Pierwszy lot największego w Wielkiej Brytanii i na świecie sterowca odwołany

Największy sterowiec na świecie Airlander 10 nie odbył swojego pierwszego, oficjalnego lotu. Brytyjscy inżynierowie odwołali go z powodów technicznych tuż przed startem – informuje BBC.

Airlander 10, czyli pół samolot, pół statek powietrzny, miał wyruszyć z lotniska Cardington w Bedfordshire w niedzielę. Jak poinformował przedstawiciel firmy Hybrid Air Vehicles, która jest producentem sterowca, lot wstrzymano ze względu na „techniczny problem”. Nie podano do wiadomości jednak kiedy odbędzie się druga próba.

Maszyna ma 92 metry długości i jest o 15 metrów dłuższa od największego na świecie pasażerskiego samolotu. Budowniczowie zapewniają, że Airlander 10 jest w stanie utrzymać się w powietrzu nawet przez dwa tygodnie. Sterowiec ma poruszać się 150 km na godzinę, zużywając pięć razy mniej paliwa na kilometr niż inne samoloty o podobnej możliwości przewozu. Mieści się tam 48 osób lub 10 ton ładunku.

Początkowo maszyna miała mieć zastosowanie w Afganistanie do zadań zwiadowczych prowadzonych przez amerykańską armię. Projekt, zgodnie z którym przewidywano wykorzystanie w wojsku sterowców został jednak anulowany w 2013 roku. Mimo to Wielka Brytania kontynuowała pracę nad maszyną.

(ml) / Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!