Pierwsze marketingowe reakcje na Brexit

W Real Time Marketingu liczy się pomysłowa reakcja na nieoczekiwane zdarzenia. Wykreowane akcje niekiedy wzruszają, innym razem bawią, a jeszcze kolejnym – angażują. Zawsze wspólnym celem jest wywołanie zainteresowania ze strony odbiorców, od których zależy viralowy sukces inicjatywy. Dziś takim marketingowym polem do popisu staje się Brexit.

Nie dziwi rosnące zainteresowanie internetu Brexitem, wydarzeniem nieschodzącym z pierwszych stron polskich i zagranicznych gazet oraz portali. Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to historyczne wydarzenie, budzące radość głosujących „ZA”, jak i strach oraz niepewność tych, którzy byli przeciw podjętej decyzji. Trudne do przewidzenia konsekwencje czekają całą Europę, w tym także 850 tys. mieszkających na Wyspach Polaków.

Brexit w internecie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudziło i długo jeszcze będzie budzić ogromne emocje, których ujście już teraz można znaleźć w internecie. Dziś, wpisując w wyszukiwarkę hasło „Brexit” pojawia się ok. 115 000 000 wyników. To zarówno artykuły relacjonujące wydarzenie, jak i memy, których autorzy z rozbawieniem komentują całą sytuację.

W pierwszych wynikach wyszukiwania hasła „Brexit” znajduje się także, jak do tej pory pierwsza i jedyna, reakcja polskich marketingowców na decyzję podjętą przez Brytyjczyków. To reklama firmy hostingowej Hekko.pl, zachęcająca Polaków wracających z Wysp do rozkręcenia własnej firmy w internecie. Operator pod hasłem „Brexit psuje Twój dzień? Hekko.pl go naprawia!” reklamuje promocyjną ofertę na hosting z kreatorem stron. Jak czytamy: „Nam też nie podoba się decyzja Anglików, ale w Polsce Ci pomożemy!”.

Wykorzystać okazję – przegląd akcji

Historia Real Time Marketingu pełna jest przykładów umiejętnego wykorzystania ważnych i nieoczekiwanych wydarzeń do promocji wizerunku własnej marki. W wielu takich sytuacjach firmy wygrywały spontaniczną i kreatywną reakcją. Nie inaczej było w przypadku marki Play, która wykazała się pomysłowością, odpowiadając na zażalenie złożone na kartonie przez, chcących zwrócić uwagę na swój problem, klientów. Odpowiedź podana na takim samym „nośniku” wiele razy przedstawiana była jako przykład doskonałej reakcji na kryzys w social media.

Błyskawiczną reakcją wykazała się także marka Volvo, po tym jak internauta zmęczony mailami otrzymywanymi od firmy, wysłał wiadomość prywatną o treści informującej o planach na weekend. Mistrzowska odpowiedź Volvo Car Poland, w efekcie której klient uzyskał możliwość wypożyczenia samochodu na kilka dni, zaowocowała zażegnaniem kryzysu i darmową promocją firmy.

Analizując błyskotliwe reakcje marketingowców na kryzys, nie sposób zapomnieć o marce Oreo. Mistrzowska reakcja w postaci zdjęcia zamieszczonego na Tweeterze po tym, jak w czasie Super Bowl zgasło światło, to już marketingowa legenda. Dziś każdy wie, że nawet w ciemności można delektować się ciastkami tej marki.

Historia zna przypadki, kiedy szybka reakcja kreatywnego marketingowca wywindowała markę na sam szczyt. Czy podobnie będzie z Brexitem? Czas pokaże.

Informacja prasowa
Zuzanna Taraszewska (Szymańska)

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!