Plan (prawie) doskonały

W środku nocy Rafała obudził telefon. Wyłączył budzik i spojrzał na leżącą obok Catherine. Znali się od ponad dwóch lat. Na początku roku kupili mieszkanie i wspólnie je teraz dzielili. Dla niej on był miłością życia, ona dla niego jedynie częścią planu. Bezszelestnie chwycił poduszkę i z całych sił przycisnął ją do twarzy dziewczyny. Po chwili było po wszystkim.

W plan poza Rafałem N. wtajemniczeni byli: Anna L., była dziewczyna N., a jak się niedługo okaże także kochanka oraz jej wuj Tadeusz D. Swój romans Rafał i Anna byli zmuszeni trzymać w tajemnicy, po tym jak Catherine nakryła niewiernego chłopaka w łóżku Anny. Zakochana uwierzyła, że N. został do łóżka zaciągnięty i że wszystko to wina podłej kochanki. Od tamtego czasu w ich życiu zmieniły się dwie rzeczy: po pierwsze kochankowie spotykali się w sekrecie, a po drugie podczas tych spotkań zaczęli obmyślać plan jak pozbyć się dziewczyny Rafała, a przy okazji na tym zarobić.

Dwie kobiety Rafała

Rafał przyjechał do Wielkiej Brytanii w 2008 roku, aby zacząć nowe życie z Anną. Poznali się przez internet. Byłoby pewnym uproszczeniem stwierdzenie, że Anna owinęła sobie Rafała wokół palca, choć od początku miała na niego duży wpływ, a Rafał był jej uległy. Dla niej zostawił żonę i syna. Ich rozstanie przebiegło na tyle burzliwie, że jeszcze przed wyjazdem mąż został skazany za napaść na żonę. Poza rodziną mężczyzna w Polsce zostawił też długi.

N. to dość przystojny blondyn o niebieskich oczach i smukłej twarzy. Włosy po bokach przystrzyżone, jasna cera. Zwykłego wzrostu oraz budowy. Z kolei Anna to nieco pucołowata niewysoka kobieta o farbowanych na blond włosach. Z urody ani brzydka, ani ładna. Na nosie okulary, na ramieniu tatuaż. Podobnie jak Rafał. Mężczyzna poza ramieniem, na plecach i lewym barku ma jeszcze wytatuowanego olbrzymiego smoka. Oboje po trzydziestce. Zdarzało się, że Anna była bardzo zazdrosna o Rafała. Ich miłość przechodziła wzloty i upadki, aż w końcu zaprowadziła ich do więzienia.

Latem 2010 roku w fabryce w niewielkim mieście Chard w południowo-zachodniej Anglii, gdzie produkowane są odkurzacze „Henry”, Rafał poznał Catherine. W zakładzie pracowała cała rodzina dziewczyny, a po skończeniu studiów i ona uzyskała tam zatrudnienie. Rafał przychodził tam do pracy na poranną zmianę. Niedługo potem zakochali się w sobie. Brytyjka miała 23 lata, nieco nadwagi, długie ciemne włosy oraz okrągłą twarz. Rodzice dziewczyny zaakceptowali związek ze starszym mężczyzną, o którego przeszłości oraz podwójnym życiu nie mieli pojęcia i po jakimś czasie Rafał stał się częścią rodziny. Od tego czasu Polak spotykał się z obiema kobietami. Na początku 2012 roku zakochana para zamieszkała we wspólnym mieszkaniu, które warte było 137.000 funtów.

Trzeci do spółki

Plan był prosty: wraz ze śmiercią Catherine mieszkanie stałoby się wyłączną własnością Rafała. Jemu też przypadłyby pieniądze z polisy na życie dziewczyny, która opiewała na 123.000 funtów. Problem polegał na tym, aby podejrzenie rzucić na kogoś innego. Tym zajęła się Anna. Na kilka miesięcy przed dokonaniem zbrodni założyła fałszywy profil na jednym z portali dla dorosłych oraz zamieściła tam zdjęcia Catherine. Co jakiś czas na telefon dziewczyny przychodziły sms-y od tajemniczego mężczyzny. Wszystko po to, aby sprawić wrażenie, że dziewczyna miała kochanka, który po doznaniu zawodu miłosnego postanowił ją zamordować. Na krótko przed śmiercią przyszła wiadomość o treści: „Skoro ja nie mogę Cię mieć, nikt nie może”, co miało podsunąć policji fałszywy motyw zabójstwa.

Do sprawnej realizacji morderczego przedsięwzięcia potrzebna była jeszcze jedna osoba. Chodziło o to, aby Rafał pozostał poza podejrzeniem. Dlatego do morderstwa miało dojść, gdy mężczyzna był w pracy. Do pomocy zatem Anna zdołała nakłonić swojego wuja, 38-letniego Tadeusza D. Na zdjęciach z kamer jednej ze stacji benzynowej widać, jak oboje kupują benzynę potrzebną do podpalenia samochodu Catherine. Wszystko szło zgodnie z planem.

Alibi

Nad ranem, w środę 12 września 2012 roku, Anna i Tadeusz są w drodze do mieszkania Rafała. On w tym czasie z zimną krwią morduje swoją dziewczynę. Używa poduszki, aby niepokojących dźwięków nie usłyszeli sąsiedzi – ściany w ich mieszkaniu są wyjątkowo cienkie. Pod osłoną nocy trójka Polaków pakuje ciało dziewczyny do samochodu. Z telefonu zamordowanej wysyłają jeszcze wiadomość do tajemniczego kochanka, która sugeruje, że Catherine jest w drodze na spotkanie z nim. Sprzed domu znika samochód dziewczyny. Rafał wraca do mieszkania, aby zatrzeć ślady. Czyści między innymi poszewkę poduszki, którą udusił swoją dziewczynę. Potem wychodzi do pracy. O 5:39 pojawia się w fabryce.

W międzyczasie Anna i jej wuj parkują czerwonego forda (z ciałem Catherine na siedzeniu kierowcy) przy mało uczęszczanej drodze. W okolicy zaledwie kilka domów. Polewają samochód benzyną i podpalają 20 minut po tym, jak Rafał zaczął pracę. Mieszkańcy szybko dostrzegają pożar. O 6:30 ktoś powiadamia policję.

Tymczasem rodzina dziewczyny zaczyna się niepokoić, bo ta nie pojawia się w pracy, a jej telefon milczy. Leanne, jej siostra jedzie do mieszkania sprawdzić czy ta wciąż tam jest. Niebawem dołączają do niej rodzice i Rafał. Ani śladu dziewczyny. Dzwonią na policję. Kilka godzin później funkcjonariusze zjawiają się w mieszkaniu. Samochód w płomieniach należał do Catherine. Rodzina jest w szoku. Jeszcze tego samego dnia policja aresztuje Rafała. Ale plan trójki Polaków zaczyna działać. Rafał wychodzi – ma alibi i brak dowodów na jego udział w morderstwie.

List od zabójcy

Trójce udało się zwodzić policję zaledwie przez kilka dni. Plan, który obmyślili miał słabe punkty. Sekcja zwłok bowiem ujawniła, że dziewczyna nie zmarła w pożarze samochodu, tylko nieco wcześniej. Poza tym specjaliści znaleźli szczątki pidżamy na jej zwęglonym ciele, a to mogło oznaczać, że kobietę zamordowano w domu. Detektywi, którzy z początku badali poszlakę związaną z tajemniczym kochankiem, szybko odkryli, kto tak naprawdę wysyłał namiętne wiadomości. W nocy na dwa dni przed zabójstwem Anna użyła tego samego numeru, aby skontaktować się z N. Ten błąd kosztował ich dożywocie. Wkrótce związek Polaków wyszedł na jaw i oboje trafili do aresztu. Niebawem dołączył do nich Tadeusz D.

Żadne z nich nie przyznało się do winy, ale kolejne etapy śledztwa dostarczyły nowych dowodów. Nagrania CCTV, świadkowie, śledczy dotarli także do komputera Anny L., którego na kilka dni przed zabójstwem użyła, aby przetłumaczyć z polskiego na angielski wiadomość od tajemniczego kochanka. W połowie kwietnia 2013 roku przed sądem w Bristolu rozpoczął się proces. Dwa tygodnie wcześniej Anna popełniła kolejny błąd.

Rozumiejąc, że sprawy nie idą najlepiej, postanowiła napisać list, w którym podała się za wynajętego przez Rafała N. zabójcę. List miał oczyścić z zarzutu ją oraz jej wuja. Tymczasem tylko ich pogrążył, ponieważ znajoma spod celi, która akurat wychodziła z aresztu, z przekazanym listem poszła prosto na policję. Trójka Polaków do końca utrzymywała, że są niewinni. Rafał płakał na procesie. Mimo to, 7 czerwca sąd uznał ich winnych morderstwa i kilka dni później skazał na dożywocie, z minimalną karą 32 lat.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!