

Wprowadzenie plastikowych pieniędzy oznacza początek końca 320 letniej historii papierowych banknotów w Zjednoczonym Królestwie, które wprowadzono w Anglii w 1694 roku kiedy to Wilhelm III szukał sposobów sfinansowania wojny z Francją, zgodził się na utworzenie Banku Anglii, który zaczął wydawać kwity depozytariuszom. Obecnie do ich produkcji używa się specjalistycznego papieru trudnego do zdarcia, którego składnikami są włókna bawełniane i lniane.

Wielka Brytania nie będzie jednak pierwszy krajem, w którym obywatele posługiwać się będą plastikowymi pieniędzmi. Dwa lata temu obecny prezes Bank of England wprowadził w Kanadzie, z której pochodzi, polimerowe banknoty. Jak się przypuszcza to właśnie jego doświadczenia z wprowadzaniem plastikowych pieniędzy w Kanadzie pomogły mu przeforsować obecnie ogłoszoną zmianę.

Nie bez znaczenia w obecnej sytuacji gospodarczej jest także i to, że produkcja nowych banknotów jest tańsza niż produkcja ich papierowych poprzedników. Bo może zaoszczędzić nawet do 100 milionów funtów z tytułu wprowadzenia nowych banknotów.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!